Mindenki a bigámiával vádolt grófnéról beszélt a 18. századi Londonban - Elizabeth Pierrepont botránya
Elizabeth Pierrepont botrányától volt hangos a 18. századi London. Az 56 éves özvegyet ugyanis bigámiával vádolták férje halála után.
Elizabeth Pierrepont szépségével, feltűnő viselkedésével szinte mindenki figyelmét felkeltette a 18. században. Nagyon megosztó személyiséggé vált, ráadásul bírósági pere hatalmas botrányt kavart.
56 éves korában ugyanis bigámiával vádolta meg elhunyt férje családja. Egész London a grófnéról és az öt napig tartó perről beszélt akkoriban.
Elizabeth Pierrepont titkos esküvője
Elizabeth Chudleigh néven született 1721-ben. Apja, Thomas Chudleigh a hadseregben harcolt, és a chelsea-i királyi kórházat vezette. Bár családja jó származású volt, pénzük alig akadt. Miután apja korán, 38 éves korában egy betegség következtében elhunyt, még nehezebb helyzetbe kerültek. Anyját két gyermekével együtt kilakoltatták, és egy zajos bérházba költöztek. Az asszony kevés pénzét is fia taníttatására fordította, így Elizabethnek akkoriban nem volt más opciója, csakis egy gazdag férj.
A gyönyörű lány kiválóan beszélt franciául, írt, táncolt, zenélt, és bárkivel könnyedén elcsevegett. Számos csodálója akadt. Egyiküknek köszönhetően 22 évesen bejutott Szász-gothai Auguszta walesi hercegnő udvartartásába, ahol leginkább az volt a feladata, hogy csinos legyen, és szórakoztassa az embereket. Az életvidám, karcsú, ragyogó arcú és csillogó kék szemű fiatal nő lenyűgözte a férfiakat: többek közt James Hamilton herceg is szemet vetett rá.
Végül 1744-ben megismerkedett Augustus Hervey-vel, aki később Bristol 3. grófja lett, és akit igazi Casanovaként ismertek. Néhány héten belül össze is házasodtak egy titkos, gyertyafényes éjszakai szertatáson. Csak Elizabeth unokatestvére és nagynénje vettek részt az esküvőn. Három nappal később Hervey elindult Nyugat-Indiába, felesége pedig a nyár végén visszament az udvarba. Körülbelül két éven keresztül nem látták egymást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Úgy élt, mintha egyedülálló lenne
Szinte olyan volt, mintha nem is lettek volna házasok, ezért úgy gondolták, frigyüket nem is kell felbontani. Elizabethnek az udvarban úgy kellett tennie, mintha egyedülálló lenne, hogy ne veszítse el pozícióját. Extravagáns partikat szervezett a hercegnőnek és gyermekeinek, viselkedésével pedig felkeltette az emberek figyelmét. 1749-ben például teljesen áttetsző, testszínű ruhában érkezett egy álarcosbálba, amivel elég nagy port kavart. Igencsak megosztó személyiséggé vált, miközben számos egészségügyi problémával küzdött, és egy kábítószer-túladagolást is túlélt.
Hervey két évvel az esküvőt követően visszatért, majd teherbe ejtette, és elhagyta Elizabethet, aki titokban szülte meg a babát. A csecsemő három hónappal később elhunyt, anyja sosem heverte ki ezt a traumát.
48 évesen házasodott újra
1750-ben találkozott az akkor 38 éves Evelyn Pierreponttal, Kingston hercegével, akit Anglia legjóképűbb férfijának tartottak. 1752-re kapcsolatuk nyílt titok volt Londonban, szinte minden idejüket együtt töltötték annak ellenére, hogy a herceg tudott párja törvénytelen házasságáról. Ékszerekkel kényeztette el a nőt, pénzt adott neki, hogy ingatlanokat vásároljon és partikat tartson.
Közel húsz év után Hervey hirtelen válást kezdeményezett, de Elizabeth kerülni akarta a nyilvánosságot, és kérvényt adott be azért, hogy a férfi hagyjon fel a házasság érvénytelenítésének igényével, hacsak nem tudja bizonyítani azt, hogy tényleg házasok. Mivel nem tudta, az asszony pedig megesküdött, hogy nem férjezett, 1769-ben a bíróság hivatalosan is kimondta, hogy hajadon, és újraházasodhat. Egy hónapon belül, 48 évesen hozzá is ment Kingston hercegéhez. A férfi 1773-as haláláig boldog házasságban éltek.
Bigámia vádjával ítélték el
Evelyn Pierrepont családjának nem tetszett, hogy a herceg sok pénzt hagyott Elizabethre, ezért úgy döntöttek, bosszút állnak. Bigámiával vádolták meg az asszonyt, aki ahelyett, hogy egyezségről tárgyalt volna, elhatározta, hogy bíróság előtt védi meg becsületét. Az öt napig tartó per körülbelül négyezer kíváncsiskodó nézőt vonzott a Westminster Hallhoz 1776-ban, a hír pedig egész Nagy-Britanniát bejárta.
A bíróság megállapította, hogy Elizabeth korábban megtévesztette a püspököket, és bűnösnek találták. A nyilvános megszégyenítésen kívül végül különösebb büntetést nem kapott, de a címeit elveszítette.
Néhány napon belül elhajózott Franciaországba, beutazta Európát, barátságot kötött a pápával és Nagy Katalinnal, aki egy birtokot ajándékozott a megszégyenült hercegnőnek Észtországban. Továbbra is házakat vásárolt Franciaországban, partikra járt, pénzét pedig a szegényeknek és rászorulóknak adta. 1788-ban, 67 évesen hunyt el.
Olvass tovább! Lady Seymour és Worsley botránya
Lady Seymourt 17 évesen adták hozzá Sir Richard Worsley-hez, ám rá kellett jönnie, hogy a férfinak nagyon furcsa perverziója van. Csak attól indult be, ha nézhette feleségét vetkőzés vagy szex közben.
27 férfival volt viszonya, férje imádta nézni, ahogy mással szexel - Lady Seymour és Worsley botránya
Lady Seymourt 17 évesen adták hozzá Sir Richard Worsley-hez, ám rá kellett jönnie, hogy a férfinak nagyon furcsa perverziója van. Csak attól indult be, ha nézhette feleségét vetkőzés vagy szex közben.
Elolvasom(Képek: Wikipedia, Wikipedia, Pinterest.)