Pécsi Eszter, az első magyar mérnöknő, akinek számos híres épület köszönhető - Családanyaként futott be sikeres karriert
Ma is nap mint nap találkozhatsz a statikus munkáival a fővárosban, de Bécsben és New Yorkban is fellelhetők az alkotásai.
Pécsi Eszter első magyar mérnöknőként szerezte meg építészoklevelét 1920-ban, majd a kor vezető építészeivel dolgozott együtt. Két gyerek anyjaként is elismert szakember lett, akinek tudását a tengerentúlon is elismerték.
Pécsi Eszter családanyaként lett sikeres építész
Hétgyermekes szegény családba született Pollák Eszter néven a tehetséges építésznő nőnapon, 1898. március 8-án. Iskoláit először Berlinben végezte, majd miután megnyílt a Budapesti Műszaki Egyetem a nők előtt, itt fejezte be tanulmányait. Egyike volt az első négy női hallgatónak, majd közülük elsőként ő kapott diplomát 1920-ban. Két évvel később ment feleségül egy másik építészhez, Fischer Józsefhez, akivel két fiuk született. A családi élet sem akadályozta Esztert az építészpályán való boldogulásban, az alábbiakban azokat az épületeket mutatjuk, amiknek építésében ő is részt vett.
16 évesen fiúiskolába járt, később a világ első női nagykövete lett: Bédy-Schwimmer Rózsát Nobel-békedíjra is jelölték
Fiatalkori tapasztalatai hatására lett nőjogi aktivista Bédy-Schwimmer Rózsa.
ElolvasomAnyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Borítókép forrása: Pécsi Eszter portréja, a Budapesti Mérnöki Kamarai tagsági igazolványán, 1931/Wikipedia
Cikken belüli képek forrása: Wikipedia, Fortepan)