Maximum ennyi ideig szabadna használni egy fogkefét: utána olyan, mintha fogat sem mosnál

A fogkefecserét nem jó elodázni: veszélyezteti a szájhigiéniát.

Eddig szabad használni egy fogkefét
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fogmosás a mindennapi testi higiénia alapvető feladata, melyre a legjobb, ha reggel és este is sor kerül megfelelő minőségű fogkefe, fogkrém, végül szájvíz segítségével.

Azt azonban jó tudni, hogy nemcsak a fogkefe minősége, márkája, formája számít a fogmosás hatékonysága szempontjából, hanem az is, hogy az eszközt megfelelő gyakorisággal cseréljük.

Eddig szabad használni egy fogkefét

Egyesek azt gondolják, elég évi egyszer is cserélni a fogkefét, mások addig koptatják a sajátjukat, míg a sörtéje ezerfelé nem mered. Az igazság az, hogy a kefe cseréjét nem szabad elodázni, hiszen ha valaki régi fogkefével mos fogat, az éppen olyan, mintha nem is tette volna meg.

Akárhogy is, az American Dental Association azt javasolja, hogy a fogkefe cseréjére háromhavonta kerüljön sor. Ennek több oka is van. Egyfelől a baktériumok és gombák. Ezek a használat során a kefére kerülnek, a vizes felületen szaporodni kezdenek, és idővel felhalmozódnak a sörtéken.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a normál cserén túl megfázás után kiemelten fontos a fogkefecsere, hiszen fennáll annak a veszélye, hogy az ember újrafertőzi magát.

A háromhavonta történő csere nemcsak a kórokozók miatt fontos, hanem azért is, mert ennyi az az idő, amikor a kefe sörtéi már elkezdenek roncsolódni, és kevésbé hatékonyak a fogak tisztításában. Ügyelni kell az elhasználódás szemmel látható jeleire, mint a szerteágazó, bozontos sörte, valamint a kopások.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mire kell ügyelni a mindennapokban?

  • Fogmosás után mindig kerüljön sor egy alapos fogkefeöblítésre, és érdemes azt alaposan lerázogatni, esetleg papírtörlővel szárazra törölni.
  • Érdemes hetente egyszer antibakteriális szájvízzel is átmosni azt.
  • A kefét függőlegesen, más fogkeféktől távol kell tárolni. Az nem kerülhet egyszerűen a mosdókagyló szélére fektetve, ahol a kézmosásból származó piszkos, szappanos víz és egyéb szennyeződések, kórokozók elérik.
  • A fogkefe tárolóját is hetente fertőtleníteni szükséges.
  • Végül utazás közben a fogkefe fejét le kell takarni, hogy ne szennyeződjön be.

Milyen gyakran kell cserélni a mosogatószivacsot?

A fürdőben a fogkefe, a konyhában a mosogatószivacs a kritikus elem: elképesztő sok baktérium van rajta, és fontos a gyakori cseréje.

Milyen gyakran kell mosogatószivacsot cserélni? Akár meg is betegíthet a szakértők szerint

A mosogatószivacson villámgyorsan elszaporodnak a baktériumok.

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük