Mi az a haláltakarítás? A svédek rendrakási módszere egyre nagyobb népszerűségnek örvend
A morbid név mögött valójában egy hasznos és jó szándékú törekvés áll.
Az élet része, hogy emlékeket és tárgyakat gyűjtünk. De eljön az a pont, amikor szanálásra van szükség, hogy a távozás után ne a családtagok, barátok dolga legyen a személyes holmik átkutatása - a haláltakarítás kifejezés egy svéd írónő, Margareta Magnusson könyvéből híresült el. A könyvben részletes útmutatót és magyarázatot fűzött az életvégi szelektálás minden velejárójához.
A haláltakarítás svéd módszere
A svédek élen járnak a tudatos fogyasztás, a fenntartható életmód népszerűsítésében és mindennapi gyakorlásában. Az idősebb generációt is erre ösztönzik, hogy rokonaiknak erre már ne legyen gondja a szeretett rokon távozása után.
A felesleges tárgyak kidobása elsőre fájdalmasnak tűnhet, de valóban rengeteg kacat van, ami megbújik az értékes emlékek kupacai közt. A rendszerezett, letisztult otthonok kialakítására már rengeteg módszer elterjedt. A priorizálás és válogatás kulcsszerepet kap, így rangsorolni lehet a tárgyakat. Lesz, ami kidobásra kerül, lesz, ami újrahasznosítható vagy továbbadható, és lesz, ami emlék, és eszmei értékkel bír, így megmarad a családnak.
A fokozatosság elvét követve nem kell mindent egy nap alatt elpakolni. Óriási feladat, ami sokszor lelkileg is megterhelő. Kell időt hagyni a merengésre, nosztalgiázásra is.
A családdal és barátokkal egyeztetve könnyebb dolguk lesz az idősebbeknek, így mindenki kiválaszthatja, ami számára fontos, és igényt tart rá. A közös élmények felelevenítése pedig értékes családi program lehet. A fontos dokumentumokat és iratokat egy erre külön fenntartott helyen jó tárolni. Így nem keverednek el, és könnyen hozzáférhetőek.
Így mindenkinek egyszerűbb lesz
Elképesztően kimerítő és szomorú feladat egy eltávozott rokon otthonának kitakarítása és lomtalanítása. Sok esetben bizonytalanok a hozzátartozók, hogy ezt vagy azt vajon ki szabad dobni, vagy esetleg értékes volt az elhunyt számára. A svéd eljárással ez elkerülhető, a tárgyaknak addigra meglesz a maguk helye, világos lesz, hogy ki mit és miért örököl, és mi az, amit el lehet adományozni. Így felesleges szemetet sem termelnek, és nem telnek el hosszú napok a személyes holmik feltúrásával. A személyes tér tiszteletben tartásának is egy formájaként gondolhatunk erre - a tulajdonképpen sokkal emberibb - életvégi összegzésre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A haláltakarítás legnehezebb része a személyes tárgyak kiválogatása
Az első jótanácsa a svéd írónőnek, hogy ne az érzelmi töltetű tárgyakkal kezdjenek a takarítók, hanem az egyszerűen válogathatóakkal. Ilyenek lehetnek a ruhák, berendezési tárgyak. Minden egyes darab esetében fel kell tenni a kérdést: „Szükségem van erre?” Ha a válasz nem, akkor mennie kell.
Az írónő már jócskán a nyugdíjas éveiben járt, mikor megírta a könyvet. Magnusson azt javasolta, hogy a jó emlékeket őrző tárgyakat tartsák meg az emberek. Viszont amely könnyeket csal a szemükbe, azokat engedjék el. A rengeteg családi fotó esetében pedig csak a jól sikerülteket hagyják meg, a hibás, elmosódott, felismerhetetlen képeket dobják ki.
Külön felhívja a figyelmet arra, hogy adományozzák el a számukra már nem hasznos eszközöket, ruhákat, bútorokat, könyveket és egyéb apróságokat. Vagy hasznosítsák újra, amit csak tudnak, így megóvják a természetet.
A leginkább megszívlelendő jó tanácsa azonban talán az, hogy a takarítás alatt és attól függetlenül is, fordítson mindenki figyelmet az emberi kapcsolataira. Béküljön ki a haragosaival, hogyha lehetősége van rá, és töltsön időt a szeretteivel. Ossza meg az emlékeit, és meséljen a régmúltról.
Nem szégyen, ha az ember segítséget kér otthona rendszerezésében: így dolgozik egy profi tanácsadó
Az otthonszervezés nem csak abból áll, hogy rendet raknak más házában - ennél sokkal többről szól a dolog.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- környezetvédelem
- szemét