Kínos, nem kívánt képek, amik ok nélkül bukkannak fel az agyadban – Az intruzív gondolatok gyakoribbak, mint gondolnád
Az intruzív gondolatok sokszor kellemetlenek, kínosak, zavaróak vagy egyenesen ijesztőek. Eláruljuk, mik is ezek pontosan.
Tapasztaltál már olyat, hogy szinte csak úgy a semmiből nem kívánt képek, emlékek villantak be az agyadba? Például elkezdtél szorongani egy régi kellemetlenségen, vagy egy olyan gondolat, hogy mi lenne ha, valami borzasztó kínos dolgot tennél, vagy valami ilyen történne veled? Ha igen, akkor tudnod kell, hogy nem vagy ezzel egyedül.
Ezeket nevezzük ugyanis intruzív gondolatoknak, és élete során gyakorlatilag mindenki tapasztal hasonlókat, így egy bizonyos fokig teljesen természetesek. De miért vannak, és mikortól jelentenek komolyabb problémát? Eláruljuk.
Az intruzív gondolatok
A intruzív gondolatok olyan nem kívánt, önkéntelen és nyomasztó gondolatok, amelyeket az ember nehezen tud kezelni, és nehezen is tud megszabadulni tőlük. Ezek a semmiből felbukkanó, énidegen és kellemetlen, sokszor agresszív vagy szexuális jellegű képzetek, melyek bármiféle előjel nélkül jönnek elő. Átlagosan az emberek 80%-a tapasztalja meg őket a mindennapokban.
Egészen széles skálán mozognak, lehetnek egyszerűek vagy furcsák, de lehetnek egészen bizarrak, erősen szexuális töltetűek, sőt olyanok is, amik magát az egyént is taszítják, mégsem tud szabadulni tőlük. Előfordulhat, hogy valaki gyorsan elfelejti őket, míg mások sokáig rugóznak rajtuk, és vannak, akiket egyenesen felzaklatnak – persze attól függően, hogy miről van szó. Az intruzív gondolatokat az alábbiak szerint szokták csoportosítani:
- önmarcangoló intruzív gondolatok,
- intruzív gondolatok magunk fizikai bántalmazásáról,
- intruzív gondolatok mások fizikai bántalmazásáról,
- szexuális jellegű intruzív gondolatok,
- betegségekkel kapcsolatos intruzív gondolatok.
Mi váltja ki őket, és mikor jelentenek problémát?
Gyakorlatilag bármi kiválthatja őket, de a leggyakoribb okok közé tartoznak a kétértelmű, kellemetlen helyzetek, a szorongás, a stressz, a bizonytalanság vagy a különböző nézeteltérések is. Kényszerbetegség, poszttraumás stressz-szindróma és depresszió esetén még jellemzőbbek.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sokszor „Mi lenne, ha…” „Mi történne, ha…” felütésekkel kezdődnek, és ezek után következnek a kellemetlen, furcsa képek, elképzelések. Azt fontos kihangsúlyozni, hogy ezekkel alapvetően semmi gond nincs, hiszen szinte mindenki megtapasztalja őket, és amíg nem túl gyakoriak, nem zavarják meg a mindennapokat, nem zaklatják fel túlságosan az embert, nem is kell rájuk nagyobb figyelmet fordítani. Ilyenkor elég tudatosítani, hogy miről is van szó, és igyekezni elfelejteni, továbblépni rajtuk.
Ha azonban ez nem így van, és valakinél rendszeresen megjelennek az intruzív gondolatok, valamint problémát is okoznak, megnehezítik a mindennapokat, a munkát vagy a tanulást, és az illető csak alig tud szabadulni tőlük, akkor érdemes szakemberhez – pszichológushoz vagy pszichiáterhez – fordulni.
20 gondolat, amit a boldogtalan férj nem mond ki, csak amikor már túl késő
Ezeket titkolja a párod magában.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- szorongás
- lelki háttér