Mutatjuk a lappangó Lyme-kór bőrtünetét és az első jeleket, hogy baj van
Ha jó idő van, többet vagyunk kint, így nő az esély a Lyme-fertőzésre. Ismerd meg, mit tegyél Lyme-gyanú esetén.
Túrázni még nyáron is mindig zárt ruhában, vászonsapkában érdemes menni, és vinni a gyereket, otthon pedig mindig tüzetesen át kell nézni, nem ment-e kullancs a bőrébe, különös tekintettel a hajlatokra, melyek a melegebb hőmérséklet és a vékony bőr miatt vonzó célpontok a kullancs számára.
Ugyanez az elővigyázatosság a tavaszi-nyári kullancsveszélyes időszakban egy egyszerű kerti játék után is fontos, hiszen a kullancs nemcsak az erdőket, hanem a dús növényzetű kerteket is szereti.
A kullancsveszély kapcsán nemcsak azt érdemes tudni, hogy hogyan lehet védekezni ellene, vagy hogyan lehet szakszerűen eltávolítani a kullancsot, hanem fontos tisztában lenni a Lyme-fertőzés lehetőségével is.
A Lyme-fertőzésről
A Lyme-fertőzést okozó baktériumot Európában minden tizedik kullancs hordozza, ezért sajnos elég magas a fertőződés kockázata. A tünetek azonban nem jelentkeznek rögtön, sőt, 2-32 nap közé is tehető, mire az első gyanút keltő jel felhívja magára a figyelmet.
A Lyme-fertőzés tünetei
A Lyme-fertőzésnek vannak látható és nem látható, csupán érezhető tünetei is. Ezek a következők:
- fáradékonyság, levertség
- fejfájás
- láz
- nyirokcsomó-duzzanat
- izomgörcsök
- jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír a csípés körül.
A Lyme-fertőzés bőrtünetéről érdemes tudni, hogy kisebbtől a nagyobbig, akár kilenc centi átmérőig is terjedhet a mérete, helyzete, formája pedig napról napra változhat, de mindig tartja kokárdaszerű, gyűrűs vonalait. A vérárammal terjedő kórokozó miatt bőrpír a test egyéb területein is, nemcsak a csípésnél fordulhat elő.
Mit tegyél Lyme-gyanú esetén?
Nagyon fontos, hogy amint a legkisebb gyanú is felébred benned, hogy Lyme-fertőzéssel állsz szemben, mielőbb forduljatok orvoshoz. Azért is fontos az idő tényezője, mert egyfelől a korai stádiumban még antibiotikummal kezelhető a fertőzés, másfelől pedig ha megkésve kezdődik a kezelés, a kórokozó megtámadhatja a központi idegrendszert, és agyvelőgyulladás is kialakulhat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció