Egy veszélyes mondat, ami a legtöbb szülő száját elhagyja: dicséretnek szánják, de árthat a gyereknek

Sok családban elhangzik olykor ez a veszélyes mondat.

Veszélyes mondat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Természetes, ha egy szülő büszke a gyerekére, és nagyon fontos is, hogy ezt a tudtára adja. Az egészséges mértékű dicséret, a szülői megerősítés pozitív hatással van a kicsi személyiségfejlődésére, és a megfelelő önbizalom kialakulásához is elengedhetetlen.

Nem mindegy azonban, hogy ez a dicséret hogyan hangzik el. Előfordulhat ugyanis, hogy a túláradó érzelmek és az elfogultság olyasmit mondatnak a szülővel, amit bár ő teljes szívéből igaznak érez, valójában túlzás.

Ha pedig a gyerek készpénznek veszi, amit a szülő mond neki - márpedig a gyerekek feltétel nélkül bíznak -, nagy csalódások érhetik az életben, amelyek negatívan befolyásolják a saját magáról kialakult képét. Az alábbi mondat a legtöbb szülő száját elhagyja, és bár a szeretetből fakad, ártalmas lehet.

Egy veszélyes mondat, amit ne mondj a gyereknek

„Te vagy a legszebb, legjobb gyerek a világon!”

Számos szakértő, köztük dr. Lisa Firestone klinikai szakpszichológus is megállapította már, hogy az eltúlzott dicséret inkább rossz hatással bír. Ha egy gyerek sokszor hallja, hogy ő a legjobb a világon, egészen addig el is hiszi, amíg ki nem kerül a világba, ahol találkozik másokkal. Ilyenkor általában négyféle reakció játszódik le benne.

Először különlegesnek érzi magát, ami ahhoz vezethet, hogy mindenki más fölé helyezi a saját személyét. Majd jön a csalódás, amikor rájön, hogy ő is átlagos, mint mások, és amit addig hitt, az hamisnak bizonyult. Később megfelelési kényszer munkál benne, mert mégis szeretne felnőni a szülő róla kialakított képéhez, és nem akar kudarcot vallani. Végül kialakul az önbizalomhiány, mert az ember bármennyi erőfeszítést is tesz, mindig lesz olyan, aki nála jobb, szebb, okosabb - hiszen ezen fogalmak mindegyike relatív. A sikertelenség érzése motivációhiányt és az érdeklődés elvesztését eredményezheti.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan dicsérj jól?

Dr. Lisa Firestone szerint a szülőnek fel kell ismernie, mi az, amit a gyereke szívesen csinál, és értékelnie kell az igyekezetét. Ahelyett, hogy felcímkézné a kicsit a legjobb, vagy a profi jelzőkkel, inkább arra kell törekedni, hogy a realitás talaján maradjon. Arra biztatja a szülőket, hogy jegyezzék meg, mennyit fejlődött a gyerek, és dicsérjék a kitartását, erőfeszítéseit.

Ahhoz, hogy egy gyerek önbizalma egészségesen fejlődjön, önállónak kell éreznie magát, és valós sikerélményeket kell átélnie - magyarázta a szakértő. A szülő dolga pedig az, hogy lehetőséget teremtsen utódja számára, hogy az bontogathassa a szárnyait, és e folyamat során kell biztatni. Ha pedig a túláradó szeretettől mindenképp kikívánkozik a fenti mondat, inkább érdemes úgy fogalmazni: „Számomra te vagy a legszebb, legjobb gyerek.”

Mi az, amit viszont minden gyereknek hallania kell az anyjától? Olvass tovább!

Kisgyerekkortól kamaszkorig fontosak lehetnek a következő mondatok.

3 mondat, amit minden gyereknek hallania kell az anyjától: számít abban, milyen felnőtt lesz belőle

Kisgyerekkortól kamaszkorig fontosak lehetnek a következő mondatok.

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük