Mennyi kávét iszol egy nap? Ennyi lenne az ideális, ha babát vársz
Teljesen le kell mondanod a kávéról a terhesség alatt, vagy elég, ha csökkented az adagot?
A babavárás során sok kismamának elmúlik a kávé iránti vágya, ám van, akinek ugyan jólesne néhány korty élénkítő, mégis lemond róla, nehogy ártson a pocaklakónak. De mi a tudomány véleménye a terhesség és kávézás kölcsönhatásáról?
A koffeinnek a várandós nők szervezetére gyakorolt hatását folyamatosan vizsgálják, ám - szerencsére - nem áll rendelkezésre reprezentatív minta arról, mekkora mennyiség lehet káros a magzatra.
Inni, vagy nem inni?
Van, aki az mondja, hogy egyáltalán nem tanácsos kávézni a terhesség alatt, ám itt is azt az elvet kövesd, hogy ha megkívánsz néhány korty kávét, akkor inkább engedj a kísértésnek, mint hogy felesleges stresszt okozz magadnak azzal, hogy elnyomod a vágyad. Ha alacsony a vérnyomásod, a kávé élénkítő hatásából profitálhatsz is.
De mitől függ, hogy valaki kívánja-e egyáltalán a kávét? A kutatások szerint a terhességi hormonok mennyisége nemcsak a reggeli rosszullétekért felelős, hanem azért is, hogy ki mennyire érzékeny az ízekre és a szagokra. Minél több van ezekből a hormonokból a szervezetedben, annál valószínűbb, hogy nem fogod kívánni a kávét.
A mennyiségi maximum
Ha viszont mégis, tartsd szem előtt a mértéket. A szakemberek nagyjából egyetértenek abban, hogy napi maximum 100 mg koffein fogyasztható biztonsággal a terhesség alatt. Ez körülbelül egy csésze, nem túl erős, főzött presszókávénak vagy két csomag instant tejeskávénak felel meg. Vedd figyelembe, hogy minél hosszabbra főzöd a kávét, és minél nagyobb nyomás alatt, annál több koffeint tartalmaz, valamint, hogy ez az anyag megtalálható más élelmiszerekben is, mint a csoki, a kakaó, néhány üdítő, illetve egyes gyógyszerek is tartalmazhatják - ezért inkább olvasd el az összetevőket, és ez alapján számolj.
Kockázatok és mellékhatások
A túlzott koffeinfogyasztás több okból is ellenjavallt. Ha sokat veszel magadhoz, abból a magzatnak is jut, aki pedig nagyon érzékeny rá, és csak lassan tudja lebontani. A kávé ugyanakkor gátolja a vas és a kalcium felszívódását, amire pedig nagy szüksége van mindkettőtöknek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hivatalos ajánlás
A biztonságos fogyasztási határt érintő hivatalos álláspont országonként, de legalábbis kontinensenként változik. Az Egyesült Királyságban 200 mg a javasolt felső határ, míg az Egyesült Államok és az EU is megengedőbb, itt 300 mg a biztonságosan megengedett koffeinbevitel - annak ellenére, hogy egyes tanulmányok 200 mg feletti bevitel esetén már kockázatokról számolnak be. Ha azonban teljesen ki akarod zárni az aggodalmakat, érdemes a 100 mg-hoz tartanod magad.
OLVASD EL EZT IS!