Mohai Gábor a Magyar Televízió imádott bemondója volt: hazugsággal indult a karrierje

Mohai Gábor 1978-ban került a Magyar Rádióhoz. Több mint kétezer jelentkező közül ő volt az egyetlen, akit felvettek.

Mohai Gábor a Magyar Rádióban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Magyar Televízió bemondóiért a ’70-es és ’80-as években az egész ország rajongott. A képernyőn keresztül beköltöztek az emberek nappalijába, sokan a mai napig a szívükben őrzik a mára legendásnak számító televíziósokat.

Mohai Gábor összetéveszthetetlen orgánumával írta be magát hazánk tévétörténelmébe. A rádiós és televíziós bemondó kivételesen szép beszédhangjára már az iskolában felfigyeltek irodalomórán.

Mohai Gábor a Magyar Rádióban

A debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban az országosan is ismert drámapedagógus, Debreczeni Tibor volt a tanára. A legelső órák egyikén vette észre, milyen ügyesen olvas a tanítványa. 

Mohai Gábor mégis vargabetűt írt le, mielőtt a Magyar Rádióhoz került: sokáig orvosnak készült, majd a Debreceni Egyetemen elvégezte a népművelés-könyvtáros szakot. 

Mivel imádott verseket mondani, és több városi rendezvényen is fellépett, adott volt számára a színészszakma, ám csupán három évig játszott a debreceni Csokonai Színházban. Bár nem az ő útja volt a színpad, mégis fontos megálló volt ez az életében, itt ébresztették rá, melyik szakma lehet a jövője.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- A Bál a Savoyban című operettben az volt a szerepem, hogy mikrofonnal el kellett mennem ebbe a bizonyos bálba, és onnan tudósítani. A barátnőm, Máriáss Melinda színésznő ezt a kis jelenetemet mindig megnézte az ügyelőpult mellől, ő mondta, miért nem megyek el rádióbemondónak - emlékezett vissza Endrei Judit Korhatártalanul című műsorában.

mohai
Fotó: YouTube/Korhatártalanul Endrei Judittal

Akkoriban vidéken még elérhetetlennek tűnt számára bekerülni a rádióhoz, majd szinte isteni jelként egy héttel később szembejött vele egy álláshirdetés.

- Hogy budapesti lakosú férfiakat keresnek rádióbemondónak. Hát, én nem voltam budapesti lakos.

Úgy döntött, hazudni fog a lakhelyéről. Egy volt évfolyamtársa címét adta meg, hogy megfeleljen a követelményeknek. Három rostán kellett továbbjutnia, hogy bekerüljön a Magyar Rádióhoz, végül több mint két ezer jelentkező közül ő volt az, akit kiválasztottak.

Interjú Kertész Zsuzsa bemondóval

Kertész Zsuzsát évtizedeken át láthattuk és hallhattuk bemondónőként: szakmai pályafutása 1965-ben a Magyar Rádióban indult, 1974-től a Magyar Televízióban folytatódott. A magyar televíziózás legendái című könyv bemutatóján beszélgettünk a tévéssel.

Kertész Zsuzsa: „Bemondónőként az operatőrökkel több időt töltöttünk, mint a férjünkkel”

Kertész Zsuzsa ritkábban ugyan, mint megszoktuk, de mind a mai napig jelen van a médiában. Megszállottja, gyakorlója és továbbadója a tiszta, érthető beszédnek.

Elolvasom

Cover-fotó: MTVA

Ezt is szeretjük