4 fontos dolog, amit ellenőrizz, mielőtt beköltözöl az albérletbe - Ne hagyd, hogy átverjenek

Már augusztusban megindul a roham az albérletekért, de nem árt résen lenni a szerződés megkötése előtt.

Albérletkeresési tippek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az albérletárak ismét az egekbe szöktek, így még fontosabb, hogy megfelelő albérletet találj, hiszen nem kis összeget fogsz rákölteni havonta. 

Sokaknál csak a kiadó lakás elhelyezkedése és mérete számít, de nem mindegy az albérlet felszereltsége, állapota és a lakástulajdonos személye sem. 

4 fontos dolog, amit ellenőrizz, mielőtt beköltözöl az albérletbe

Ahogy az eladó ingatlanoknál, az albérleteknél is igaz a mondás, a jó és megfizethető árú lakásokat hamar elviszik. Ettől függetlenül nem érdemes kapkodni és hirtelen döntést hozni, hiszen a bérleti szerződés aláírása után már nehéz visszalépni. Érdemes a legfontosabb szempontokat mindig leellenőrizni és több kiadó ingatlant is megnézni a végső döntés előtt. Összeszedtünk néhány támpontot, ami segít a megfelelő albérlet kiválasztásában. 

albérlet cikk 1
Fotó: Aitor Diago / Getty Images Hungary

Bizonyosodj meg róla, hogy a valódi tulajjal beszélsz

Az első és legfontosabb teendő, hogy leellenőrizd, a lakás valódi tulajdonosával beszélsz, nem pedig egy csalóval, aki csak annak adja ki magát. Szerződéskötés és pénz átadása előtt mindenképp győződj meg erről. Segítségként lekérheted az ingatlan tulajdoni lapját, ahol mindez szerepel. De enélkül is feltűnhet több gyanús jel, mint a túlzott rámenősség, vagy ha az illető egyáltalán nem tud válaszolni a lakással kapcsolatos kérdéseidre. 

Tüzetesen nézd át a lakást

Ha lehet, mindenképp napközben nézd meg a kiválasztott ingatlant, amikor világos van, és mindent jól látsz. Az esti félhomályban nehéz észrevenni a penésznyomokat vagy a kiálló vezetékeket. A látogatás során jól járd körbe a lakást, és ellenőrizd a vízcsapot, a konnektorokat, az elektromos berendezéseket. Tisztázd, hogy mi az, ami ott marad, és mi az, ami nem, hiszen lehet, hogy még a korábbi bérlő dolgaival van tele a lakás. Érdemes tájékozódni az internet- és tévészolgáltatókról is. De ha még nem volt a lakásba bevezetve, extra költségekkel és intéznivalóval számolhatsz. 

albérlet cikk 2
Fotó: SeventyFour / Getty Images Hungary

Beszéld át a költségeket

A lakás kivétele előtt ismerd meg a bérleti díj melletti egyéb költségeket, a havi rezsidíjat és minden egyéb felmerülő költséget. Például egy esetleges házfelújítás alatt a rád eső részt vagy a lakásban felmerülő hibák javítási költségeit. Ezeket általában a tulajdonos fizeti, de néha az albérlőnek is be kell szállnia, amit szintén fontos jó előre tisztázni. A legnagyobb anyagi költség beköltözés előtt pedig a kaució lesz, ami lehet akár két- vagy háromhavi bérleti díj is. Így nem mindegy, hogy a kiköltözés során egészben visszakapható-e ez az összeg, vagy csak lelakni lehet. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ismerd meg az ottlakás szabályait 

Mindenképp érdemes megbeszélni minden fennmaradó kérdést, például, hogy lehet-e háziállatot tartani az albérletben. És azt, hogy mi a menete a vendégek fogadásának. Valamint hogy milyen gyakran fog a főbérlő a lakásba látogatni. Autóval rendelkezőknek fontos a parkoló kérdése, ahogy a lakáshoz tartozó tároló, pince is sokaknak jól jöhet. Nem árt érdeklődni a szomszédokról és feltérképezni a környéket a döntés előtt, hogy ne később érjen váratlan meglepetés. 

Végül, ha mindent rendben találtál, és megegyeztetek, mindenképp kössetek szerződést a tulajdonossal, amibe minden megbeszélt pontot foglaljatok bele. 

Olvass tovább - Ha ez nincs benne az albérleti szerződésben, ne írd alá: 14 dolog, amire figyelj az ingatlanszakértő szerint

Ha kiveszel egy lakást, ezekre fokozottan figyelj.

Ha ez nincs benne az albérleti szerződésben, ne írd alá: 14 dolog, amire figyelj az ingatlanszakértő szerint

Ha kiveszel egy lakást, ezekre fokozottan figyelj.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük