Milyen módszerek léteznek a szülési fájdalom enyhítésére? Megkérdeztük az orvost

Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyász válaszolt arra, hogy lehet csökkenteni a szülési fájdalmat.

Érzéstelenítés szülés közben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülés előtt minden anyában ambivalens érzések ébrednek. Egyfelől mindennél jobban várhatják a babájuk érkezését, másfelől azonban félelmetes lehet számukra a szülés gondolata.

Ennek a félelemnek jó részét a fájdalomtól való félelem teszi ki, ezért sokakat foglalkoztat, milyen fájdalomcsillapító és érzéstelenítő módszereket alkalmaznak szülés alatt. Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászhoz fordultunk.

Lehet-e fájdalommentes a szülés?

- A speciális módszerek előtt mindenképpen megemlíteném, hogy nagyon nagy szerepe van a fájdalomérzetben a várandós közérzetének. Ha relatíve nyugodt, biztonságban érzi magát, nagy valószínűséggel könnyebben viseli a vajúdást. Emiatt is érdemes a kérdéseket, kétségeket már jóval a szülés előtt tisztázni a szülésznővel és a gondozó szülészorvossal. Jó, ha a szülőszobán van a várandósnak segítője, az apuka vagy más családtag, jó barát vagy akár egy dúla. Sokat számít az intézmény, a szülőszoba légköre is, ez tagadhatatlan. A megfelelő légzéstechnika, a szabad pozícióválasztás, a szülőszobán a lehetőségekhez képest szabad mozgás mind megkönnyíti a fájdalmat. De segíthet még a masszázs, a meleg víz, a TENS készülékkel végzett elektrostimuláció - mondta el elöljáróban az orvos.

- Milyen fájdalomérzetet csökkentő, érzéstelenítő módszerek léteznek?

- Az egyik módszer a nitrogénoxidul és oxigéngáz keveréke (ismertebb nevén kéjgáz), bár ez itthon nem minden intézményben terjedt el. A magzatot nem károsítja, így ki lehet próbálni nyugodtan. Körülbelül 20 másodperc alatt fejti ki a hatását, így ha fájás alatt a kismama a maszkon keresztül elkezdi beszívni a gázkeveréket, a fájás csúcsára már hat. Van, akinél erős szédülést, hányingert, koncentrációzavart, aluszékonyságot okoz, így aki ilyet tapasztal, az rögtön abbahagyhatja, és általában a mellékhatások is perceken belül megszűnnek.

Bizonyos esetekben alkalmazhatunk még izomba adható fájdalomcsillapító injekciót, ami kicsit segít ellazulni és a méhszáj tágulását is meggyorsítja sokszor, viszont ez a kitolási szak közelében nem jön szóba, és körültekintőnek kell lenni az alkalmazásánál a lehetséges magzati mellékhatások miatt.

A gyakori és jól ismert fájdalomcsillapító módszer az epidurális fájdalomcsillapítás (EDA). Ez a regionális (hatását a szervezet meghatározott részén kifejtő) érzéstelenítési eljárások közé tartozik. Alkalmazásakor a gerincvelőből kilépő ideggyökök működését a kemény agyburok és a gerinccsatorna fala közötti úgynevezett epidurális térbe juttatott helyi érzéstelenítővel átmenetileg felfüggesztik, így ezek beidegzési területén érzéstelenség áll elő. Hatása az alkalmazott érzéstelenítő fajtájától függően 15-45 perc alatt áll be, és körülbelül 2-4 óra hosszat tart, de ismételhető - fejtette ki az orvos.

- Ha a legerősebbet kellene ezek közül megnevezni, mi lenne az, és mi számít enyhébbnek?

- A leginvazívabb és leghatékonyabb módszer az EDA, fájdalomcsillapítás szempontjából a leggyengébbek talán az izomba adható injekciók, bár utóbbiak inkább a méhszájtágulásra vannak jó hatással.

- Csodát nyilván nem lehet tőlük várni, de megközelítőleg mennyit enyhítenek ezek?

- Az EDA-val szerencsés esetben szinte teljes fájdalommentességet lehet elérni, a többi módszernél nem tudnék viszonyítani, nagyon egyéni.

- A még bent lévő baba nem részesül a beadott szerből óhatatlanul?

- Az EDA és a gáz esetében nem ismert a magzatra gyakorolt káros hatás, viszont EDA mellett gyakoribb az elhúzódó tágulási szak, és a vákuum segítségével végzett szülésbefejezés, melyeknek közvetett hatása lehet az újszülöttre. Az izomba adható injekcióknál fontos, hogy szülés előtt pár órával kapja meg a kismama, így a szülés után nagyon kicsi az esély arra, hogy az újszülöttnél légzészavart, adaptációs nehézséget okozzon.

- Orvosi szemmel nézve van ezeknek a szereknek valódi hasznossága, előnye, értelme? Sokan minden szertől mentesen szeretnének szülni, de vajon több ereje maradhat ezekkel a kismamának? Érdemes kérni?

- Úgy gondolom, hogy főleg első babánál a szülés előtt nem lehet felmérni, hogy milyen erős fájdalomra számíthatunk, így nem is érdemes ezzel kapcsolatban már jó előre döntést hoznunk. Ha annyira elviselhetetlen a fájdalom, főleg, ha még a tágulási szaknak sem várható rövidesen a vége, a kismama nyugodtan kérhet epidurális érzéstelenítést.

Optimálisan az EDA hatása gyengül vagy el is múlhat a kitolási szakra, és a kismama már jól fog tudni a fájásokkal együtt dolgozni. De megismételném, hogy az epidurálon kívül nagyon fontosak azok a fenti apróságok, amelyekre odafigyelve sokat tehetünk azért, hogy egy jobb szülésélménnyel gazdagodjunk - mondta Dr. Oláh Orsolya.

Közös megpróbáltatás

A kismamákban ébredő érzések maximálisan érthetőek, de talán erőt adhat, hogy a baba, akinek ki kell bújnia, és az anya, akinek világra kell őt hoznia, mindezen együtt esnek át, mintegy életük első közös megpróbáltatásaként. Ha nem is könnyű, ez egyetlen nap, szerencsés esetben pár óra lesz, utána viszont elkezdődik az élet legboldogabb időszaka, együtt a babával. Bízva az orvosok szakértelmében, ezt az eljövendő csodálatos időszakot tartva szem előtt, a baba iránt érzett szeretetből kell megpróbálni erőt meríteni a szüléshez.

8 tápláló reggeli kismamáknak: változatos, finom, és nagyon egészséges

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük