Ha egy szülő a múlt században biztos akart lenni abban, hogy fia kitörő lelkesedéssel fogadja majd az ajándékot, amit neki vásárol, akkor ezt választotta. A játékvasút volt a favorit, és nagyon sokáig tuti befutóként szerepelt az ajándéklistákon.
Emellett persze az apukák nem titkolt szándéka volt, hogy majd ők is jókat játszanak majd a vagonok és sínek összeszerelésével, mert ilyenkor bizony az ő gyermeki lelkük is feléledt. A mesteri munkával legyártott, élethű mozdonyokból és kellékekből meseszép terepasztalok készültek.
A klasszikus darabok ma is kincset érnek
A gőzmozdonykészletből, a személyszállító és tehervagonokból kör alakú, egymást keresztező pályákat lehetett összerakni. A fantázia szárnyalt, a sínek mellé apró állomások, épületek és hidak, emberek és sorompók, fák és bokrok kerültek, és máris készen volt a számtalan mesét ihlető saját kis város. A modellvasút a gyerekek minden kreativitását mozgásba hozta, és az egész családnak nagyszerű szórakozást nyújtott. A készletet további kiegészítőkkel lehetett bővíteni, ami nagyszerű apropó volt arra, hogy mi kerüljön az ajándékdobozokba a következő ünnepen.
A retró boltok és egyéni eladók ma már aranyárban mérik a régi játékvasútszetteket, amelyek izgalommal töltik el a gyűjtőket - és a modern kor gyermekeit egyaránt. Nézegesd meg galériánkat, és idézd fel a szép emlékeket te is!

Az 1930-as években már voltak villamos árammal működtetett játékvasutak, 1897-től erősáramú táplálás is volt. Ezt csak kisfeszültségről volt szabad használni.
Fotó: Fortepan

Nem volt annál nagyobb mulatság, mint beülni a pálya közepére és irányítani a vonatot. Az 1950-es évekig még robusztus, nem méretarányos kocsik és épületek készültek.
Fotó: Fortepan/Erky-Nagy Tibor

A '40-es években a házban külön sarkot és hatalmas asztalt biztosítottak a terep kiépítésére. Igazi modellsíneket csak 1932-től gyártottak.
Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar

A világháború után kincsnek számított a vasútmodell, amit ez a bájos ikerpár is elbűvölve néz. A játékvasutakhoz különféle építmények, őrházak, hidak és fűtőházak is készültek.
Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar

A karácsony nagy szenzációja volt a modell játékvasút, amit a szülők már összeszerelve raktak a fa alá. A gyerekeket nem lehetett elmozdítani a terepasztal mellől.
Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar

Az '50-es években a vasúti tanműhelyekben pontos, méretarányos és működőképes járműmodelleket készítettek, amelyet előszeretettel látogattak az úttörők.
Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

A '60-as évekre sem veszített népszerűségéből a játékvasút. Ekkora már Magyarországon is a híres játékvasútcég, a Merklin által ajánlott egyenáramú rendszerről működött a játék.
Fotó: Fortepan/Erky-Nagy Tibor

A szocializmusban minden magára adó játékbolt és trafik árult játékvasúthoz szükséges kellékeket és kiegészítőket. Minden gyerek vágyott arra, hogy bővíthesse gyűjteményét.
Fotó: Fortepan/Nagy Gyula

1970-ben így nézett ki egy tökéletes terepasztal. A modellhűség ekkorra már nagyon sokat javult, és a fényjelzők is látványosan működtek. Fiúgyerekek és apukák is rajongtak az ilyen nagyszerű játékért.
Fotó: Fortepan