Mitől lesznek homályosak a poharak a mosogatógépben? Ezt teheted ellene

Kétféle ok is állhat az opálos üvegpoharak mögött.

Opálos pohár mosogatógépben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha már egy ideje használsz mosogatógépet, előfordulhat, hogy neked is szöget ütötte fejedbe, vajon hogyan fordulhat elő, hogy évtizedek óta probléma nélkül használt üvegpoharak egyszer csak opálos külsőt öltenek.

Többféle ok is meghúzódhat a jelenség háttérében, és a megoldásra is van javaslatunk.

Homályos üvegpoharak a mosogatógépben?

Kemény víz

Az egyik leggyakoribb ok a kemény víz. A gyakran használt elnevezés azt jelenti, hogy a csapvízben magas a kalcium, magnézium és néha más fémek koncentrációja. A kemény vízben ahelyett, hogy a mosogatószer a megfelelő módon felhabzana, zavaros csapadék alakul ki belőle, melyet a víz nem öblít le maradéktalanul, hanem az ásványi anyagok egy része lerakódik a poharakra, így azok opálosnak látszanak.

Apró karcok

Kissé ironikus, de a lágy víz is okozhat homályos poharakat - bár ez inkább akkor volt jellemző, amikor még foszfáttartalmú mosogatószereket gyártottak a gépekhez. A foszfátok segítettek eltávolítani a kalciumot, és megakadályozták, hogy a leoldott ételmaradékok visszakerüljenek az edényekre. Ugyanakkor nagyon forró vízzel érintkezve a foszfátok marhatták az üvegeket, mellyel maradandó károsodást okozhattak. A foszfátokat azonban évekkel ezelőtt betiltották mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban. Bebizonyosodott ugyanis, hogy megzavarhatják a vízi életformák egyensúlyát, algavirágzáshoz vezethetnek.

Ugyanakkor az apró karcok kiváltó oka nemcsak a lágy víz, hanem a túl sok mosogatószer, valamint akár az is lehet, hogy mielőtt beteszed a mosogatógépbe a poharakat, túl alaposan mosod el őket kézzel.

Ezt teheted az opálos üvegpoharak ellen

Talán nem is túl meglepő, hogy az ezerarcú ecet az opálos poharak problémájára is megoldást jelenthet. Fele-fele arányban tégy egy edénybe ecetet és vizet, majd tegyél bele egy homályos üvegpoharat fél órára. Ezt követően öblítsd le a poharat forró vízzel, majd egy puha, nem karcoló konyharuhával töröld szárazra. Ha már nem látod homályosnak az üveget, valószínűleg a kemény víz okozta a problémát. Érdemes tehát minden érintett üvegpoharat ecetbe áztatni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha azonban nincs kedved egyesével végigjátszani ezt, próbáld ki a Cascade gépi mosogatószereket és öblítőket gyártó cég javaslatáttegyél két csésze ecetet egy tálba, és helyezd a mosogatógép alsó rácsára. Futtass le egy programot úgy, hogy a mosogatógépben csak ecet és az opálos poharak vannak.

Ha azonban az ecet hatására nem szűnt meg az opálos felszín, vélhetően az apró karcok, bemart, maradandó sérülések állnak a jelenség mögött. Erre sajnos nincs megoldás.

Olvass tovább: te jól pakolsz a mosogatógépbe?

A mosogatógép megtöltése kulcsfontosságú lehet, ám sokan nem gondolnak rá, hogy hibát vétenek.

Te hogy pakolsz be a mosogatógépbe? 9 gyakori hiba, amitől piszkos marad az edény, és több energia fogy

A mosogatógép hasznos eszköz, de sokan rosszul használják.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük