Mi a különbség a valódi szerelem és a függőség között? Utóbbit igen kevesen ismerik fel a terapeuta szerint

A szerelemfüggőség jeleit egyáltalán nem olyan könnyű felismerni: ezekre kell figyelni a terapeuta szerint.

Szerelemfüggőség jelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szerelem alapvetően is egy hihetetlenül erős, intenzív érzés és állapot, éppen ezért olyan nehéz megkülönböztetni az egészséges érzelmeket a függőségtől. Utóbbit igen kevesen ismerik fel, pedig komoly problémát jelent mindkét fél számára.

Egy szerelemfüggőségre specializálódott pszichológus és terapeuta, dr. Becky Whetstone elárulta a legfőbb intő jeleket, melyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni: ezek utalnak arra, hogy nem természetes vonzalomról és ragaszkodásról van szó.

A külön töltött idő szorongást okoz

Az teljesen normális, ha a felek szeretnek együtt lenni, és hiányzik nekik a partnerük. Az viszont már nem, ha a párjuk távolléte félelmet vagy szorongást okoz számukra. A szakértő szerint a szerelemfüggőség egyik jellemző tünete, hogy az illető szinte megszállottan ragaszkodik a társához, és ha külön vannak, rögtön bizonytalankodni, aggódni kezd. Nem képes megbízni benne, és állandóan csak azon jár az esze, hogy vajon kivel és mit csinálhat a másik, illetve retteg attól, hogy egyszer majd elhagyja őt.

A szerelem az egyetlen érték az életben

A szerelem csodás dolog, az viszont már nem egészséges, ha valakinek ez az egyetlen érték az életében. A függőséggel küzdőknek az önértékelése, az önbizalma is a partnertől függ, ő az életcéljuk, szinte semmi más nem teszi őket boldoggá. Mindenben csak a társukra támaszkodnak, nem hoznak önállóan döntéseket, sőt egyenesen úgy érzik, csak párjuk miatt érdemes élniük. 

Megszállottság

Szintén jellemző még a megszállott viselkedés. Ebben az esetben az egyik felet szinte teljesen felemészti a kapcsolat. Nem csupán, hogy sokat gondol a másikra, hanem állandóan ő jár a fejében, nem képes igazán másra fókuszálni, sőt a súlyosabb esetekben hajlamos zaklatni, üldözni, érzelmileg zsarolni is a partnert.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

Promóció

Folytonos megerősítés iránti igény

Mivel a hasonló problémával küzdő személy a saját megítélését a másiktól teszi függővé, folytonos megerősítést vár a viselkedéséről, a tetteiről vagy a személyiségéről. Szüksége van arra, hogy megdicsérje, elismerje a másik, és rábólintson a döntéseire, különben bizonytalanság és szorongás lesz úrrá rajta.

Rettegés az intimitástól

Egyes függőkre jellemző, hogy bár rajonganak a másikért, közben rettegnek az intimitástól, és attól, hogy valóban közel engedjék őket magukhoz, vagy felfedjék előttük valódi énjüket. Ez azt eredményezi, hogy folyton játszmáznak, magukhoz csábítják a kiszemeltet, majd amikor már veszélyesnek érzik a helyzetet, eltaszítják őt, majd az egész folyamat kezdődik elölről. Ez a viselkedés azonban hosszú távon mindkettőjük számára mérgező.

Mindezek mellett jellemző még, hogy a függő fél a szakítás után szinte azonnal beleugrik egy új kapcsolatba, fél az egyedülléttől, és számára nem az a lényeg, hogy igazán hozzá passzoló partnert találjon, csak az, hogy újra átélhesse a szerelem érzését, és ne legyen magányos.

A probléma leginkább gyermekkori traumák, családi problémák, rossz szülői minták vagy a családtagok személyiségzavarainak hatására jön létre, és megakadályozza az egészséges párkapcsolatok kialakítását. Éppen ezért fontos minél hamarabb felismerni, és szakértő segítségét kérni.

A szerelem elmúlásának jelei

A testbeszédszakértők szerint érdemes odafigyelni arra, ha a partner gesztusai, mozdulatai mások, mint korábban. Nem mindegy, hogyan beszél a párjához, hogyan ér hozzá, vagy éppen milyen testtartást vesz fel a közelében. Ezek ugyanis mind megmutathatják azt, ha már nem szereti a másikat. A következők általában az érzelmek gyengülésére, a szerelem elmúlására és a közelgő szakításra figyelmeztetnek - ám ha időben észreveszi őket az ember, lehet, hogy visszafordítható lesz a folyamat.

Így változik meg a testbeszéd, ha elmúlt a szerelem - 9 mozdulat, ami a szakítást jelzi előre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük