A sokszervi gyulladás 9 jele gyerekeknél: a tünetmentes COVID-betegség egy nagyon ritka, de súlyos szövődménye
A betegség lezajlása után két-négy héttel jelentkezhetnek a tünetek.
A koronavírus-fertőzés a gyerekeknél és fiataloknál többnyire nem okoz a felnőttekhez hasonló súlyos tüneteket, a betegség lefolyása is sokkal enyhébb náluk, a fertőzés okozta gyermekkori halálozás pedig nagyon ritka.
Bár maga a COVID a gyerekeket nem veszélyezteti olyan szinten, mint szüleiket vagy nagyszüleiket, de a koronavírus-fertőzést követően szövődményként sokszervi gyulladás alakulhat ki náluk, ami súlyos, életveszélyes állapotot okozhat.
A sokszervi gyulladás jelei
Már a járvány első hulláma alatt is regisztráltak a világ számos pontján, beleértve Magyarországon is olyan kis betegeket, akik szervezetében a tünetmentes COVID-betegség lefolyása után pár héttel úgynevezett sokszervi gyulladás alakult ki. A PIMS - Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - tünetei a vírus lefolyása után kettő-négy héttel jelentkezhetnek.
A jellemző tünetek:
- több napig tartó, magas láz,
- hányás, hasmenés,
- gyengeség, fáradékonyság,
- szemduzzanat, a szem pirossága,
- duzzadt nyirokcsomók,
- duzzadt, vizenyős kezek és lábak,
- száraz, repedezett ajkak,
- bőrkiütés,
- heves szívdobogás.
Ha a tünetek valamelyikét tapasztalja a szülő, azonnal jelezze a gyermekorvosnak, vagy egyeztessen a területileg illetékes gyermeksürgősségi ambulanciával.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Miért olyan veszélyes?
Dr. Constantin Tamás reumatológus, egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikája reumatológiai részlegének osztályvezetője Facebook-bejegyzésében írt arról, hogy a PIMS tüneteinek megjelenésekor a betegekben már nem kimutatható élő kórokozó, nem fertőzőek, a panaszok hátterében pedig a korábbi vírusfertőzésre adott kóros immunreakció következtében kialakuló gyulladás áll. A gyulladás a szívizmot és a koszorúereket is megtámadja, ami szívelégtelenséghez vezethet, a gyerekek állapota hirtelen romolhat, de gyulladáscsökkentő és immunmoduláns terápiákkal az esetek döntő többségében gyorsan, néhány nap alatt úrrá tudnak lenni a gyulladásos folyamatokon. A Semmelweis Egyetemen mindeddig 21 gyermeket kezeltek ezzel a diagnózissal, a gyermekreumatológus mellett intenzív terápiás szakemberek, infektológus és kardiológus vesz részt a gyógyító munkában.
Magyarországon a Heim Pál Gyerekkórházban 40, 3 és 17 év közötti beteget ápolnak koronavírus utáni szövődményekkel, 60%-ukat az intenzív osztályon kezelték, jó részük azonban már meggyógyult, és otthon van - írta a Szeretlek Magyarország.
Szülés a COVID alatt - A legfontosabb tudnivalók
Nem elég, hogy még mindig sokakban felmerül a kérdés, elkaphatja-e a magzat a vírust, vagy mi történik, ha a kismama épp a szülés időpontjában fertőződik meg, de aggodalomra adhat okot az érvényben levő kijárási korlátozás, és az is, vajon az édesapa ezt megszegheti-e, ha várandós feleségét viszi a kórházba. Sorra vettük a legfontosabb kérdéseket.
Szülés a COVID alatt: utánajártunk a legfontosabb tudnivalóknak, ami sokakban felmerül
Még mindig sok kérdés merülhet fel a leendő szülőkben a vizsgálatokkal, szüléssel kapcsolatban.
ElolvasomBorító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary