Fogamzásgátló mellett estek teherbe, akik ezt a gyógyszert használták - A hosszú távú hatások nem tisztázottak

Úgy tűnik, a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszer nem csak a fogyásban segít.

Szemaglutid termékenység
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

2023-ban mi is megírtuk, hogy egy cukorbetegek számára felírt gyógyszer hiánycikk lett, mert sokan használták fogyókúrás célokra. Bár vannak országok (például az USA), ahol a szemaglutidtartalmú gyógyszert étvágycsökkentő szerként is forgalomba hozzák, hazánkban kizárólag a kettes típusú diabétesz kezelésére használatos. A szemaglutidtartalmú gyógyszerek (Ozempic, Wegovy, Victoza, Mounjaro, Zepbound) egy újabb izgalmas hatására derült ki: segítség lehet a meddőség elleni küzdelemben. 

Sokan egyenesen fogamzásgátló tabletta szedése mellett estek teherbe a szer használata során. A szakemberek mégis óva intenek attól, hogy termékenységnövelő csodaszerként használják a meddőséggel küzdő nők.

Így hat a szemaglutid a szervezetre

A szemaglutid a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeire fejti ki hatását. Így egyrészt az inzulintermelés fokozásának köszönhetően segít lebontani a táplálkozás során szervezetbe kerülő glükózt, ami ezáltal nem marad a vérben. Másrészt lassítja a gyomor ürülését, és a központi idegrendszeren keresztül csökkenti az étvágyat is. Mindennek köszönhetően kiegyensúlyozottabbá teszi a vércukorszintet, és segíti a fogyást.

Javítja a termékenységet

A szemaglutid hatóanyag-tartalmú szerek hatása azonban úgy tűnik, ezzel nem ért véget. Robert Norman, az Adelaide-i Egyetem nyugalmazott professzora és Karin Hammarberg, az ausztrál Monash Egyetem meddőségkutatója a The Conversation oldalán arról számoltak be, hogy egyre több olyan esettel találkoztak a közelmúltban, amikor a meddőséggel küzdő vagy épp fogamzásgátlót szedő nők váratlanul estek teherbe szemaglutid alkalmazása mellett.

A cukorbetegség, illetve a túlsúly olyan hormonális változásokat idéz elő a szervezetben, melyek cikluszavart, termékenységi problémákat okozhatnak. A pluszkilók leadása, illetve a cukorbetegség kordában tartása segít rendezni a női ciklust, melynek köszönhetően javítja a termékenységet. Mivel azonban fogamzásgátló tablettát szedő nők esetében is előfordult, hogy szemaglutid hatóanyagú gyógyszer szedése közben estek teherbe, a szakértők szerint további vizsgálatokra van szükség, de azt gyanítják, hogy a szemaglutid - talán más GLP-1-receptor-antagonistákkal együtt - akadályozza a hormonális fogamzásgátlók felszívódását a szervezetben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Hosszú távú hatások?

Bár a szemaglutid javítja a termékenységet, Karin Hammarberg és Robert Norman felhívta rá a figyelmet, hogy a várandósságot tervező nők számára mégsem javasolt a használata. Akik pedig hormonális fogamzásgátló mellett alkalmazzák az Ozempicet - vagy más hasonló gyógyszert -, azok számára kiegészítő védekezésre van szükség. Az ugyanis egyelőre nem tisztázott, hogy a szemaglutid jelent-e kockázatot a fejlődő magzatra nézve. Az ausztrál gyógyszerhatóság (TGA) azt javasolja a gyermeket tervező nők számára, hogy legalább két hónappal korábban hagyják abba a gyógyszer alkalmazását. Bár az Ozempic-csodababák híre a közösségi médiában is terjed, a hosszú távú hatások nem ismertek - ahhoz számos további vizsgálatra van szükség. A szakemberek ezért óva intenek attól, hogy - a Magyarországon csak a cukorbetegség kezelésére használt - gyógyszert termékenységi problémák orvoslására alkalmazzák.

Van, amikor a hormontartalmú fogamzásgátlás nem jöhet szóba - Ilyen esetekben ajánlott más módon védekezni

A hormonmentes fogamzásgátlás is lehet biztonságos, érdemes körültekintően választani a különböző módszerek közül.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük