Sokkal hatásosabbak a „Hogy vagy?” kérdésnél: a sikeres emberek így teszik gördülékennyé a small talkot

Ha beveted ezeket a trükköket, neked is könnyen, kínos pillanatok nélkül mennek majd a rövid csevejek.

A sikeres emberek small talk trükkje
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki felteszi a "Hogy vagy?" kérdést, azt általában nem őszintén teszi. Legalábbis a rövidebb, felületesebb beszélgetések során biztosan nem. A kérdező ilyenkor nem is kíváncsi igazán arra, hogy milyen állapotban van, hogy érzi magát a másik, a válaszoló pedig a legtöbbször nem mond igazat.

Bár léteznek rá más válaszok is a "jól"-on kívül - amiket ide kattintva olvashatsz el -, gyakran érdemes inkább más eszközhöz nyúlni a small talkok során. Gary Burnison író és a Korn Ferry tanácsadó cég vezetője a CNBC oldalán árulta el: a harvardi kutatók szerint a jó csevejek titka az, ha más kérdéseket tesz fel az ember.

Trükkök a sikeres small talkhoz

Egy kísérletsorozat során háromszáz online beszélgetést elemeztek, és arra jutottak, hogy akik jelentőségteljesebb, mélyebb kérdéseket tettek fel, szimpatikusabbnak tűntek. De hogy mit is érdemes bevetni ilyenkor? Mit tesznek a sikeres emberek? A szakértő ezt is elárulta.

A. C. T. módszer

Mikor volt utoljára olyan meetinged, ami nem small talkkal kezdődött? Ez ugyanis egy természetes módszer arra, hogy az emberek kapcsolatba kerüljenek. A szakember szerint ilyenkor az angolul A. C. T.-nek (authenticity, connection, topic) rövidített kritériumoknak kell megfelelni. Ehhez szükség van hitelességre, kapcsolatra és egy témára, ami ízelítőt ad arról, hogy ki vagy. Rá lehet kérdezni mondjuk a másik hangulatára, arra, hogy mit vár az adott héten, de vicces példaként a következőt is említette: "Emlékeztetsz egy hírességre, de nem tudom, kire. Te kivel azonosulsz?"

Lépj túl a kliséken

A forgalom, a sport, az időjárás és a hasonló sablontémák Gary Burnison szerint szörnyű beszélgetésindítók. Csak akkor működnek, ha az embert tényleg érdekli az adott téma, vagy például főnökével, kollégájával osztoznak egy szenvedélyben. De ha ez nem így van, érdemes inkább a személyesebb topikok felé mozdulni.

Jelen kell lenni, és figyelni a környezetet

Azt tanácsolja: először a szemedet nyisd ki, aztán a szádat! Keress valamit a környezetedben, amire fókuszálhatsz, például egy műalkotást, valami kütyüt, egy családi képet az asztalán, egy versenyautósisakot vagy szétszórt pénzérméket. Biztosan lesz ezek közt valami, amivel beszélgetést indíthatsz el, és amivel kapcsolatban feltehetsz pár kérdést a csevej során.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Mondjuk, ha egy cégvezetővel beszélgetsz, aki épp nyugdíjba vonul, és üres dobozokat látsz a polcain, megkérdezheted, mennyire nehéz elhagynia a munkát, és mély beszélgetést indíthatsz el.

Ossz meg valami hírt!

A szakértő szerint az is beválik, ha magadról osztasz meg valami apróságot. Például, hogy örökbe fogadtál egy kisállatot, vagy a gyermeked először biciklizett. Hangsúlyozza: akár hiszed, akár nem, az emberek nagy része többet szeretne tudni másokról, különösen akkor, ha mindketten ugyanannál a cégnél dolgoznak. 

Új alkalmazottként megkérhetsz mindenkit, hogy mondjon el magáról valamit, ami az elmúlt időszakban történt vele, így személyesebben, mélyebben kapcsolódhattok egymáshoz. Ami viszont még fontos, hogy mindig légy őszinte, és ne állíts ilyenkor valótlant.

Nem szabad várni a beszélgetéssel

A szakértő szerint mindegy, hogy személyes találkozásól vagy konferenciahívásról van szó, a legjobb, ha nem vársz a megszólalással. Ha ugyanis mégis ezt tennéd, valaki meg fogja tenni az általad gondolt megjegyzést, a beszédesebb kollégák pedig átveszik az irányítást a kommunikáció felett, így elveszted a lehetőségedet.

Nem csak a kimondott szavak számítanak

A mondandód mellett az arckifejezés, a hangszín és a szemkontaktus is sokat számít. Nézz a másik szemébe, amikor beszéltek, és mosolyogj még a telefonban is, mert így sokkal melegebb tónusú lesz a hangod. Nem csak az fontos, hogy mit mondasz, hanem az is, hogy hogyan.

Olvass tovább! Mit mondj, ha nem tudod, mit kellene?

Ezeket a mondatokat érdemes megjegyezned: szuperül bevethetőek azokban a helyzetekben, amikor nem tudod, mit mondhatnál, vagy hogy kellene reagálnod.

Mit mondj, amikor nem tudod, mit kellene? 20 mondat, amivel elkerülhető a kínos hallgatás

Ezeket a mondatokat érdemes megjegyezned: szuperül bevethetőek azokban a helyzetekben, amikor nem tudod, mit mondhatnál, vagy hogy kellene reagálnod.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük