Rengeteg a hamisítvány: 4 jel, hogy megbízható a szén-monoxid-jelző

Életeket ment egy jó választás.

Jó szén-monoxid-mérő
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár nem kizárólag a fűtési időszakban fordulhatnak elő, a lakásokban ilyenkor tovább nő a kockázata a szén-monoxid-mérgezéseknek, melyek súlyos esetben akár halálos kimenetelűek is lehetnek. A katasztrófavédelmet évente átlagosan négyszáz esetben riasztják a mérgező gáz miatt.

A szén-monoxidot csendes gyilkosnak is nevezik, ami találó elnevezés: ha a színtelen, szagtalan gáz eléri a lakás levegőjének 1,28 térfogatszázalékát, néhány percen belül halált okoz. A mérgezést nehéz észrevenni, hiszen a tünetek nem specifikusak, a szédülésről, a hányingerről és a fejfájásról nehéz megállapítani, mi is okozza.

Életet ment a szén-monoxid-jelző

Sajnos a korszerű nyílászárók éppen növelik a mérgezés kockázatát, hiszen a házba kevés oxigén jut, ami a tüzelőberendezés által hamarabb elhasználódik, míg végül a kémény nem lesz képes elvezetni az égésterméket, a szén-monoxid-koncentráció pedig növekedni kezd. Ugyanígy problémához vezethet a szellőzőrácsok letakarása és a kéménykarbantartás elmaradása is.

Bár az épület és a fűtési rendszer folyamatos műszaki ellenőrzése segíthet a megelőzésben, az egyetlen biztos megoldást az érzékelő szerkezetek felszerelése jelenti, ezek ugyanis a katasztrófavédelem honlapján szereplő adatok szerint évente több száz életet megmentenek. Nem mindegy viszont, hogy hol és mit veszel.

Erre figyelj vásárláskor!

Mivel sok az olcsó és nem megfelelő hamisítvány, a katasztrófavédelem tanácsai szerint a biztonságos szén-monoxid-jelző beszerzésének első feltétele, hogy az ember megbízható forrásból jusson hozzá: a műszaki cikkeket forgalmazó üzletekben jó eséllyel kaphatók minőségi szerkezetek.

7 tárgy, ami robbanást okozhat a lakásban: a legkomolyabb veszélyforrások

Nézegess képeket!

Elolvasom

A megbízható forrás mellett különösen fontos a megfelelő típus kiválasztása is, a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy sajnos a néhány ezer forintos érzékelők többsége nem megbízható. A kiválasztáskor azt preferáld, amelyhez tartozik magyar nyelvű használati utasítás, illetve kötelezően van tesztelésre való gomb is.

A műszaki üzletekben szakszerű segítséget kaphatsz a választáshoz, ám a katasztrófavédelem is elkészítette az érzékelők pozitív, illetve negatív listáját, a legmegbízhatóbb típusokat itt megnézheted, a legkevésbé biztonságosakat pedig itt találod meg.

Nagyon fontos odafigyelni a vásárláskor arra is, hogy az érzékelő riasztó hangjának legalább olyan erősnek kell lennie, hogy az ember a legmélyebb alvásból is fel tudjon ébredni rá, ilyenkor ugyanis perceken múlhat minden.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az érzékelők sajnos nem egy életre szólnak, meghatározott szavatossági idővel rendelkeznek, amit meg kell találnod a terméken feltüntetve. A jelzőberendezések ellenőrzését javasolt tanúsítványokkal rendelkező laboratóriumokban kétévente elvégeztetni, és körülbelül ötévente, illetve a szavatosság lejárata előtt lecserélni.

A megbízható szén-monoxid-jelző önmagában még nem elegendő: ezt szakszerűen, a gyártó előírásai szerint kell felszerelni. A szerkezeteket általában egy-három méter távolságra ajánlott elhelyezni a fűtőtesttől, és az állandó tartózkodásra szolgáló helyiségbe, illetve a hálószobába kell tenni körülbelül 1,5-2 méter magasságban.

A jelzőt úgy kell rögzíteni, hogy véletlenül se dőljön fel, essen le, vagy rongálódjon meg a közvetlen hő hatására. Ha a karbantartást nem hanyagolod el, és a fentiek figyelembevételével választasz érzékelőt, biztos lehetsz abban, hogy csakugyan mindent megtettél a háztartásban élők biztonsága érdekében.

Ezt is szeretjük