Lápi hízóka, báránypirosító, bunkóliliom: 9 növény, ami viccet csinál a természetből

A botanikusok bizonyára tréfás kedvükben voltak, amikor elnevezték ezeket a növényeket.

Furcsa növénynevek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kertészet és a növények szerelmesei többnyire szeretik a különlegességeket, így közülük sokan tartanak otthon egzotikus növényeket, mint amilyen az orchidea vagy a pozsgások.

De biztos akadnak olyanok is, akik azért szereznek be a lakásba egy-egy szép virágot, mert beszédes, szépen csengő nevük van. Mint a ciklámené, az amarilliszé vagy a korallvirágé. Más növények azonban meglehetősen furcsa, mondhatni idétlen nevet kapnak. 

Furcsa nevű növények

A következő növények neve sokszor egészen logikus, és olyan is van köztük, ami csak most tűnik viccesnek, korábban egészen mást jelentett az elnevezés. Ismerkedj meg néhány mókás nevű növénnyel.

Lápi hízókával Magyarországon csak Sopronban, a Fertőmelléki-dombsoron lehet találkozni. Fokozottan védett növény, értéke százezer forint.
A bunkóliliom akár 60-80 centiméterre is megnőhet. A nagyobb levelek lándzsára emlékeztetnek, melyek sokszor 30-40 centiméteresek. Melegkedvelő, de nem igényel közvetlen napsütést.
A feltűnő virágzatú dögcsillagot húsos, kinövésekkel tarkított hajtások alkotják. Igénytelen növény, ami jól bírja a tűző napot, és elég hetente egyszer öntözni. Nem véletlenül nevezik így, ő ugyanis arra megy, hogy döglegyek porozzák be.
A szerencsehere nevét a négylevelű lóhere leveleire emlékeztető levélformájáról kapta. Érdekesség, hogy felhős időben és éjszaka becsukja virágait. Közvetlen napsütést, bő öntözést és hűvös környezetet igényel.
A szagos müge fehér, apró virágú, illatos növény. Virágos részét gyógyászati célokra használják, főleg vénás megbetegedésekre. De mérgező anyagokat is tartalmaz, így csak alapos ismeretek birtokában lehet használni.
A pletyka viszonylag igénytelen növény, de hazánkban csak szobanövényként tartható, mert az európai éghajlatot nem szíveli. Melegben érdemes langyos esővízzel permetezni, attól élénkebb színű lesz.
A madárfészek kosbor leginkább egy elszáradt növényre emlékeztet, épp ezért erdőben igen nehéz észrevenni. Május-június havában virágzik, védett növény, természetvédelmi értéke ötezer forint.
A báránypirosító a talajon bokrosan szétterülő növény, leggyakrabban pedig homokpusztákon lehet találkozni vele. Gyökeréből erős piros festéket nyertek régen. Nem számít fokozottan védettnek, de az értéke így is ötezer forint.
Az agárkosbor áprilistól májusig virágzik, és elsősorban száraz gyepekben, legelőkön él. Bíborszínű virágai jellegzetes füzér alakban fejlődnek. 1982 óta védett növény, értéke tízezer forint.

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük