Erre figyelj, amikor lakást bérelsz: megütheted a bokádat, ha kimarad a szerződésből
A pontosan megfogalmazott szerződés a bérlőnek és a kiadónak is biztosíték.
Akárhonnan nézzük, az albérletek manapság rettenetesen drágák, sokszor elvihetik a fizetésed felét is, főleg, ha Budapesten keresgélsz. Ezért is fontos tisztában lenni vele, mit kell mindenképpen leszögezni a bérleti szerződésben, nehogy sokkal több pénzed bánja, mint amit a bérleti díjra szántál.
Persze, a legtöbb esetben nem szabad azt feltételezni, hogy a tulaj be akar csapni, de, ha felkészülten állsz neki a lakáskeresésnek, az hosszútávon mind a két fél előnyére válik.
Mi legyen a szerződésben?
Szerződés nélkül ma már nem lehet lakást bérelni, de egyáltalán nem mindegy, milyen részletes az írás. A megegyezésnek tartalmaznia kell minden olyan apróságot, ami az anyagiakkal kapcsolatos, és rögzítenie kell a lakás állapotát az átadáskor. Fontos, hogy a vevő átnézze az összes bútort és elektromos készüléket, valamint a falak és a nyílászárók minőségét. Különösen oda kell erre figyelni akkor, ha sokadig lakóként költözik az ingatlanba, mert ilyenkor az előző bérlők okozta, észrevétlenül maradt károk is az ő számláján végezhetik.
Azt is érdemes előre lefektetni, hogy a lakás felmerülő költségein hogyan osztozik a bérbeadó és a bérlő, a meghibásodott eszközöket cseréli-e a tulajdonos, a szerelők kiszállási díját állja-e, vagy ez a bérlőre hárul akkor is, ha nem ő okozta a kárt. Ugyanígy le kell fektetni, hogy a rezsi költséget a bérlő egyenesen a szolgáltatónak vagy a tulajdonosnak utalja, mert, ha az előbbi, úgy végig kell gondolni, hogy érdemes-e átalányt fizetni. Amennyiben az utóbbi, úgy jó ötlet felírni a mérőórák állását a beköltözéskor, és utána havonta, hogy ellenőrizni lehessen a fogyasztást.
A legnagyobb kiadás közvetlenül beköltözés után a kaució kifizetése. A tulajdonos egy-három hónapnyi kauciót kérhet, tehát a beköltözéskor lehet, hogy a bérlőnek négy hónapra való összeget kell kifizetnie. A kaució a bérlet végeztével lelakható vagy visszatérítendő, de ennek körülményeit is érdemes rögzíteni a szerződésben, és megállapodni abban, hogy mi történik, ha hirtelen kell költözni.
Az utolsó fontos dolog, amit rögzíteni kell, az ellenőrzések gyakorisága. A tulajdonosnak ugyanis joga van időről időre ellenőriznie a lakása állapotát, de nem árt írásba foglalni, mennyivel előre kell jeleznie az érkeztét, illetve milyen sűrűn akarja megnézni a lakást, hiszen neki is kényelmetlen belépnie valaki más otthonába, és a lakónak is feszültségeket okozhat egy váratlan látogatás. Ilyenkor, ha bármi probléma merül fel, azt dokumentálni, fotózni kell, hogy később lehessen rá hivatkozni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyanígy fontos rögzíteni a lakás állapotát a kiköltözés idején, hogy arra lehessen hivatkozni, ha a tulajdonos valamilyen okból nem akarná visszatéríteni a kaució összegét.
Trükkös megoldások kis lakásokba
Egy-két ügyes aprósággal könnyen megnövelheted a térérzetet. A képen látható bájos, apró lakások sokkal tágasabbnak látszanak, mint amilyenek valójában.
Egy ötletes galéria így csinál nagy teret a legkisebb garzonban is: trükkös megoldások
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- lakberendezés
- garzon