Ha babát terveztek, tudnod kell: ezek a vény nélküli fájdalomcsillapítók gátolhatják az ovulációt
A ciklus közepén szedett fájdalomcsillapítók gátolhatják a peteérést.
Azok a nők, akik már egy ideje próbálnak teherbe esni, ám hónapról hónapra hiába várják, hogy pozitív legyen terhességi teszt, egyre több információt gyűjtenek be a peteérésről, illetve az azt befolyásoló tényezőkről. Ilyen tényező lehet a stressz, valamilyen szervezeten belüli hormonális változás, az alváshiány, illetve bizonyos gyógyszerek szedése is.
A nem szteroid gyulladáscsökkentők hatása a peteérésre
Nem csupán a vényköteles gyógyszerek között lehetnek olyanok, amelyek negatívan hatnak az ovulációra. A peteérés a tankönyvi, 28 napos női ciklus esetén a 13-15. nap magasságában szokott bekövetkezni. Ám az ez idő tájt szedett teljesen hétköznapi, recept nélkül hozzáférhető, nem szteroid gyulladáscsökkentők akadályozhatják a peteérést. Ilyen nem szteroid gyulladáscsökkentő lehet többek között az aszpirin, az ibuprofén, a diklofenák vagy a naproxen.
A nem szteroid gyulladáscsökkentő készítményeket nagyrészt fájdalom, gyulladás és láz kezelésére használják. A készítmények a leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartoznak: napi több mint 30 millió ember szedi őket világszerte. Ezek a nem szteroid fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek azonban még rövid távú használat esetén is gátolhatják az ovulációt.
Egy kutatásban 39 hátfájástól szenvedő, fogamzóképes korú nőt vizsgáltak abból a szempontból, hogy az általuk szedett nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények milyen hatással vannak a peteérésre. A vizsgálat során a gyógyszert a menstruációs ciklusuk 10. napjától kezdve - tehát az ovuláció várható időpontja előtti napokban - kezdték szedni, majd tíz napon át alkalmazták őket. Mindeközben vizsgálták a tüszőátmérőt ultrahanggal és vérvétellel ellenőrizték a progeszteronszintet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csökkent progeszteronszint, elmaradó peteérés
A kutatók azt találták, hogy a várható peteérés táján szedett nem szteroid gyulladáscsökkentők hatására az esetek 33-75%-ában elmaradt a tűszőrepedés. Legerősebben a diklofenák gátolta az ovulációt: a készítményt szedő nők csupán 15%-a ovulált a vizsgálat ideje alatt.
- A mindössze tíznapos kezelés során azt tapasztaltuk, hogy az ovulációhoz nélkülözhetetlen progeszteron hormon szintje jelentősen csökkent a vizsgálatban részt vevő minden nem szteroid gyulladáscsökkentőt szedő nő esetében. A peteérés elmaradása miatt harmaduknál funkcionális ciszták is kialakultak - nyilatkozta Sami Salman, a vizsgálatot végző professzor.
Hátráltatja a teherbe esést, pedig mindennap fogyasztod: 3 dolog, amit ne egyél és igyál, ha babát szeretnél
Célzott táplálkozással a teherbe esés is hamarabb sikerülhet.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)