„Anya, mire való a tampon?” Ennyit kell tudnia a gyereknek a menstruációról életkor szerint
Mit mondj az óvodásnak, és mit a kisiskolásnak, ha kérdez a menstruációról?
Míg néhány évtizeddel korábban a szülők hittek az egyalkalmas felvilágosító beszélgetésben, addig napjainkban már nem szexuális felvilágosításról, sokkal inkább szexuális nevelésről beszélünk. Ez természetesen nem csupán magára a szexre terjed ki, hanem a szexuális éréssel együtt járó folyamatokra - jó esetben annak érzelmi vetületeire is -, melynek része a menstruáció is.
Mennyit tudjon a gyerek menstruációról?
Ha a gyerekre nem egyszerre akarjuk rázúdítani a szexuális érés témáját, illetve nem szeretnénk, ha az internetről vagy az iskolai menzán sorban állva az osztálytársaitól hallana először a menstruációról, fontos, hogy az általa feltett kérdésekre őszintén - korának megfelelő szinten - válaszoljunk a hétköznapok során. Ha meglátja a fürdőszobában a tampont, betétet, könnyen lehet, hogy már óvodásként rákérdez: „Anya, mi az?”
Óvodásnak: óvatosan adagolva
Bár zavarba jöhetsz a hirtelen jött kérdéstől, de fontos, hogy ne zárkózz el a válaszadástól. Lassan adagold, információmorzsákat adj a gyereknek, és közben figyeld a reakcióit. Ha még túl kicsinek ítéled, mondhatod egyszerűen, hogy a tampont és a betétet anya, illetve a felnőtt nők használják. Ha ezzel a válasszal megelégszik, nem kell tovább magyarázni.
Kisiskolásnak: egyre több infót
Ha a kisiskolás kérdez, valószínűleg már nem éri be ennyivel. Ekkor már elmondhatod, hogy a nagylányok, illetve felnőtt nők havonta néhány alkalommal véreznek a hüvelyükből és a betét, illetve a tampon arra való, hogy ezt a menstruációs vérzést felfogja. Fontos, hogy úgy kommunikáld, hogy ez egy teljesen természetes dolog, nem kell megrémülni tőle, az élet velejárója.
Az alsó tagozat közepe felé már ennél többet is tudhat a gyerek: kicsit belemehetsz a dolog biológiai hátterébe is. Elmondhatod, hogy a méh az a szerv, ahol a kisbabák fejlődnek, mielőtt a világra jönnének. A méh fala minden hónapban megvastagszik, felkészül arra, hogy ki tudjon hordani egy babát. Ha nincs baba, a méh megvastagodott fala leválik, a hüvelyen keresztül távozik. Ez a menstruáció. Természetesen az eddigiek pusztán ajánlások, hiszen minden család és minden gyerek más, próbálj alkalmazkodni a kicsi kíváncsiságához és befogadóképességéhez.
Mikor várható az első menstruáció?
Az első menstruáció az évszázadok során egyre korábbi időpontra tevődött: míg az 1800-as évek közepe táján 17 éves kor körül jött meg a lányok első menzesze, addig napjaikban az átlagos életkor 12 év. Ennek okát a szakemberek egyrészt a javuló életkörülményekben látják, ugyanakkor a feleslegesen bevitt kalóriák is felelősek lehetnek érte. A menstruációhoz ugyanis általában szükséges, hogy a lány elérje a 46-47 kg-ot - ez pedig egyre korábbi életkorban történik meg.
Az első menstruáció nagyjából két évvel azt követően várható, hogy a mellek növekedésnek indultak. A hüvelyváladék megjelenésétől számítva pedig körülbelül 6-12 hónap. Napjainkban általában 10-15 éves kor között jelentkezik az első vérzés, vagyis jellemzően a felső tagozatban. Bár általában a lányos anyukák érzik fontosnak, hogy időben megtudja a gyerek, mi történik a testében, fontos, hogy a fiúk kérdéseire is válaszoljunk, hiszen a jelenség - ha valamivel később, de - őket is érinti.
Mit használtak a nők a tampon és betét megjelenése előtt? Nehéz volt megoldani a megfelelő higiéniát
A betétek és tamponok megjelenése előtt igencsak nehéz volt a nők számára az a bizonyos néhány nap.
ElolvasomForrás: kidshealth.org, www.unicef.org
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- menstruáció