Ha a falhoz nyomja a fejét, azonnal vidd orvoshoz: a kutyáknál és macskáknál is előforduló tünet háttere
Gazdiként tudnod kell, milyen komoly bajokat jelezhet, ha a kedvenced a falhoz nyomja a fejét.
Az első másodpercben még cukinak tűnhet, a másodikban azonban már kimondottan aggasztó, ha a gazdi azt látja, hogy a macska vagy a kutya rendre a falhoz nyomja a fejét, pontosabban a homlokát, minden ok nélkül.
Az aggodalom nem alaptalan, mert nagyon komoly és azonnali orvosi segítségért kiáltó tünetről van szó, melyet headpressingnek vagy fejnyomásnak hívnak. A jelenség neurológiai problémát, fejsérülést, fertőzést és betegséget is jelezhet. Egyéb tünetek hiányában is állatorvosi vizsgálatra van szükség. Miért fordulhat elő?
Agyvelőgyulladás, idegrendszeri fertőzés
Az agyvelőgyulladás egyik tünete a fejnyomás. Ez a neurológiai betegségek leggyakoribb oka a macskáknál és a kutyáknál. A központi idegrendszert megtámadó gyulladást bakteriális, gombás, vírus- vagy parazitafertőzés is okozhatja.
Idegrendszeri fertőzést, mely ugyancsak megmutatkozhat a fejnyomásban, okozhatnak rovarok csípései, más beteg állatok harapásai, vírusok és baktériumok is.
Szopornyica
Jellemzően a kutyáknál fordul elő. A szopornyicavírus könnyen terjed az állatok között cseppfertőzéssel, köhögéssel, tüsszögéssel, nyalogatással, kölcsönvett játékkal vagy közös ivóvízen keresztül. Bármilyen kedves gesztus is, az utóbbi miatt érdemes elkerülni a kutyabarát éttermeknél kihelyezett közös kutyaitató tálat is, hiszen az egyenes út lehet a megfertőződés felé. A szopornyica az idegrendszert, az emésztőszerveket és a légzőszerveket is megtámadhatja, és sajnos gyakorta halálhoz vezet.
Fejsérülés
Ha a macska vagy kutya a homlokán támaszkodik, előfordulhat, hogy komolyabb sérülés érte a fejét, például esés vagy épp gázolás következtében. Különösen a kint élő vagy kijáró állatoknál fordulhat elő, hogy a gazdi lemarad egy ilyen eseményről. A támaszkodás mégis egy árulkodó jel lehet, hogy történt valami, és állatorvosi segítségre van szükség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Stroke
Bár rendszerint az emberek kapcsán említik, állatoknál is előfordulhat a stroke, melynek árulkodó jele a fejtámasztás. Az állatoknál vesebetegség, rák, agyvelőzsugor vagy más betegség szövődményeként is jelentkezhet, ezért egy érintett kedvenc esetében még nagyobb az esély, hogy sztrókot kapott.
Májprobléma
A fejnyomás májprobléma tünete is lehet. Ha az állat mája nem tölti be megfelelően a tisztítószerepét, a szervezetében felhalmozódnak a méreganyagok.
Ehhez több dolog is vezethet, például, ha a vér nem áramlik át megfelelő mennyiségben a szerven, vagy májbetegség, például májzsugor esetén.
Mikor nem kell megijedni?
Fontos, hogy a falhoz - vagy kanapéhoz, szekrényhez, fához, padlóhoz, egyéb szilárd felszínhez - nyomott fej csak abban az esetben jelez gondot, ha az állat ébren van. Akkor azonban nem, ha egy fekvő és alvó állat támasztja meg a fejét. Szintúgy természetes, ha az állat a gazdihoz bújva támaszkodik meg a fejével.
Beltéri, beépített kutyaágyak
Ha bent lakik a kutyus, jár neki egy klassz ágy: beépített ötleteket mutatunk.
Imádni való beépített kutyaágyak, amiket te is elkészíthetsz: mutatjuk a legjobbakat
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- macska
Miért nyávog állandóan a macska? 7 gyakori ok, és a megoldások
- macska
- háziállat