3 kíméletlen egészségkárosító a lakásban
Tüsszögsz és köhögsz annak ellenére, hogy rendszeresen takarítasz? Ideje hatékonyabb eszközökhöz nyúlnod!
Gyakran vagy fáradt, levert? Alvászavarokkal küzdesz, és rendszeresen gyötörnek az allergia tünetei? Ideje körülnézned a lakásodban!
Télen ugyanis az ember hajlamos kevesebbet szellőztetni, illetve a kelleténél jobban feltekerni a fűtést, ami mind az egészséged kárára válhat. Egy kis odafigyeléssel viszont megelőzheted a bajt.
Köhögés, krónikus fáradtság: a száraz levegő
Talán nem is gondolnád, de a túl száraz levegőjű lakás is megbetegíthet.
Télen a fűtött helyiségekben a levegő páratartalma - amely ideális esetben 40-60%-os - rendkívüli mértékben, akár 20-30% alá is lecsökkenhet, ettől pedig leginkább a központi és távfűtéssel rendelkező lakásokban élők szenvednek. A túlzottan páramentes levegő ingerlékennyé, nyugtalanná tesz, szárítja a légutakat és a nyálkahártyát, köhögést, krónikus fáradtságot, alvási problémákat okozhat.
A leghatékonyabb ellenszere a száraz levegőnek a fűtőtestekre helyezett, minden lakberendezési áruházban kapható párologtató tál, amit tanácsos rendszeresen újratölteni. Ha egy-két csepp aromaterápiás illóolajat is csepegtetsz a párologtatóba, nem csak az egészségedet, de a hangulatodat is javíthatod.
Sokat jelenthet az is, ha a ruhákat a lakáson belül, ruhaszárítón szárítod: nemcsak illattal telik majd meg az otthonod, hanem a páratartalma is nő majd.
Ha rendszeresen szenvedsz a száraz levegőtől, tanácsos beszerezned egy párologtató készüléket, amivel egyebek mellett még pénzt is spórolhatsz. Kattints ide!
Orrfolyás, köhögés, allergia: a penész
A párát kedvelő penészgomba a téli időszakban jelenti a legnagyobb gondot a lakásban. Ha felüti a fejét, allergiás tüneteket, orrfolyást, felső légúti megbetegedést, száraz köhögést, rosszabb esetben a bőrön megjelenő allergiás tüneteket okozhat.
Leggyakrabban 60% feletti páratartalmú helyiségekben jelenik meg, vagy ott, ahol a meleg levegő hideg felülettel érintkezik, és pára csapódik le, de számos gombaspóra kerülhet a levegőbe a szobanövények földjéről is. Éppen ezért a növények földjének felső rétegét érdemes gyakran kicserélni friss virágfölddel, az elszáradt, lehullott leveleket pedig hamar kidobni.
Tanácsos továbbá gyakran szellőztetni, ezzel ugyanis elkerülheted, hogy a penészgomba felüsse a fejét. Ha a fürdőszoba szellőzése nem megfelelő, akkor - amikor csak teheted - hagyd nyitva az ajtaját. A zuhanyfüggönyt is gyakran cseréld, ha mosható, hetente mosd ki!
Akkor sem kell azonban kétségbeesned, ha a nem kívánt penész megjelenik. A problémás falfelületet alaposan mosd le hipós vízzel, esetleg alkoholos oldattal - ez utóbbit háztartási boltokban szerezheted be. Mindkét szer hosszú időre meggátolja a penész újraképződését. Ha erre nincs lehetőséged, érdemes megfontolnod a falak újrafestetését vagy a csempék fugázását gombaölő szerrel kevert falfestékkel, fugázó anyagokkal.
Könnyezés, tüsszögés, nehézlégzés: házi poratka
A házi por már önmagában kellemetlen, hát még az élősködői!
Az apró poratkák igen kellemetlen allergiás reakciókat válthatnak ki, kezdve az orrfolyástól a könnyezésen át egészen a tüsszögésig és a nehézlégzésig.
Aki allergiás a házi porra, egész évben szenvedhet, a szabad szemmel nem látható társbérlők megtelepedését ezért - még akkor is, ha nem könnyű - mindenképpen tanácsos megakadályozni.
Mivel az ágynemű ideális hely a poratkák számára, tanácsos hetente cserélni a huzatokat. Magát az ágyneműt is érdemes egy-két havonta kimosni 60°C fokon.
Nyáron sokat segíthet az ágyneműk napoztatása, hiszen az atkák a sötétet kedvelik, az erős napsugárzás elpusztítja őket. Télen pedig a fagy segíthet: ha néhány órára kiteszed az ablakba az ágyneműt, a hidegben gyorsan megfagynak.
A szőnyegekben és bútorszövetben megtelepedő atkák ellen a leghatékonyabb védekezés a gyakori, alapos porszívózás, ha pedig teheted, válassz levehető huzatú, mosható ülőgarnitúrát. Fontos, hogy a porszívó HEPA-szűrővel rendelkezzen, hiszen a hagyományos porzsákon az apró élősködők könnyen átjutnak, majd visszakerülnek a helyiségbe.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos az is, hogy ne fésülködj a szobákban, a lehullott hajszálak ugyanis szintén kedveznek az atkáknak, ahogy a rendszertelen vagy nem megfelelően végzett takarítás miatt a könyvek között vagy éppen a polcok mélyén megbúvó por is. Minden felesleges porfogót távolíts el a lakásból, a portörléshez pedig nedves ruhát használj.
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- rákkeltő
Rákkeltő anyagok a vezetékes vízben
- rákkeltő
- szobanövény