El lehet veszíteni a szüzességet a tampontól? A nőgyógyászt kérdeztük
Szűz lányok dilemmájára kerestük a választ dr. Farkas Eszter nőgyógyásszal.
A szűzhártya évszázadokon át a nők érintetlenségének jelképe volt. Bizonyos kultúrákban bevett szokás volt a nászéjszakát követően felmutatni a vérfoltos lepedőt, mely azt igyekezett bizonyítani, hogy a menyasszonynak az esküvőt megelőzően nem volt szexuális kapcsolata. A hatvanas évek szexuális forradalma és az egyre megbízhatóbb fogamzásgátló eszközök következtében azonban a házasság előtti szex - legalábbis a világ nyugati felén - mára teljesen természetes lett.
Sokakban azonban ma is megfogalmazódik a kérdés, hogy a tamponhasználat és a szüzesség menyire összeférhető dolgok. A témában dr. Farkas Eszter gyermeknőgyógyászt és szülész-nőgyógyászt kérdeztük.
Hogy is néz ki a szűzhártya?
A szűzhártya - latinul: hymen - a hüvely bejáratánál egy-két centiméter mélyen lévő vékony, rugalmas szövet, mely embrionális korban alakul ki, és bizonyos fokú védelmet biztosít a baktériumokkal, fertőzésekkel szemben. Idegvégződéseket és vérereket is tartalmaz változó mennyiségben, a hártya alakjától, helyzetétől függően. Kinézete lehet lyukacsos, sima vagy egyenetlen szélű, de van olyan lány, aki szűzhártya nélkül jön a világra. A szűzhártya nem jelzi teljes bizonyossággal, hogy valaki élt-e már szexuális életet, vagy sem.
- A szűzhártya alapvetően nem egy zárt hártya (azon ritka esetekben, amikor mégis, orvosi beavatkozásra van szükség, hiszen ilyenkor maga a menstruációs vér sem tud magától távozni), hanem egy változó méretű és rugalmasságú gyűrű - mondja dr. Farkas Eszter.
Bár ma is vannak, akik a szüzesség elvesztésén a „szűzhártya átszakadását” értik, de napjainkban sokkal inkább az első szexuális együttlétet értjük alatta. Vagyis a szüzesség fogalma alapvetően szexuális aktivitáshoz kapcsolódik, nem pedig a szűzhártya meglétéhez.
- A "szűzhártya átszakadása" eleve egy nehezen értelmezhető fogalom. Vannak olyanok, akiknél ez a gyűrű megsérül - ez bekövetkezhet szexuális együttlét, tamponhasználat, de akár szülés során -, és vannak, akiknél csak tágul. A gyűrű kinézetnének és a szüzességnek pedig semmi köze egymáshoz - magyarázza dr. Farkas Eszter.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sérülhet a szűzhártya a tamponhasználattól?
Vagyis igen, a szűzhártya sérülhet a tamponhasználat következtében, de egyrészt ez egyáltalán nem törvényszerű, másrészt ugyanez bekövetkezhet az intimtájat ért véletlen ütés vagy akár sportolás - például lovaglás, tánc - közben is.
- Szexuális együttlétnél, tamponhasználatnál a kellemetlen érzést, esetleg vérzést sokszor nem a szűzhártya elszakadása okozza, hanem a súrlódás okozta felületi hámsérülés - mely akár a hüvelybemenetnél, akár bent a hüvelyben is előfordulhat. A tamponhasználat kezdetekor mindenképpen a legkisebb méretű tamponnal érdemes kezdeni, mert ennek a legkisebb az esélye, hogy kellemetlenséget okoz - javasolja dr. Farkas Eszter.
„Anya, mire való a tampon?” Ennyit kell tudnia a gyereknek a menstruációról életkor szerint
Mit mondj az óvodásnak, és mit a kisiskolásnak, ha kérdez a menstruációról?
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- nőgyógyász
- menstruáció