Mesterséges intelligenciával őrködtek az alkalmazottak felett - Így hatott a dolgozók mentális egészségére

A különböző AI-szoftverek hatékonyan tudják ellenőrizni, mit csinál a munkavállaló a gépén, kivel és mit beszél a munkaidejében.

Mesterséges intelligencia dolgozók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan félnek attól, hogy az emberi munkaerőt hamarosan leváltja a mesterséges intelligencia. Arra azonban senki sem gondol, mi történne, ha az AI-t nem a dolgozók helyett, hanem mellett alkalmaznák, hogy megfigyeljék őket a munkaidejükben.

Azt hihetnéd, hogy ez még csak a jövő zenéje, pedig egy kutatás szerint az utóbbi három évben radikálisan (54 százalékkal) nőtt a munkavállalói felügyeleti szoftverek iránti kereslet.

Így hat a dolgozókra az AI-megfigyelés

A munkaadók azt hihetik, hogy a dolgozók nem is sejtik, hogy megfigyelés alatt vannak. Az Amerikai Pszichológiai Társaság adatai azonban erre rácáfolnak: az alkalmazottak 51 százaléka állítja azt, hogy tisztában van azzal, főnöke technológiát használ arra, hogy munka közben megfigyelje őt. De milyen hatással van ez a fajta kontroll a munkamorálra és a dolgozók mentális egészségére?

GettyImages-456771779
Fotó: Jamie Grill / Getty Images Hungary

Az Amerikai Pszichológiai Társaság adatai szerint azoknak a munkavállalók, akik tudják, hogy a főnökük technológiát használ arra, hogy megfigyelje őket, csaknem egyharmada, - egészen pontosan 32%-a - közepesnek vagy rossznak ítélte a mentális egészségét. A nem megfigyelteknek csak 24%-a mondta ugyanezt. A megfigyeltek csaknem fele, 45%-a szerint a munkahelyük negatív hatással van a mentális egészségükre, szemben a nem megfigyeltek 29%-ával.

A munkavállalók 81%-a szerint nem az AI lenne a megfelelő módszer a felügyeletükre. A pandémia előtt a kontroll leggyakoribb módszere a belépőkártyás rendszer volt. A cégek most új technológiákon kísérleteznek, amik a jövőben nyomon követhetik a dolgozók be- és kiléptetését, ráadásul azt is, kivel és hogyan kommunikálnak, mit mondanak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Hogyan működik pontosan?

Az egyik AI-szoftver felismeri azokat az alkalmazásokat és weboldalakat, amelyeken az alkalmazott 10 másodpercnél többet tölt. Egy másik program lehetővé teszi az "etikus videóképernyő-rögzítést", így a munkáltatók láthatják, hogy a munkavállalók "valóban dolgoznak-e a feladatukon, vagy csak Netflixeznek" - olvasható a weboldalon.

A Pew Research Center adatai szerint az amerikaiak többsége ellenzi ezt a fajta nyomon követést. A munkavállalók 81%-a mondta azt, hogy a mesterségesintelligencia-alapú megfigyelési technológia miatt úgy éreznék, hogy nem megfelelő módon figyelik őket. Ez feszült kapcsolatokat eredményezhet a főnökök és a beosztottjaik között.

GettyImages-1452684770
Fotó: Pekic / Getty Images Hungary

Természetesen itt sem minden fekete és fehér: néhány munkavállaló látott néhány potenciálisan pozitív eredményt az AI megfigyelésében. Majdnem a fele, 49% szerint javulna a munkahelyi biztonság, és 46% szerint valószínűleg csökkenne a nem megfelelő viselkedés a munkahelyen.

6 tipp, hogy sikeresen illeszkedj be az új helyen - Olvass tovább!

Ebben a három hónapban amellett, hogy teljesítened kell, és igazolnod, miért vettek fel, be kell illeszkedned az új csapatba, és el kell nyerned a kollégáid bizalmát. Ez izgalmas, ugyanakkor kihívásokkal teli tapasztalat lehet.

6 tipp, hogy sikeres legyen a munkahelyi beilleszkedésed - Az első hetek nagyon sokat számítanak

„Minden munkakezdés első három hónapja az állásinterjú meghosszabbítása” - véli Amanda Augustine karrier-tanácsadó.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük