Miért káros, ha így ül a gyerek? W ülés helyett ez a jó neki
Az is kérdés, hosszasan időzik-e W ülésben a kicsi.
Valószínűleg minden kisgyerekes szülő hallott már arról, hogy a W ülés káros, problémát okozhat, illetve jelezhet a mozgásfejlődés során.
De hogy pontosan miért is van ez így, illetve minden esetben meg kell-e kongatni a vészharangokat, arról az alábbi írásunkban - melyhez a WEBMD cikke nyújtott szakmai segítséget - olvashatsz.
Ezért szeretik a W ülést a gyerekek
A W ülés lényege, hogy a gyerek behajlított térdei előre néznek, lábszárai a törzs mellett vannak, és a kicsi beül a két lába közé. Ez a testhelyzet kétéves korig kifejezetten kedvelt a kicsiknél, melynek oka, hogy biztos, széles alátámasztást nyújt akkor, amikor a tartási funkciók még életkorukból adódóan gyengébbek. A még nem járó kicsik gyakran a négykézlábas helyzetből tolják hátra magukat ebbe a helyzetbe, később totyogóként is percekig játszhatnak így, illetve sokaknál az egész óvodáskort - sőt még a kisiskoláskor elejét - is végigkíséri a W ülés. Felnőttként ez a póz már rendkívül kellemetlen, ám a kicsik ízületei még lazák, így számukra kényelmes.
Miért lehet káros a W ülés?
A két- és ötéves kor közötti időszak fontos fejlődési szakasz. A gyerekek izomzata erősödik, egyensúlyérzékük fejlődik, megtanulnak lépcsőzni. W ülőhelyzetben a gyerek a széles alátámasztásnak köszönhetően tud fixen ülni, miközben a törzs izmait kevéssé használja. Ilyenkor tehát előfordulhat, hogy az óvodáskorú gyerek a gyengébb törzsizmok miatt részesíti előnyben ezt az ülőpózt. Amennyiben a csípőizmok rugalmasságával van probléma, ugyancsak szívesen választja a korosztály ezt az pózt. Van, aki csak rövid ideig ül így, és játék közben rendszeresen kimozdul belőle, illetve más ülőpozíciót is felvesz. Ebben az esetben szülőként nem kell aggódni a W ülés miatt.
Ha azonban hosszasan időzik ebben a testhelyzetben, nagyobb a kockázata a mozgásszervi, ortopédiai problémáknak. Fokozza az elülső keresztszalagsérülés rizikóját, a hátfájás, csípő- és bokaízületi problémák kialakulását.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
W ülés helyett
Természetesen hiába szólsz rá a kisgyerekre naponta többször, hogy „Nyújtsd ki a lábad!”, ha számára ez a kényelmes ülőpóz. De végezhettek játékos gyakorlatokat! Üljetek le egymással szemben, és kérd meg, hogy mutassa meg, össze tudja-e érinteni a talpait, vagy hogy mekkora terpeszt tud csinálni a lábaival. Megkérheted, hogy mutassa meg, mi van a zokniján - kénytelen lesz legalább az egyik lábát előrehúzni, így már Z ülésben ül.
Érdemes váltogatni a sarokülést, Z ülést, nyújtott lábbal ülést, vagy maradhat a széles terpesz, de a térd kifelé, a talpak befelé nézzenek. Nem megfelelő lábtartás esetén ajánlott sok mezítláb szaladgálás a fűben, homokban. A talpi és boka körüli izmokat a rollerezés, később akár a görkorcsolyázás is javíthatja. Ha pedig úgy érzed, túl sok időt tölt W ülésben a gyerek, mindenképpen érdemes elvinni ortopédiai vizsgálatra, ahol célzott gyakorlatokkal tudnak segíteni a komolyabb mozgásszervi problémák kialakulásának megelőzésében.
Helyes étrend sportoláshoz
Ha a későbbiekben gyermeked rendszeresen sportolna, fontos odafigyelni a megfelelő, tápanyagokban gazdag étrendre.
Mit egyen a gyerek, ha sportol? Ezekben van az, amire szervezetének szüksége van
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary