10 kedvelt szobanövény, amit ne tegyél a lakásba, ha gyereked van: mérgező részei vannak

Szobanövények, amelyektől feltétlenül meg kell óvni a kicsiket.

Mérgező szobanövények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A totyogóra számtalan veszélyforrás leselkedik a lakásban, hiszen ez az a kor, amikor mindent fel akar fedezni, ki akar próbálni, meg akar tapintani és kóstolni.

A legkisebbek nemcsak a veszélyes áramforrásokat és az éles tárgyakat fedezik fel idővel, de a szobanövényeket is: letépkedik a leveleiket, szájukba tömik a terméseket, és megkóstolják a virágföldet is, ha csak egy pillanatra is magára hagyod őket, ezért mindenképp fontos tisztában lenni azzal, melyek azok a szobanövények, amelyektől jobb, ha megóvod a gyerkőcöket.

Ha fellép a mérgezés gyanúja

Ha bekövetkezett a baj, és a gyerkőc megrágcsálta a virág levelét, vagy lenyelte a termést, fontos, hogy azonnal orvoshoz fordulj még akkor is, ha tünetmentes. A mérgezés később is felléphet, amit hányás, hasmenés, de akár átmeneti bénulás és fulladás is kísérhet. Fontos, hogy ilyenkor nem szabad enni adni a babának, csak egy kis tiszta vizet kaphat, amit aztán kihánytatsz, és rögtön mentőt hívsz!

Mutatjuk, melyek azok a szobanövények, amelyeket tisztes távolságban helyezz el a lakás különböző, magasan fekvő pontjain, és ne tarts a gyerkőc mellett!

Míg a ciklámen levele és virágai enyhén mérgezőek, addig a gumója erősen mérgező, ami erős hasi görcsöket, hányást és hasmenést, de átmeneti bénulást és légzészavart is okozhat.
A filodendron, azaz a könnyező pálma gyökere magas oxálsavtartalmú, erősen mérgező, ami nyelés után égető érzéssel, irritációval, duzzanattal, nyelési nehézséggel párosul. A levelei nem mérgezőek, ugyanakkor a termése szintén mérgező, bár azt csak egyszer hoz egész életében.
Az anyósnyelv vagy más néven szanzavéra nemcsak hegyes, szúrós levelei miatt veszélyes a legkisebbekre nézve: a növény levele és hajtása is mérgező, ami allergiás tüneteket, hányást, hasmenést okoz.
A dísznövényként elterjed, örökzöld majomfa leveleinek rágása és lenyelése hányást és hasmenést okoz.
Fotó: Andrey Nikitin / Getty Images Hungary
A jácint a téli időszak egyik legszebb növénye, amivel gyönyörűen lehet díszíteni az otthonokat. Ugyanakkor a növény minden része mérgező, gyomor- és bélpanaszokat okoz.
A kroton szára és levelei is tejnedvet tartalmaznak, ami hányást, hasmenést, bőrirritációt okoz. Bőrre kerülve égető, viszkető vörösödés tapasztalható.
A szobai kankalin levele és hajtása is mérgező a tejnedvnek köszönhetően, ami az érzékeny bőrrel érintkezve kipirosodáshoz, hólyagok kialakulásához vezet. Az emésztőrendszerbe kerülve hányást, hasmenést okoz.
A népszerű szobanövény, a fikusz minden része mérgező, ami hányáshoz, hasmenéshez, nagy mennyiségben fogyasztva pedig fulladáshoz vezethet.
A begónia levele és hajtása enyhén mérgező, de azért ne a gyerekszobában tartsd.
A buzogányvirág minden része erősen mérgező oxálsavat tartalmaz, lenyelése égető, maró érzést, nyelési nehézséget, súlyos esetben azonban fulladást is okozhat.

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük