Téged is érint a fizetésemelés?

Ezeket a szakmákat érdemes választani!

Ezekben a szektorokban változtak a legnagyobb mértékben a fizetések.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Érdekes megfigyelni, hogy a 2008-ban kirobbant válság óta az egyes szektorokban mennyivel és hogyan nőttek a fizetések Magyarországon.

A visszaeséskor az átlagkereset Magyarországon 189,9 ezer forint volt, ami jelenleg, öt évvel később 225,6 ezer forint. Az emelkedés 18,7%-nak felel meg, de a fizetések emelkedése szektoronként nagyon eltérő képet mutat.

A legnagyobb változás

A fizetesek.hu adatai alapján a 2008 és 2013 októbere közötti időszakban az állami szektorban volt a legmagasabb a bérek emelkedése, 39,3%-kal. Az állami szektort a bankok követik, ahol 38,5%-kal keresnek többet a dolgozók az öt évvel ezelőtti fizetésekhez képest. A dobogó harmadik helyezettje a sales és kereskedelem zónája, 38,1%-kal. 30% feletti emelkedést még a közgazdasági, pénzügy- és könyvelési, gyártás- és termelési, menedzsment-, autóipari, valamint az elektrotechnikai és energetikai területeken mértek.

Ahol nem nagyon emelkedtek

A mezőgazdaság és élelmiszeripar szektorában emelkedtek legkevésbé a fizetések, konkrétan 6,3%-kal 2008-hoz képest. A lista utolsó előtti helyén az oktatás, képzés, tudomány és kutatás területei állnak, 6,9%-kal, a segédmunkások fizetése is csak 8,7%-kal emelkedett, nem beszélve a jogi szektorról, ahol a munkavállalók 8,5%-os emelést tudhatnak maguk mögött.

Mit jelent ez forintban?

A segédmunkásoknak 2008-hoz képest nagyjából 8500 forinttal nőtt a bruttó bérük átlagosan, a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban is csupán 10,5 ezer forint volt a növekedés. Ezt követi az oktatás 10,9%-kal, valamint az egészségügyi és a szociális ellátás szektorában dolgozók, akik 13,7 ezer forintos emelést kaptak.

Gyurcsány Ferenc kis híján kiszorult a csapatból - Képeken a leggazdagabb magyarok

Nézegess képeket!

Elolvasom

A legjobban a cégvezetők jártak, 144,8 ezer forintos fizetésemeléssel átlagosan, ami azt jelenti, hogy az öt évvel ezelőtti 494,7 ezer forintos bruttó fizetésük 639,54 ezer forintra emelkedett. A menedzsment és a bankszektor ettől elmaradt. Az előbbi 105,9 ezer, amíg az utóbbi 84 200 forintos fizetésemelést tudhat maga mögött.

Ezek a szakmák hozzák a legtöbbet

A különböző szakmákban kapott fizetések sokszor igencsak eltérő képet mutatnak, de a nagy felelősséggel járó szakmákat is érdemes megfigyelni. Amíg egy légiirányító vagy egy pilóta keres a legjobban, mert óriási felelősség nyomja a vállát, egy buszsofőr, aki szintén nagy felelősséggel végzi a munkáját, nagyjából a hatodát kapja egy pilóta fizetésének.

Természetesen nem lehet összehasonlítani, hiszen egy légiirányítóval szemben sokkal összetettebb és szigorúbb szakmai és egészségügyi elvárásokat támasztanak. A légiszakma dolgozóit a miniszterek, törvényhozók, bírók, államtitkárok követik, de a bankszektorban dolgozók sem panaszkodhatnak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezek az adatok a hivatalos fizetéseken alapulnak. A kevesebbet kereső szakmák dolgozói - mint például egy fizikai munkás vagy egy vendéglátó-ipari dolgozó - fizetésének nagy részét sokszor zsebbe kapja. Nagyon alacsony, 100 ezer forint körüli vagy az alatti fizetése van például a cukrászoknak, a kozmetikusoknak, a varrónőknek, de még a fogtechnikusoknak is.

A fizetések mértékét általában három szempont alapján állapítják meg egy adott szakmával kapcsolatban - ezek az iskolai végzettség, a felelősség és a munkaidő, vagy a hétvégi, illetve extrém munkaidő-beosztás.

OLVASD EL EZT IS!

  • statisztika
  • fizetés

Mennyi a fizetésed?

Ezt is szeretjük