Börtönbe kerülhet, aki így akar pár ezret spórolni: sokan nem gondolják, de súlyos bűncselekmény

Lakásvásárláskor sok dologra kell figyelni, mindenekelőtt arra, hogy mi kerül bele a szerződésbe.

Ingatlan-adásvételi szerződés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ingatlanok adásvételekor számos olyan dolog van, amelyre érdemes figyelni, hogy elkerülhetők legyenek a későbbi kellemetlen helyzetek. A lakásvásárlások sarkalatos pontja, hogy az adásvételi szerződésben minden rögzítve legyen, mert így lesz érvényes az okirat. A vételárat is a szerződésben kell meghatározni. Sajnos előfordul, hogy a magasabb illetéket a megbeszéltnél alacsonyabb ár rögzítésével próbálják megúszni a felek. Sokan nem tudják, hogy ezzel bűncselekményt követnek el.

Az ingatlan-adásvételi szerződés

Az adásvételi szerződés általános szabályait a Polgári Törvénykönyv szabályozza, mely szerint ingatlan vásárlása esetén a szerződést mindig írásba kell foglalni. Az ingatlan adásvételi szerződésével kapcsolatban vannak olyan trükkök, amelyeket a bátrabbak hajlamosak lehetnek kihasználni annak reményében, hogy pénzt spóroljanak az ügyleten. Az egyik ilyen helyzet, amikor a megállapodott vételárnál alacsonyabb összeget rögzítenek a szerződésben, miközben a teljes vételár kerül megfizetésre. 

szerződés-otthon
Fotó: Prapass Pulsub / Getty Images Hungary

Ez az eset az okirat-hamisítás egyik esete, mondja a TikTok-on, ugyved_budapest nevű csatornáján is aktív dr. Túry Dániel Miklós ügyvéd. Bár elsőre jó ötletnek tűnhet a szerződésben valótlan összeget feltüntetni, aki ezt teszi, bűncselekményt követ el, mely a Büntető Törvénykönyv alapján akár szabadságvesztéssel is szankcionálható. Az az ügyvéd, aki ilyen szerződés létrejöttéhez asszisztál, szintén nem marad büntetlenül, akár a karrierjébe is kerülhet.

@ugyved_budapest #magyartiktok #nekedbelegyen #ügyvéd #money #ingatlan #illeték #adásvétel ♬ eredeti hang - Dr. Túry Dániel Miklós ügyvéd

Az ilyen esetekkel nem csak ez a probléma. Vitára adhat okot, ha valamelyik fél felmondja a szerződést, mert a felek összevesznek. Ilyenkor el kell számolni a már megfizetett vételárral, és rögtön felmerül a kérdés, hogy ebben az esetben a kifizetett vételárral vagy a szerződésben rögzített árral kell-e elszámolniuk.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV-nak) is be kell jelenteni a vételárat, mert a hivatal annak mértékéhez képest állapítja meg az illetéket. Ha azonban a NAV túl alacsonynak ítéli meg az összeget, akkor akár szemlét is elrendelhet az ingatlannál. A személyi jövedelemadó vonatkozásában sem mindegy, hogy mekkora összeg kerül rögzítésre egy szerződésben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A lakásvásárlási ügyleteknél számos kérdés felmerülhet, melyek megválaszolására minden esetben érdemes ügyvéddel konzultálni, és az adásvétel során ügyvéd segítségével eljárni. Így elkerülhetők a későbbi bonyodalmak, illetve azok a helyzetek, melyek akár a jogban való jártasság hiánya miatt, vagy azért, mert a felek anyagilag jobban akarnak járni, súlyos következményekkel is járhatnak.

Sokan nem tudják, de akár százezreket bukhatnak rajta - 4 fontos dolog, amiről tudnod kell ingatlanvásárlás előtt

Ezeket mindenképp ellenőrizd le ingatlanvásárlás előtt, ha nem szeretnél elesni egy támogatástól, vagy elbukni a foglalót.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük