Tényleg hatásos a mosódió? 6 vegyszermentes tisztítószert vizsgáltunk

Olyan alternatív és gazdaságos mosószereket mutatunk, amik bőr- és környezetbarátok, és sokkal olcsóbbak, mint a márkás mosószerek.

Vegyszermentes, öko- és bőrbarát mosószerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hagyományos mosószerek és öblítők szennyezik az élővizeket, a talajba szivárogva komoly károkat okoznak. A csomagolásuk nem lebomló, hanem legtöbb esetben műanyag, ami újrahasznosítás nélkül szintén a bolygót károsítja.

Sok esetben szintetikus illatanyagokat, foszfonátot, habképző tenzideket és más felületaktív szereket tartalmaznak. Ezek az összetevők a szennyvízzel együtt eljutnak a természetes vizekhez is, és nagyban roncsolják a növény- és állatvilágot.

Az erős mosószerek mindemellett az emberi szervezetre nézve sem mondhatóak a legjobb választásnak. A szintetikus koncentrátumok gyakran okoznak bőr- és szemirritációt, illetve a bennük található színezékek is kioldódhatnak. Mivel a tisztítószerek többségéhez hasonlóan a mosáshoz használt gélek is endokrin diszruptorok, így a hormonális egészségre is veszélyesek.

Mosás környezetbarát módszerekkel

Azonban volt élet ezek előtt a kemikáliák előtt is, nagyanyáink háztartásában nem egy sokkal jobb alternatíva volt megtalálható. A környezettudatosság megerősödésének és az ökoedukációs törekvéseknek hála ezek a megoldások újra ismertek és népszerűek lettek. Sőt, néhány új fejlesztés is megjelent a zöld termékek sorában.

GettyImages-1091664780
Fotó: Marharyta Marko / Getty Images Hungary

A mosódió használata

Talán az egyik leginkább ismert alternatíva a mosódió. Ezt a természetes tisztítószert a szappanfa terméséből nyerik. A diók héja szaponint tartalmaz, amelyek vízzel találkozva habzanak, és kiváló folttisztító hatásuk van. Pamutzsákba rakva csak be kell dobni a mosógép dobjába, és akár húszfokos mosáson is működni fog, nem igényel magas hőfokot. Nagyjából két-három alkalommal lehet őket újra használni, ezután már nem habzanak.

GettyImages-1082943820
Fotó: Ekaterina79 / Getty Images Hungary

A nagyon makacs foltok esetében nem mindig hatásosak, ilyenkor érdemes mosás előtt más technikával megtisztítani a felületet. A mosódió önmagában nem illatos, ezért aki szereti a friss, üde felhőt a tiszta ruhák körül, annak ajánlott az öblítő vagy mosóparfüm, illóolaj használata. Lágy vízben tud igazán jól működni. Keményebb víz esetén érdemes megfontolni más módszert, vagy vízlágyítót adagolni a mosódió mellé.

Mivel semmilyen vegyi anyagot nem adnak hozzá, így az allergiások és érzékeny bőrűek is nyugodt szívvel használhatják. Létezik folyékony mosógél változata is, amivel még egyszerűbb a procedúra. Egy kiló mosódió ára átlagosan 3000-4000 Ft körül mozog, ami átlagosan 100-150 mosásra elegendő. Nagyjából 30-40 forint per mosás az átlagköltség.

Ehhez képest egy hagyományos mosószer literára nagyjából 1800-2600 forint körül alakul, amelyből 20-30 mosás jön ki. Tehát ott körülbelül 90 forint mosásonként az átlagérték.

A mosótojás vagy Ecoegg

Dawn White, az Ecoegg feltalálója maga is ekcémával küzdött, és irritálták a bőrét a klasszikus mosószerek. Így született meg a pelletekkel tisztító csodatojás ötlete, és azóta fantasztikus sikert aratott White találmánya.

GettyImages-1892324123
Fotó: Hannah Hawkins / Getty Images Hungary

Az mosótojás turmalin- és ásványi pelletet rejt magában. Az utóbbi vízzel aktiválódva finom habot képez, míg a turmalin vízlágyító hatású. Egy mosótojás hivatalosan 70 mosásra elegendő, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy több alkalom után is tiszták lesznek a ruhák. A tisztítógolyócskákat külön kiszerelésben lehet vásárolni, hogyha már elkoptak. Különböző természetes illatosítású változatai léteznek, így nem szükséges mellé öblítő.

Egy mosótojás átlagára 2500 forint, amely hivatalosan 70 mosásra elég, így egy mosás ára 36 forint. A legtöbbször azonban sokkal több alkalomra elég, így még ennél is olcsóbb lesz a valóságban.

Szódabikarbóna, ecet, citromsav, folttisztító só 

A szódabikarbóna lágyítja a vizet, szagtalanít, a ruhákat puhává varázsolja, és nem irritálja a bőrt. A fehér ruhák esetében különösen szépen tisztít, izzadságfolt vagy más szennyeződés esetén vízzel bekeverve csodákra képes. A koszos felületre kell kenni a kapott pasztát, várni egy negyedórát, utána kiöblíteni, és mehet a mosógépbe. Ecettel elkeverve a legdurvább koszt is ki tudja szedni, de a ruha színét nem fogja kimarni, akár egész éjszakára is ott szabad hagyni.

GettyImages-589107442
Fotó: ivandzyuba / Getty Images Hungary

Az ecet a háztartás svájci bicskája, mindenre használható és olcsó. A rizs-, az almaecet és a hagyományos is beválik, dezodorfoltok eltüntetésénél, bebüdösödött ruháknál nagyon hatásos. Az öblítőt is helyettesítheti, akár néhány csepp illóolajjal, ha valaki illatos végeredményre vágyna. Oldja a vízkövet és a lerakódásokat a mosógépben, puhítja a ruhákat. Illóolajból is bőrbarátot kell választani, de akár mosóparfümöt is cseppenthetsz az oldathoz.

Az elsárgult fehér ruhák tisztításánál a citromsav lesz hasznodra. A mosás mellé elég néhány evőkanálnyit adni, és a szokásos módon elindítani a programot. A penész ellensége is, és remek zsíroldó hatásáról ismert.

A folttisztító só, azaz a nátrium-perkarbonát erős tisztító hatású, de nem veszélyes a környezetre, sem az emberi szervezetre. Áztatáshoz, folteltávolításhoz, fehérítéshez és penész ellen is kiváló szer. Áztatásnál hideg és meleg vízzel is működik, előbbi esetben legalább 8-10 órát kell hagyni, hogy tegye a dolgát. A perkarbonát 50 °C-on vagy sav (például citromsav) segítségével kezd bomlani. Mosásnál tehát erre vagy magasabb hőfokra kell állítani a programot, és a mosógép dobjába egy vagy két evőkanállal szórni a folttisztítóból.

Ha pecsétes lett a terítő, ezeket vesd be - Minden foltot eltüntetnek, és az anyagot is kímélik

A bor-, kávé-, zsír- és viaszfoltokat is könnyedén eltüntetheted a következő trükkökkel.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük