Szülés a COVID alatt: utánajártunk a legfontosabb tudnivalóknak, ami sokakban felmerül
Még mindig sok kérdés merülhet fel a leendő szülőkben a vizsgálatokkal, szüléssel kapcsolatban.
A koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet az állapotos kismamák számára fokozottan nehéz, hiszen pandémia nélkül, alapjáraton is nagy hatásoknak vannak kitéve a kilenc hónap alatt.
Nem elég, hogy még mindig sokakban felmerül a kérdés, elkaphatja-e a magzat a vírust, vagy mi történik, ha a kismama épp a szülés időpontjában fertőződik meg, de aggodalomra adhat okot az érvényben levő kijárási korlátozás és az, vajon az édesapa ezt megszegheti-e, ha várandós feleségét viszi a kórházba.
Szülés COVID alatt: a legfontosabb tudnivalók
A Másállapotot a szülészetben és a Társaság a Szabadságjogokért emberi jogi jogvédő civil szervezet, a TASZ segítségével közösen alkották meg a szülő nők jogait érintő tájékoztatót.
"Velem lehet a párom és a dúlám a szülés ideje alatt, ha fertőzött vagyok?"
A tájékoztató szerint jogi akadálya nincs annak, hogy akár koronavírus-fertőzött szülő nő mellett is jelen legyen kísérő, ez lehet az apa, a dúla vagy bármilyen más személy. Fertőzött szülő nő esetében az őt kísérő személynek védőfelszerelésben kell lennie, ennek a koronavírus ellen is megfelelő védelmet kell biztosítania. Amennyiben ez a felszerelés rendelkezésre áll, nincs járványügyi indoka, hogy a kísérőt ne engedjék be a szülő nő mellé. A megfelelő védőfelszerelést az egészségügyi szolgáltatónak kell biztosítania.
"Császármetszéssel kell szülnöm, ha fertőzött vagyok?"
AACOG - Amerikai Szülészeti-Nőgyógyászati Szakkollégium és a WHO - Egészségügyi Világszervezet - ajánlásai szerint a pozitív COVID-teszt önmagában nem indokolja azt, hogy pusztán a fertőzöttség ténye miatt császármetszést kellene végezni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
"Az intézetben, ahol szülni szeretnék, 48 óránál nem régebbi PCR-tesztet kell bemutatnom nekem és a kísérőmnek. Most akkor kétnaponta PCR-tesztet kell csináltatnunk?"
A tájékoztató szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján elérhető az érvényben lévő koronavírussal kapcsolatos eljárásrend, mely részletesen leírja, hogy milyen esetekben szükséges negatív PCR-teszt felmutatása, illetve mely esetekben térítésmentes a tesztelés.
Ha egy adott egészségügyi szolgáltató negatív PCR-teszthez köti a rendelésen, kezelésen való részvételt, úgy a tesztelés lebonyolítását és költségét az egészségügyi szolgáltatónak kell állnia.
"Bejöhet-e velem a párom a várandósság alatti vizsgálatokra?"
A jelenlegi hatályok szerint nem, kísérő csak a vajúdás, szülés ideje alatt tartózkodhat a várandós nő mellett. Az azonban általánosan tiltott, hogy a család meglátogassa a nőt a kórházban a gyermekágyas napok alatt.
"Este 8 után a gyermek apja vagy a szülésem más kísérője megszegheti a kijárási korlátozást?"
Igen. Este 8 óra és reggel 5 óra között ki lehet menni egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal.
Bár a rendelet nem egyértelmű, de a Másállapotot a szülészetben, valamint a TASZ szerint "életvédelmi cél" alá tartozik a szüléssel járó helyzet, hiszen a kórházba el kell jutni, még ha este 8 óra után is kezdődik a szülés. A biztonság kedvéért azt ajánlják, hogy legyen valamilyen írásos dokumentum a terhességről, például kiskönyv másolata, amelyet igazoltatás során be tudnak mutatni a rendőrnek. Amennyiben idősebb gyermek van a családban, akire ebben az időpontban rokon vagy bébiszitter vigyáz, úgy ők is megszeghetik a 8 óra utáni kijárási korlátozást, hiszen az egyedül maradó gyermek éjszakai felügyelete is életvédelmi cél alá tartozik. Jó, ha a felvigyázónak van egy írásos felkérése a várandóstól, amihez valamilyen hivatalos dokumentum másolata a terhességről sem árt, például jelen esetben is a kiskönyv másolata.
"Koronavírus-pozitív várandós vagyok. Ki végzi el az aktuális várandósság alatti vizsgálatokat, különös tekintettel az időhöz kötött genetikai, egyéb vizsgálatokra?"
A tájékoztató szerint ezek a vizsgálatok legtöbb esetben több héten keresztül is eredményesen elvégezhetők, ezért legtöbb esetben lehetőség van kivárni a gyógyulást, és csak ezután elvégezni a szükséges szűrővizsgálatokat. Ha a várandós már kicsúszna a megfelelő időszakból, az időkorláthoz kötött beavatkozásokat mindenképpen zavartalanul el kell végezni. Ide tartozhatnak egyes vizsgálatok, amelyek elvégzését akkor is meg kell oldani, ha a várandós nő koronavírusos.
Mikor dönthet úgy a szülő, hogy COVID miatt nem viszi iskolába a gyereket?
Sokszor nehéz eldönteni, milyen helyzetben hogyan járjon el a szülő vagy az intézmény. Utánajártunk.
Mikor dönthet úgy a szülő, hogy a COVID miatt nem viszi iskolába a gyerekét? Utánajártunk a legfontosabb tudnivalóknak
Sokszor nehéz eldönteni, milyen helyzetben hogyan járjon el a szülő vagy az intézmény.
ElolvasomBorító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary