A személyiségedhez illő konyha
Ha végre rászántad magad, hogy régi, már-már unalmasnak tűnő konyhádba ismét életet lehelj, vásárlás helyett elsőként gondolkozz és tervezz előre!
Mérd fel a már meglévő dolgaidat, rágd át magad a kivitelezés alapjain, és konzultálj szakemberrel is! Ismerkedj meg a legújabb vívmányokkal a konyhaépítés terén! Tájékozottan, jól informáltan sokkal könnyebb a tervezés, és talán nem is fog már olyan megközelíthetetlennek tűnni az a szuperkonyha, amiről eddig csak álmodoztál.
Mielőtt azonban fejvesztve elkezdsz boltról boltra rohangálni, szánj időt a számadásra meglévő dolgaidról!
Készítsd el a konyhád pontos, jól átlátható alaprajzát! Fontos, hogy tisztán lásd, hol mennyi hely áll a rendelkezésedre. Csak ezután jöhet a tervezés valódi fázisa. Gondold végig alaposan, hogyan lehetne a legjobban kihasználni a teret, hol kellene elvenni vagy hozzáadni valamit.
A munkaháromszög
A „munkaháromszög” fogalmát az 1950-es években a konyha kivitelezés terén végzett tanulmányok eredményeképpen vezették be, és azóta ebben mérik a szakemberek a konyhák használhatóságát. A munkaháromszög szárai a legtöbbet használt elemeket, a hűtőt, a mosogatót és a tűzhelyet kötik össze. Egy jól megtervezett háromszögben, főzés közben az embernek a lehető legkisebb utat kell megtennie ezek között.
Ideális esetben a háromszög szárai 1,5 és 4 m közötti hosszúságúak, és az a legjobb, ha nem keresztezi egyéb útvonal. Manapság sokszor kétszemélyes főzőteret, sziget- vagy félsziget rendszerű munkatereket alakítanak ki, beépített grill- és mikrosütőkkel komplikálva az egyszerű, hagyományos „háromszöget”. Ettől függetlenül a munkaháromszög elve az egyik legjobb kiindulási pont a konyhatervezéshez. Ha sok beépített elem lesz a helyiségben, hasznos lehet több ilyen háromszög mentén elrendezni azokat.
A következő néhány példa jól szemlélteti, hogy hogyan lehet a legmaximálisabb térkihasználás mellett hatékony munkaháromszögeket kialakítani.
Egyfalú konyha
Ha kicsi, vagy nyitott a konyhád, általában ez a megoldás a legelőnyösebb: a bútorelemek és a gépek sorban helyezkednek el a fal mentén. Nem ideális, hiszen sokat kell ide-oda rohangálni a tűzhely, a mosogató és a hűtő között.
Folyosókonyha
Ha a konyha két végén nyitott, ez lesz a megfelelő design. Az áthaladó forgalom azonban zavaró lehet majd az itt tevékenykedők számára.
L-alakú konyha
Itt már kiszélesedik a rendelkezésünkre álló munkatér: az elemek két, egymásra merőleges fal mentén helyezkednek el. A tipikus megoldás: a hűtő az „L” alak egyik végében foglal helyet, a tűzhely a másikban, a mosogató pedig középre kerül. Ez az elrendezés kényelmes munkaterületet ad. Jól ki kell találni, hogyan hasznosítjuk a sarkot.
U-alakú konyha
Három, egymásba kapcsolódó fal hozza létre az U alakot. Ez már nagyon kényelmes lehet, gyakran a munkaháromszögön kívül még extra hasznosítható terület is marad.
G-alakú konyha
Ez a megoldás mostanában kezd népszerűvé válni. A praktikus U alakot még egy „félszigettel” toldják meg. Rengeteg lehetőséget rejt magában specializált munkafelületek kialakítására, és védi a kuktát az átmenő forgalomtól. Ugyanakkor esetleg a bezártság érzetét is keltheti.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ráadásként a „sziget”
Népszerű megoldás mostanában a konyhák újjáépítésekor egy kis sziget kialakítása, ami plusz munkafelületet vagy tárolási lehetőséget jelent, de reggelizőpultként is funkcionálhat. Elzárja a munkaterületet az átmenő forgalomtól, ugyanakkor - ha előnyös az elhelyezése - lazít a térelosztáson, és lendületes látványt nyújt.
OLVASD EL EZT IS!
- fény
- bútor
Így újítsd fel az otthonod ingyen!
- fény
- olcsó
5 rafinált fortély, ha kicsi a lakásod
- bútor
- konyha