Ilyen gyakran kell ágyneműt mosni: súlyos problémát okozhat, ha halogatod
Komoly betegségeket képesek okozni a lakásban lévő allergének, több módszer is létezik a megelőzésre.
A hűvösebb őszi időjárás miatt egyre több időt töltünk zárt, fűtött terekben, ahol az allergiás betegek tünetei is fokozódhatnak. Az otthonainkban kialakuló allergiás tünetekért elsősorban a poratka és a penészgomba, ritkábban a lakásban tartott állat felelős - mondja dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész szakorvosa, aki öt igen gyakori allergénforrásra hívja fel a figyelmet.
Allergének a lakásban
Amint átlapozunk az őszi hónapokra a naptárakban, a beltéri allergének is támadásba lendülnek, megkeserítve az allergiás emberek életét. Az otthonokban elsősorban a poratka és a penészgomba válthat ki magas koncentrációban súlyos panaszokat, légúti irritációt, tüsszögést, orrdugulást, orrfolyást, krákogást, súlyosabb esetben asztmás tüneteket az arra érzékenyeknél. Ha a tünetek kezelés nélkül maradnak, akkor komoly szövődmények (visszatérő középfülgyulladás, idült arcüreggyulladás) alakulhatnak ki. Amint arra az Allergiaközpont munkatársa felhívja a figyelmet, ha valaki arra gyanakszik, hogy tüneteit allergén okozza, akkor érdemes allergológus szakembert felkeresni, aki a kórelőzmények ismeretében allergiateszt elvégzését javasolhatja, pozitív eredmény esetén pedig megfelelő antiallergén készítményekkel látja el az érintettet.
Poratka és penész
- A poratka-allergiát a házi poratka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló, beszáradt ürülékének belélegzése váltja ki. A hűvös idő kezdetétől többet tartózkodunk zárt térben. Amikor beindul a fűtési szezon, változik a lakás légáramlása, szárazabbá válik a levegő, így a poratka ürüléke is könnyebben megtapad a szőnyegekben, ágyneműben és a bútorkárpitban. Innen aztán a levegőbe kerülve és belélegezve okoz súlyos panaszokat az arra érzékenyeknél - magyarázza dr. Augusztinovicz Monika.
A másik gyakori lakáson belüli allergén a penészgomba, ami bárhol felbukkanhat a lakásban, de előszeretettel bújik meg a nedves, sötét helyeken, a vizesblokkok körül, lambéria, gipszkarton fal mögött, a csaptelepek és a nyílászárók környezetében, nem megfelelően páramentesített vizes helyiségekben, hiányos falszigetelés esetén hőhidaknál, valamint az északi falakon. A penészgomba sokszor észrevétlen marad, csak a makacs légúti tünetek és a jellegzetes dohos szag hívja fel rá a figyelmet. Mivel az őszi-téli hónapokban a lakás szárazabb levegőjének páratartalmát sokan párásítókkal szeretnék növelni, ezért fontos tudni, hogy a túlzottan párás lakás (tartósan hetven százalék feletti relatív páratartalom) ideális környezetet biztosít a poratka és a penészgomba elszaporodásához.
Szőnyegek és padlószőnyegek
A szőnyegek szálai könnyen összegyűjtik a port, a poratkákat, az állati szőrt és más allergéneket, melyeket nem, vagy csak körülményesen lehet eltávolítani. A szőnyegek helyett praktikusabb, ha inkább parketta vagy hidegburkolat fedi a lakótereket. Amennyiben mégis ragaszkodsz a szőnyegekhez, válassz inkább rövid szálú, könnyebben porszívózható és mosható darabokat.
Ágynemű
Az ágyneműk, matracok, párnák (különösen a tollpárnák és pehelypaplanok) a házi poratkák kedvelt élőhelyei, ráadásul a kültéri pollenek gyűjtőhelyei is. A kellemetlen tünetek elkerülése érdekében cseréld rendszeresen az ágyneműt, és hetente egyszer 60 fokon mosd ki őket, rendszeresen porszívózd a matracot. Érdemes antiallergén, az atka átjutását akadályozó matracvédővel és ágyneműhuzatokkal helyettesíteni a hagyományos huzatokat.
Plüssjátékok
A gyermekek plüssjátékaiban rövid idő alatt is igen nagy mennyiségű poratka halmozódhat fel. Rendszeres, akár hetente 60 fokon történő mosással, majd szárítógép használatával azonban jelentősen mérsékelhető az atka mennyisége. Mivel az atkák fagyos hőmérsékleten elpusztulnak, ezért jó megoldás lehet, ha a plüssöket nejlonzacskóba téve a fagyasztóba helyezed 48 órára.
Nedves törölközők és textíliák
A nedves törölközők és a fürdőszobai szőnyegek ideális környezetet biztosítanak a penészgombák számára, különösen, ha nem száradnak meg rendesen. Egy elektromos törölközőszárítóval gyorsan kellemes hőmérsékletet biztosíthatsz a helyiségben, és a szárítani kívánt törölközőket is praktikusan elhelyezheted rajta.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tapétával borított, nedves falak
A nem megfelelően szellőztetett vagy nedves falakat fedő tapéták mögött is sokáig észrevétlen maradhat a penész. A tapétán felbukkanó szokatlan folt, hámlás és buborékosodás nedvesség jelenlétére hívhatja fel a figyelmet, ami a penész előfutára. A falakon tenyésző penészfoltok ellen gombaölő és penészgátló tisztítószerekkel, valamint penészölő festékekkel veheted fel a harcot. A penésztől azonban csak abban az esetben vehetsz végleges búcsút, ha megszünteted a kiváltó okot is.
Penészes lehet a lakás, ha így szárítod a ruhákat - Mindenki odavan a trükkért, de légy vele óvatos
A népszerű ruhaszárítási trükkel érdemes óvatos lenni.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- intolerancia
- ételérzékenység