Ezt soha ne vedd meg a babának! Hiába árulják a nagyobb bababoltokban, árt a gerincének

Ez a fajta babahordozó eszköz a csípőízületnek sem tesz jót.

Kenguruhordozó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor egy első babás anyuka úgy dönt, hogy a babakocsi mellé jól jönne még egy hordozó, általában keveset tud ezekről az eszközökről. Aki nem ásta még bele magát kellőképpen a témába, legtöbbször abból indul ki, hogy kendőt nem szeretne, mert a megkötése rém bonyolultnak tűnik. Ha azonban ezen a ponton elmegy egy nagyobb bababoltba körülnézni, könnyen lehet, hogy olyan eszközt vesz meg, amelyet nem lett volna szabad. Az úgynevezett kenguruk ugyanis hiába vannak negatív hatással a gyerek csípőjére, gerincére, a mai napig kaphatóak.

Felejtsd el a kengurut!

A kenguru vagy „bugyikenguru” olyan hordozási eszköz, melynek a baba lába közé kerülő része túlságosan keskeny. Ennek következtében nem támasztja alá a combokat, a baba teljes lába csípőtől lóg, harangozik a hordozóban. Sok szülőnek azért szimpatikus a kenguru, mert csatokkal záródik, nem kell minden alkalommal kötögetni, könnyen, gyorsan fel lehet velük venni a babát. Illetve sok kengurunak a baba hátát támasztó része merev, laikusként pedig úgy tűnhet, hogy ez segíti a hát megfelelő támasztását. Ám valójában a baba mozgásfejlődésének aktuálisan megfelelő pozíciót éppen a puhább, nem merev, hanem állítható hátrésszel lehet legkönnyebben elérni.

Ezért jobb a kendő és a hordozó

Egy kendőben vagy hordozóban a baba lába térdhajlatig alá van támasztva - úgynevezett békalábtartásban van -, tehát a súlya egy nagyobb területre nehezedik, mint a kenguruban, ráadásul a puha hátrésznek köszönhetően könnyedén állítható a kellő feszesség, így nem billeg benne a baba.

Ezzel szemben a kenguruba csak bele kell tenni a kicsit - milyen egyszerű! -, ám a keskeny láb közötti alátámasztás miatt a baba súlya az ágyékra nehezedik. Emiatt és a merev hátrész miatt túl nagy teher nehezedik a gerincoszlopra. Ráadásul a lógó lábak miatt ez a testhelyzet a csípőfejlődés szempontjából sem szerencsés.

A terpesztett pozíció a babának kényelmesebb és megnyugtatóbb, ráadásul ebben az úgynevezett békalábtartásban - amikor a térdei fel vannak húzva köldökmagasságig - tökéletesen illeszkedik a combcsont feje a csípőcsont ízületi tokjába, ami támogatja a még éretlen csípő fejlődését. Egy helyesen megkötött kendő szinte minden ponton illeszkedik a baba testéhez, segít, hogy a gerinc felvegye azt a C alakú görbületet, mely tehermentesíti az érzékeny fejélődési fázisban lévő csigolyákat és izmokat. Ez a testhelyzet ahhoz hasonló ismerős érzetet kelt benne, mint amilyet az anyaméhben töltött hónapok során megszokott. Ezért és az édesanya testközelsége miatt tudnak a babakocsiban ordító kicsik percek alatt megnyugodni és elaludni a hordozóban, kendőben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kérj segítséget!

Ha nem vagy biztos benne, hogy az általad választott hordozóeszköz megfelelő lesz számotokra, vagy elvesztél a kínálatban, a Budapest VII. kerületében található Hordozóházban rengeteg hasznos tanácsot kaphatsz, sőt kölcsönzésre és online tanácsadásra is van lehetőséged.

Képeken 7 kényelmes babahordozó újszülöttkortól, árakkal és lelőhelyekkel - Ha a kendő túl bonyolultnak tűnik

A következő hibrid hordozós megoldások már egészen kisbabakortól használhatók.

Elolvasom

(Borítókép: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük