Ennyit fizetnek a régi háztartási gépekért a MÉH-telepen: mit vesznek át, és hogyan?
A cél a lakosság ösztönzése a kidobott elektromos készülékek jogszerű leadására.
Az elmúlt évtizedekben az emberiség által termelt hulladék mennyisége megsokszorozódott, a környezetvédelem egyik legkomolyabb problémáját megteremtve, nem véletlen, hogy az újrahasznosítás kérdését és a megfelelő hulladékkezelést nemzetközi szinten is igyekeznek szabályozni.
A probléma Magyarországon is kézzelfogható, szinte mindenki látott már erdei utak mentén rozsdásodó, szebb napokat látott elektromos berendezéseket, háztartási gépeket, holott jogszerűen sem lenne nehezebb megszabadulni tőlük, sőt, a probléma megoldása és a társadalom ösztönzése érdekében még fizetnek is ezért.
Nem szabad a kukába dobni
A háztartásokban egyre csak szaporodó e-hulladékot, vagyis az elektromos és elektronikus berendezéseket nem szabad települési hulladékként kezelni. Ide tartozik minden olyan berendezés, mely legfeljebb 1000 V váltakozó feszültségű, valamint legfeljebb 1500 V egyenfeszültségű árammal működik, és amelynek rendeltetésszerű működése elektromágneses mezőtől vagy elektromos áramtól függ, ideértve azokat az eszközöket is, melyek az elektromágneses mező vagy elektromos áram előállítását, mérését, átvitelét biztosítják. E-hulladéknak számítanak többek közt az olyan nagygépek, mint a mosó- és mosogatógép, valamint a hűtő, de a kisgépek is a hajszárítótól a fényképezőgépen át a számítógépes berendezésekig.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha még működőképes az elektromos berendezés, és az állapota sem rossz, érdemes lehet próbálkozni a továbbértékesítéssel vagy a felajánlással, más esetben viszont gondoskodni kell hulladékként való, jogszerű kezeléséről. Mivel az ilyen készülékek veszélyes hulladéknak számítanak, többek közt ólmot, higanyt, dioxint, kadmiumot, berilliumot, baktériumvegyületeket tartalmazhatnak, melyek égetés vagy csapadékvíz hatására a környezetbe juthatnak, tilos őket kommunális hulladékként kezelni vagy lomtalanítás során az utcára tenni, ami miatt a következő két lehetőség áll a hulladéktulajdonosok rendelkezésére.
8 erőteljes fotó, ami megmutatja, milyen rossz úton jár a világ: nem a klímaváltozás az egyetlen gond
ElolvasomAhol készpénzben fizetnek érte
Mivel az e-hulladék az egyik leggyorsabban növekvő hulladéktípus Európában, ráadásul a kidobandó berendezések számos része újrahasznosítható lenne, a megfelelő hulladékkezelés problémáját kiemelten kezelik az unióban, így Magyarországon is, a lakosságot pedig igyekeznek ösztönözni arra, hogy jogszerűen járjon el, és szabályosan kezelje az e-hulladékot.
Ennek jegyében a kidobásra ítélt elektromos és elektronikus berendezéseket a MÉH-telepeken nemcsak hogy ingyenesen lehet leadni, de ösztönző díj formájában készpénzben fizetnek is értük. MÉH-telepen azonban ez esetben a köznevesült jelentést kell érteni, ami többnyire a települési hulladékudvarokat jelenti.
2023. július 1-jével ugyanis új hulladékgazdálkodási rendszer lépett életbe az országban, melynek keretében a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi a települési hulladék begyűjtését, kezelését és számlázását, illetve melynek révén az ország minden hulladékudvara hozzáférhető minden Magyarországon lakcímmel rendelkező magánszemély számára.
A MOHU-val szerződött hulladékudvarokon a 2024. augusztus 1-jétől érvényes lakossági ösztönző díj hulladéktípusonként eltérő, de például régi képcsöves tévékért 7 forintot, síkképernyős, LCD-tévékért 48 forintot, háztartási berendezésekért, háztartási nagygépekért 60-70 forintot, hűtőgépért, klímáért 60 forintot, számítástechnikai berendezésekért pedig 100 forintot fizetnek kilogrammonként.
A leadáshoz személyi igazolvány, lakcím- és adókártya bemutatása szükséges, emellett érdemes utánanézni a nyitvatartásnak is, van, ahol mobil hulladékudvar működik, illetve olyan hely is, ahol bejelentkezés szükséges. Az átvevőhelyek listáját ide kattintva lehet átböngészni, az ösztönző díjakról pedig itt találhatók további információk.
A kereskedőknek is kötelességük átvenni, sőt!
Kevesebben vannak tisztában azzal, hogy az elektronikus eszközök átvétele az azokat forgalmazó kereskedőknél nem egy opcionális szolgáltatás, melyért még díjat is kérhetnek, hanem törvényi kötelességük, melyet ingyenesen kell megtenniük, sőt, ajándékutalványt is adniuk kell a hulladéktulajdonosnak.
Hajdú mosógép és Lehel hűtő - Képeken a legendás háztartási eszközök a 70-es, 80-as évekből
ElolvasomA használt vagy hulladékká vált elektromos, elektronikus berendezéseket kérésre át kell venniük a kereskedőknek, ha azokkal jellegükben, funkciójukban megegyező termékeket forgalmaznak. Ez annyit jelent, hogy ha például egy bolt egyáltalán nem forgalmaz hűtőt, nem kell átvennie használtat sem, azonban az nem számít, hogy egy hűtőt forgalmazó áruház a konkrét típust nem árusította.
A kereskedőnek ingyenesen át kell vennie új készülék eladásakor a vásárló által felajánlott, az új készülékkel azonos használati célú régi berendezést is, amiért akkor sem kérhet pénzt, ha a régi gép elszállítását az új házhoz szállításakor kérik. Az elektromos hulladék átvételét meg lehet tagadni viszont, ha az a környezetre, az emberi egészségre és testi épségre súlyos veszélyt jelent, emellett mindent csak egyben és nem szétszerelt állapotban lehet leadni.
A vásárlási utalványra is vonatkoznak szabályok mind az értékére, mind a felhasználási módjára és időpontjára, a törvény szerint például azt csak a leadás napján lehet felhasználni, kivéve persze, ha a kereskedő másként nem dönt, például ki nem terjeszti azt akár egy évre is.
Képek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- otthon
- környezetvédelem
Milyen hulladékot kell a hulladékudvarban leadni? Nem minden kerülhet a kukákba
- otthon
- környezetvédelem
Kidobnád otthon a lyukas zoknit vagy az elromlott mobilt? Ne tedd!
- energiatakarékos
- szárítás