
150 ezer forint befizetésére is kötelezhetnek
Amit a hó eltakarításáról tudni kell.

Bármilyen szép is tud lenni, mikor friss hó borítja az utcákat, a téli csapadék igen komoly problémát jelent minden évben, legyen szó a közúti tragédiákról vagy éppen a gyalogosok csúszós járdák miatt bekövetkező baleseteiről.
Míg a közutakról és a közterületekről az illetékes szervek feladata eltakarítani a havat és a jeget, a más ingatlanok előtti járdaszakasz tisztántartása, hó-, valamint síkosságmentesítése azonban a tulajdonos feladata és kötelessége, melynek elmulasztása esetén, különösen, ha emiatt baleset is történik, komoly pénzbeli kötelezettségei is keletkezhetnek a vétkesnek.
Kinek kell eltakarítani a havat és a jeget?
Az ingatlan előtti járdaszakasz tisztántartását kormányrendelet is előírja, a hó- és jégmentesítést azonban az egyes önkormányzatok, csakúgy, mint a Fővárosi Közgyűlés, általában saját rendeletben is szabályozzák.
A Fővárosi Közgyűlés például a 48/1994. (VIII.1.) Föv. Kgy. rendelet alapján előírja, hogy az ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója köteles gondoskodni az ingatlan - beleértve az ingatlan nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészletet is - és az ingatlan előtti járda, továbbá a járda és a kocsiút közötti kiépített vagy kiépítetlen terület gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, hóeltakarításáról és síkosságmentesítéséről.
A rendeletben szerepel, hogy tilos a havat felhalmozni bizonyos helyeken, többek között vízelzáró csap, gázcsap, víznyelő akna körül, kijelölt rakodóhelynél vagy a fák tövében.
Mindemellett azt is megjegyzi, hogy az ónos esőtől, jégtől vagy hótól síkossá vált járdákon szükség esetén akár naponta többször is síkosságmentesítést kell végezni.
Ha szeretnéd tudni, milyen tűzvédelmi szabályokat kell betartanod, ha társasházban élsz, és nem szeretnél bírságot kapni, vagy tragédiát okozni, kattints ide!
Fontos tudni, hogy társasház esetén mindez nem feladata automatikusan a közös képviselőnek, a tulajdonosok azonban megbízhatják, hogy e célból szerződést kössön például egy vállalkozással. Ha ez nem történik meg, az elmulasztott síkosságmentesítéségért a lakók együttesen felelnek.
Tilos vagy szabad sózni?
A fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rend. szerint belterületi közterületen - a közúti forgalom számára igénybe vett terület, vagyis az úttest kivételével - a síkosságmentesítésre csak olyan anyag használható, ami közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növények egészségét nem veszélyezteti. Célszerű ezért környezetbarát anyagokat használni a síkosságmentesítésre, például durva szemcséjű homokot, fűrészport.
Bár általánosságban a sózás már nem számít tilosnak, csak az, ha nem környezetbarát anyagot használsz, nem árt tudni, hogy sóból is többféle létezik. Ha biztosan nem akarsz kárt tenni a növényekben - a só többek között akadályozza folyadékfelvételüket -, használd inkább az előbb felsorolt anyagokat. A Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. hulladékgyűjtő udvaraiban is lehet például vásárolni környezetbarát síkosságmentesítőket.
Ilyen egy jó és egy pocsék szomszéd
Bárhol élsz is, nem mindegy, milyen szomszédaid vannak. Az utca emberét kérdeztük meg, mit gondol a témáról. Nézd meg a videót!
Komoly összeg lehet a bírság
Azt, hogy megtörténik-e a síkosságmentesítés, a közterület-felügyelők illetékességi területükön folyamatosan ellenőrzik. A tapasztalat az, hogy előbb felhívják a figyelmet a hiányosságra és az esetleges következményekre, szankciókkal pedig inkább csak akkor élnek, ha ennek ellenére sem tartják be a jogszabályokat a tulajdonosok, illetve, ha visszaesőnek számítanak.
Nemcsak a hó jelenthet problémát, főként, ha társasházban élsz. Kattints ide, és tudd meg, miért kaphatsz még bírságot!
Az Alkotmánybíróság döntése alapján közterület-felügyelő már nem szabhat ki helyszíni bírságot az elmaradás miatt, a helyi önkormányzat jegyzőjénél azonban kezdeményezhet közigazgatási hatósági eljárást, ebben az esetben pedig akár 150 ezer forint is lehet a bírság.
-
Ezüst nyaklánc K betűs medállal7 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Bolygó ezüst nyaklánc gyöngyházzal és cirkóniával9 900 Ft
-
Oroszlán ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Antracitszürke Swarovski® kristálygyöngy karkötő ezüst medállal11 900 Ft
-
Színjátszó fehér opálos és cirkónia kristályos ékszerszett19 990 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Három Swarovski® kristállyal díszített nyaklánc10 590 Ft
-
Rózsaszín csillogó Swarovski® kristályos szett9 190 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló csepp alakú ezüst foglalatban11 900 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos dupla ékszerszett17 490 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
Mindemellett polgári pert indíthat az az illető is, aki a tulajdonos gondatlansága miatt balesetet szenved. Ilyenkor kártérítést is igényelhet, akár vagyoni kárról, akár nem vagyoni kárról van szó - például, ha nem tud munkába menni az eset miatt. Mindemellett a tulajdonos akár bűncselekménnyel, testi sértéssel is vádolható, melynek még komolyabb következményei lehetnek.
OLVASD EL EZT IS!

- bírság
- társasház
Durva bírságot szabhatnak ki a társasházak lakóira: nagyon figyelj!

- internet
- játék