Ezt csak a kisgyerekes magyar családok 7%-a engedheti meg magának – Szomorú statisztika

A Kohorsz '18 felmérése szerint kevés kisgyerekes családnak telik erre a hétköznapokat megkönnyítő szolgáltatásra.

Takarító a kisgyerekes családoknál
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Úgy tűnik, a fizetett háztartási segítség még napjainkban is luxus a kisgyerekes családok körében. Ez különösen azért szomorú, mert statisztikák szerint családon belül heti szinten 12 órával több nem fizetett munkát végeznek a magyar nők, mint a férfiak. A mosás, főzés, takarítás, a gyerekekkel kapcsolatos teendők, iskolai, óvodai intéznivalók a családok nagy részében még mindig a nők dolga. A legtöbb láthatatlan munkát a három- vagy többgyerekes szülők végzik, és minél kisebbek a gyerekek, ez annál inkább igaz.

Takarító a kisgyerekes családoknál

Megoldást jelenthetne a nőkre nehezedő fokozott háztartási terhekre a fizetett segítség, ám ezt a kisgyerekes magyar családok túlnyomó többsége nem engedheti meg magának. Ezt mutatja a Kohorsz ’18 felmérése, melyben másfél éves gyermeket nevelő családokat, édesanyákat kérdeztek meg a gyermekgondozási terhek megosztásáról, illetve arról, hogy vesznek-e igénybe fizetett háztartási segítséget. A statisztika azt mutatja, hogy az országos átlag alig 7%  vagyis a kisgyerekes családok kevesebb mint 10%-ának van fizetett segítsége a háztartási munkákban. A 2000 főnél kisebb településeken szinte nem is fordul elő  bár itt valószínűleg magasabb arányú a nagyszülők, illetve más családtagok által nyújtott segítség.

A nagyobb, 20 ezer főt meghaladó lakosú városokban  például: Jászberény, Gyula, Esztergom  már egy kicsivel többen engedhetik meg maguknak, hogy háztartási segítséget pénzért vegyenek igénybe: a kisgyereket nevelő családok mintegy 8%-a.

„Érdemben csak a budapesti kisgyermekes háztartások emelik meg az átlagot, mivel körükben 13,9 százalék azok aránya, akik  különböző rendszerességgel  fizetett segítséget vesznek igénybe a háztartás ellátásához” – írja a Kohorsz ’18.

Ezért nem fizetünk a háztartási segítségért

A válasz röviden annyi, hogy: nem futja rá a családi költségvetésből. Ezt a Kohorsz ’18 vizsgálata is jól mutatja, mivel „a legmagasabb jövedelmű családokban 17 százalék feletti a fizetett háztartási segítség aránya”. A gyermekek számának növekedésével azonban nem nő az országos arány.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azoknak a családoknak, akik talán ki tudnák gazdálkodni, de úgy érzik, fizetni a takarításért luxus, érdemes belegondolni, hogy mennyi olyan dologra költenek, melyekre nem lenne éppen égetően nagy szükségünk, de hirtelen felindulásból kiadnak rá pár ezer forintot. Egy takarítónő órabére 2025-ben nagyjából 2-5000 forint között mozog. És nem feltétlenül kell heti rendszerességgel jönnie, de ha csak kéthetente pár óra belefér a családi büdzsébe, az nem csak a lakás tisztaságán, de az otthoni hangulaton is érződik majd.

Igen, sokat számít, ha nem kell porszívót tologatni szerda este 6-kor munkaidő után, vagy ablakot mosni a hétvégi kirándulás helyett. Ha anya nem purcan ki a napi 8 órás munka utáni újabb műszaktól, marad ideje, energiája, jókedve, abból az egész család profitál. Lehet érdemben időt tölteni egymással: gyurmázni, építeni, beszélgetni, mesélni. Ha pedig altatás után még marad idő, akár torna, olvasás vagy egy közös filmnézés is beleférhet.

Ha kisgyerek van a háznál, ezért vedd le a cipőt! Elképesztő, mi minden van a talpán

Azért fontos erre figyelni, mert a kicsik kúsznak-másznak, és szájukba veszik a kezüket, játékaik a földön hevernek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük