Akik otthonosan mozognak a lakberendezés világában, valószínűleg számos példát láttak már arra vonatkozóan, miként lehet mutatós megoldásokat megvalósítani újrahasznosított raklapok segítségével - legyen szó bútorokról vagy akár egy kis teraszról -, sokan azonban ennél is tovább mentek, és teljes házakat terveztek meg és hoztak létre, felhasználva a sokoldalú építőelemet.
Ma már egyre több weboldal kínál raklapházak felépítését segítő útmutató anyagokat, emellett az erről szóló videók is megszaporodtak, talán az egyik legismertebbnek számít azonban az amerikai I-Beam Design nevéhez köthető projekt, mely állításuk szerint igényektől függően akár már 500 dollárból, vagyis mai árfolyamon körülbelül 140 ezer forintból kivitelezhető. Nézd meg a képeket!

Az I-Beam Design Pallet House, vagyis raklapház projektjét Suzan Wines és Azin Valy manhattani építészek azért hozták létre, mert szerettek volna megvalósítható ötletekkel segíteni a menekülteken.
Fotó: arquitecl.blogspot.hu

Az ötletgazdák úgy vélik, a menekültek jelentős százalékának lehetne ily módon otthont biztosítani az egész világon, példaként felhozva, hogy csak az Amerikai Egyesült Államok másfél éves raklaptermelése elegendő lenne 33 millió menekült átmeneti otthonának megteremtéséhez.
Fotó: martamalavasi.files.wordpress.com

Az I-Beam Design raklapházai - a részletes tervek honlapjukról vásárolhatók meg - igény szerint variálhatók, megépítésükhöz pedig csak néhány kézi szerszám szükséges. A cég szerint négy-öt ember kevesebb mint egy hét alatt felépítheti, az ár pedig igényektől függően 500 és 3000 dollár, vagyis körülbelül 140 és 800 ezer forint között mozog.
Fotó: hammerlikeagirl.wordpress.com

Nem előbbi jelenti azonban az egyetlen híressé vált projektet. Ezek közé tartozik például a Jovoto.com 300 Dollar House Challenge nevű felhívásának egyik pályázati anyaga, David Reed és Graham Robertson képen látható projektje is.
Fotó: jovoto.com

A 2008-as GAUDI European Student Competition on Sustainable Architecture nevű versenyt is raklapházával nyerte meg két bécsi diák, Andreas Claus Schnetzer és Gregor Pils.
Fotó: paletprojectetsav.blogspot.hu

Bár alapvetően egy raklapház nem alkalmazható bármilyen időjárási körülmény között, és főként átmeneti otthonként funkcionál, sokak szerint nyaralónak, hétvégi háznak is praktikus lehet. A képen látható raklapház az amerikai építész, Macy Miller nevéhez köthető.
Fotó: lojasvaral.wordpress.com

A világ egyik leghíresebb raklapházának számít továbbá a képen látható, chilei Manifesto House is. Ha a házakon kívül is megnéznél néhány látványos ötletet, mely raklapok segítségével kivitelezhető, kattints ide!
Fotó: female-expat.blogspot.hu
Képeken a világ egyik legolcsóbb háza
Az angol Michael Buck minimális összegből épített magának házat. Nézd meg, milyen lett!
Képeken az 52 ezer forintból felépített családi ház: nagyon cuki
Nézegess képeket!
Elolvasom