Mit tehetsz hangos szomszédok ellen? Mutatjuk, kinek szólj, ha már nincs más megoldás

Nem kell szó nélkül eltűrnöd, hogy hangoskodnak a szomszédok.

Hangos szomszédok ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hétköznap este van, és a plafon felől felharsan a porszívó, vagy éjfélkor támad kedve fúrni a szomszédnak, esetleg a szemközt lakó fiatalok áthívták a barátaikat, és még vasárnap hajnali négykor is bömböl a zene? Nem kell szó nélkül tűrnöd.

A lakóközösségekben az emberek igyekeznek toleránsak lenni, hiszen egymásra vannak utalva, és a szoros együttélés miatt lehetetlen is megoldani, hogy olykor-olykor ne zavarják a szomszédok egymás életét. Lakást felújítani időnként muszáj, és a társasági életről sem mondhat le az ember teljesen. Ezt viszont lehet úgy is csinálni, hogy kevés kellemetlenséget okozzanak vele.

Mikor kell szólni?

Mindenkinek alkotmányos joga van a zavartalan magánélethez. A társas együttélés szabályairól a Polgári Törvénykönyv rendelkezik, ezeket a szabályokat nekünk is be kell tartanunk, és ezt elvárhatjuk a szomszédainktól is. De mik ezek a szabályok, és honnan tudhatod, hogy áthágtad-e őket? Mikor túl hangos a hangos, és mikor kell közbelépni?

rossz-szomszed

Önkormányzati rendeletek szabályozzák, mi számít csendháborításnak, így attól függően, hogy merre élsz, különbözőek lehetnek a határok. Ezekben a rendeletekben leírják, hogy bizonyos zajjal járó tevékenységek mikor végezhetők, és mekkora hangzavarral járhatnak legfeljebb. Ha tehát szeretnéd tudni, hogy mikor barkácsolhatsz, vagy nyírhatod le a füvet, esetleg mikor kell lehalkítani a zenét, akkor a városi vagy kerületi önkormányzatok honlapján járhatsz ennek utána.

A kisebb lakóközösségeknek - panel- és társasházaknak - jogukban áll szigorúbb szabályokat szabni, azok viszont nem ellenkezhetnek az önkormányzati rendeletekben leírtakkal, így, ha emeletes házban élsz, érdemes jól ismerni a házirendet.

Megelőzendő az összetűzéseket, a nagyobb zajjal járó tevékenységeket, hangos bulikat mindig ki kell írni a faliújságra. Ettől még a szomszédoknak jogukban áll jelenteni a zajt a rendőrségen, és ezt te is megteheted, annak ellenére is, hogy előre jelezték a kellemetlenséget, mert nem mindegy annak a mértéke. Kertes ház esetében a nagyobb családi összejöveteleket, esküvőket érdemes előre jelenteni az önkormányzatnál, és szólni róla a szomszédoknak is, hogy toleránsabbak lehessenek ez idő alatt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha a szomszédban nagy zajjal járó tevékenységet folytatnak, először próbáld meg személyesen rendezni a vitát, és megkérni a lakókat, hogy csendesebben dolgozzanak. Ha nem változik semmi, ki lehet hívni a rendőröket. Ne aggódj, a rendőröknek nem kötelességük kiadni a bejelentő nevét. Ahány szabálysértési eljárás indul a vétkes ellen, annyi büntetést fog kapni, és a csendháborításért 30 ezer forintig terjedő pénzbírság szabható ki.

Mire jó a kertben a locsolócső?

Ezekkel a locsolócsövekkel biztos nem ütsz zajt, ezek ugyanis leginkább szépek, ha annyira nem is hasznosak. Mutatjuk, mennyi mindent lehet csinálni egy régi, megunt slagból.

Mire jó egy elhasználódott locsolócső? 10 képet mutatunk, ami után eszedbe sem jut kidobni

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük