Milyen rejtett betegség állhat a gyerekkori elhízás hátterében? Nem csak a hormonális változás okozhatja

A gyerekkori elhízás felnőttkorban is komoly betegségeket okozhat.

Gyerekkori elhízás rejtett okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A testsúly, ahogy a felnőtteknél, úgy a gyerekeknél is egy igen kényes téma, ami kihat személyiségükre, lelkiállapotukra, önértékelésükre és önbecsülésükre.

A túlsúly később nemcsak egészségügyi problémákhoz vezethet, de a kövér gyerekek életét társaik csúfolódó megjegyzései is igencsak megkeseríthetik.

Minden negyedik gyerek elhízott

Magyarországon ma minden negyedik gyerek elhízott vagy túlsúlyos az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézet és a Magyar Diáksport Szövetség 2018-as adatai szerint. Ez hazánkban ma nagyjából 200 ezer súlyosan elhízott gyermeket jelent: a középiskolás évek végére átlagosan harminc tanulóból egy túlsúlyos lesz.

GettyImages-505032890

Az elhízás nem csak a genetikával, a rossz táplálkozási szokásokkal, a szegényes testmozgással, valamint a család szociális és anyagi helyzetével függ össze.

Pajzsmirigy-alulműködés

Amennyiben a gyerkőc eleget mozog, változatosan, sok gyümölcsöt és zöldséget fogyaszt, mégsem sikerül a fogyás, abban az esetben a súlygyarapodás hormonális zavarokra is utalhat, ilyen például a pajzsmirigy-alulműködés, ami lelassítja az anyagcsere-folyamatokat, ami pedig pluszkilókhoz vezethet.

Megemelkedett inzulinszint

A megemelkedett inzulinszint is gyakran túlsúlyban mutatkozik meg. Egy olyan cukoranyagcsere-rendellenességről van szó, amikor a sejtek ellenállóvá válnak az inzulinnal szemben, ezért a hasnyálmirigyben több inzulinhormon termelődik, a túl sok hormon hatására pedig egyre nagyobb zsírréteg halmozódik fel a szervezetben.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ételintolerancia

A súlyfelesleg ritkán kiváltó oka az ételintolerancia, amely felszívódási és emésztési zavarokkal, valamint a testben megjelenő gyulladásokkal jár együtt, ami miatt nehezen működik az anyagcsere, puffadást és bélbetegségeket okozva, mindezek is hátráltatják a fogyást.

Stresszhormonok

A mai világban a gyerekek is egyre nagyobb stressznek vannak kitéve: a stresszhormonként is emlegetett kortizol Cushing-szindrómának nevezett túltengésével okozhat hízást. Tünetei a magas vérnyomás, az arc pirossága, a memória romlása vagy a szőr növekedése is.

GettyImages-687884048

Milyen betegségeket okozhat később a túlsúly?

A gyerekkori túlsúlyra érdemes odafigyelni, hiszen a súlytöbbletet gyakran kíséri magas vérnyomás, cukorbetegség, ízületi gyulladás, asztma, felnőttkorban pedig jelentősen növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A serdülőkor is kritikus pont, ebben a növekedési életszakaszban különösen megnő az elhízás veszélye, ugyanis megsokszorozza a zsírsejtek számát a túl gyakori, túl bőséges, kalóriadús étkezés.

Mit egyen a gyerek?

Fontos lehet a fogyókúrás diéta és a mozgásszegény életmód megváltoztatása, persze mindezt nagyon óvatosan kell bevezetni. A szülőnek mindig szem előtt kell tartania, hogy a diéta ne legyen túl szigorú, egyen több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű ételeket, és hagyja el a cukros, édesített üdítőket. A sok mozgás legalább olyan fontos, mint a helyes táplálkozás: a számítógépezés helyett minél több időt töltsön kint, biciklizzen, fusson, labdázzon, kiránduljon!

Gyerekbetegségek bőrtünetei

A következő képeken nemcsak a fertőző himlőbetegségek bőrtüneteit mutatjuk be, hanem azt is, hogy néz ki a csecsemők gyakori bőrproblémája, a koszmó, illetve milyen a Lyme-kórra utaló, kokárdaszerű bőrpír.

Hogy néz ki a bárányhimlő, a skarlát és a rubeola? Képeken az apró, de fontos különbségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük