Hány év házasság után válnak el a legtöbben itthon? KSH-statisztika

Nem a hetedik év a vízválasztó a házasságban.

Válás - hány év után?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A második világháború vége óta növekszik a válások száma. A rendszerváltás idején kicsit megtorpant, majd újra meglódult. Jelenleg hazánkban minden második házasság végződik válással. Hány évesen kötünk házasságot, illetve válunk el Magyarországon? És átlagosan hány év után bomlanak fel a házasságok? A KSH statisztikáit böngésztük.

Házasságkötések és válások itthon 

A KSH statisztikája szerint a házasságkötések száma 1975-ben volt a legmagasabb hazánkban: 103 775 pár kelt egybe ebben az évben. Nem meglepő ez a szám, hiszen a 70-es évekre nőttek fel a Ratkó-gyerekek. Ők azok, akik a Ratkó Anna népjóléti, majd egészségügyi miniszter nevével fémjelzett fél évtized során (1950-56 között) születtek. Az ebben az időszakban kivetett gyermektelenségi adó, illetve az abortusztilalom hatására 200 ezer fölé kúszott az éves születésszám.

Magyarországon a 70-es évek vége óta azonban folyamatosan csökken a házasságkötések száma. A mélypontot 2008-ban érte el: ebben az évben 35 520 pár kelt egybe hazánkban. A kormány által 2015-ben bevezetett csok hatására javulni kezdtek a számok: 60 ezer fölé emelkedett az esküvők száma. A 2021-es évben kiugróan magas adatokat mutatnak a KSH adatai: ekkor 72 ezer házasságot kötöttek az országban, ám ebben a számban benne lehet sok olyan pár is, akik a 2020-as pandémia miatt halasztották az esküvőjüket.

A válások száma a XX. században a 80-as években volt a legmagasabb: csaknem évi 30 ezer házasság bomlott fel ekkor - ami részben szintén a Ratkó-gyerekek magas számával magyarázható. A 2000-es évek első évtizedében évi 24-25 ezer válás volt az országban. A legutóbbi 2022-es statisztika pedig 17 695 válást mutat.

14 év után válunk

Jelenleg 13,9 év házasság után válik el a legtöbb magyar pár. Érdekes, hogy ez a szám voltaképpen a jól ismert vízválasztó 7-es szám duplája. A 7. év azonban talán inkább a fiatalokra jellemző. Vagyis ha a pár fiatalon köt házasságot, jellemzőbb, hogy nagyjából hét együtt töltött év után felbomlik a kapcsolat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- Ennyi idő elég ahhoz, hogy jól kiismerjék egymást. Ha a párok korán jöttek össze, és a kapcsolatuk bizonytalanságával szembesülnek, sokan úgy vélik, ha időben lépnek, még van esélyük, hogy valaki mással harmonikusabban éljenek együtt, családot alapítsanak - véli Elisabeth Shaw klinikai pszichológus

Mivel azonban a párok többsége hazánkban harmincéves kora körül köt házasságot (nők esetében 30, férfiak esetében 33 év az átlagos életkor házasságkötéskor), 37-40 év táján esélyes, hogy már megszülettek a gyerekeik, így kevésbé sürgeti őket az idő, ráadásul a gyerekek érdekében sokan próbálják együtt tartani a már nem annyira működőképes kapcsolatokat is. Érdekes azonban, hogy a következő hetes szám már sokakat megtalál - ekkorra a nők átlagosan 43, a férfiak 45 évesek. A házasságok 14. évében felbomló kapcsolatok talán azzal magyarázhatóak, hogy már elég nagyok a gyerekek, nem igényelnek 0-24 órás felügyeletet. Vagyis az összetartó erő csökken, a kapcsolat 14 éve alatt meg nem oldott problémák azonban szétfeszíthetik a házasságokat. Általában a kommunikáció hiánya, a nem megfelelő konfliktuskezelés, a pénzügyi problémák, a házaspárok nem házaspárként, csak anyaként és apaként való funkcionálása vezetnek végül odáig, hogy sok házasság ér véget a második 7-esnél.

Elváltaktól kérdezték meg, mi mentette volna meg a házasságukat - Az alanyok több mint fele ugyanazt válaszolta

Érdekes módon nem a pénz vagy a megcsalás volt a leggyakoribb válóok.

Elolvasom

(Kép: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük