80 ezer gyerek szenved súlyos depressziótól - A leggyakoribb okok
A kiváltó okok a rendezett körülmények között élő gyereknél is fennállhatnak.
A mai napig tartja magát az általános tévhit, miszerint gyermekek esetében nem létezik depresszió. Valójában azonban a gyerek megváltozott magatartása mögött nem ritkán ez a betegség áll.
Az érintettek száma pedig egyre növekszik, hazánkban és Európa-szerte egyaránt, egy, a közelmúltban napvilágot látott statisztika szerint Nagy-Britanniában immár 80 ezer depressziós gyerek van, közülük nyolcezren tíz év alattiak.
Bár Magyarországon nem készült hasonló kimutatatás, biztosra vehető, hogy a tendencia ugyanaz - tekintve, hogy a kiváltó okok hazánkban is felállnak. Ismerd meg őket!
Mi okozza a gyerekkori depressziót?
A brit Országos Egészségügyi és Gondozási Intézet - NICE - szakértői szerint az általános iskolás korú gyerekek mentális zavarainak száma azért növekedett meredeken az elmúlt évtizedben, mert az iskolai számonkérés és a családok széteséséből eredő nyomás mellett megjelentek a közösségi média elvárásai és az internetes bántalmazás, zaklatás is.
Lucie Russel szociális munkás, a Young Minds karitatív szervezet kampányainak igazgatója szerint a gyermekkor egyre stresszesebbé vált, hiszen régebben egy nehéz iskolai nap után otthon kikapcsolhattak a kicsik, ma azonban ez a menedék is eltűnt, mivel bekapcsolt képernyők várják őket mindenhol.
Így vedd észre, ha a gyerek depressziós
A depresszió testi és lelki jelekben egyaránt megnyilvánulhat. Tudd meg, melyek ezek, és ha valamelyik illik csemetédre, fordulj szakemberhez. A betegség tünetei nem feltétlenül típusosak, ám ha megfigyeled a gyerkőc játszási, evési és alvási szokásait, időben felfedezheted őket.
Lelki tünetek
A gyermekkori depresszió egyik leggyakoribb tünete, ha a gyerkőc magatartásában, illetve kedélyállapotában hirtelen változás következik be. Gyanúra ad okot az indokolatlan sértődés vagy bezárkózás, illet az örömérzés képességének elvesztése. Hosszabb lehet a reakcióidő, szorongásos roham és ingerlékenység is felléphet. Jellemző továbbá a hangulatingadozás - a negatív csúcs általában reggel jelentkezik. Aggodalomra adhatnak okot a kényszeres cselekvés is, például, ha az addig egészségesen rendetlen gyerek mindenféle ráhatás nélkül különös gondot kezd fordítani a környezetére.
Testi tünetek
A depresszió sokszor visszatérő fizikai panaszokat is okoz, melyek hátterében az orvosi vizsgálat során semmilyen szervi eltérés nem mutatható ki. Ezek ilyen a fej- és a hasfájás, ami valószínűleg arra vezethető vissza, hogy a beteg szervezetében csökken a fájdalomérzetet szabályozó anyagok - főként a szerotonin és a noradrenalin - mennyisége. Emellett jellemző tünet a szédülés, a hányinger, illetve a tenyér izzadása. Depresszióra utalhat a megváltozott étvágy, illetve alvásigény, pozitív és negatív irányban egyaránt.
A testi fenyítés veszélyei
Idejét múlt és rendkívül káros. Tudj meg többet videónkból arról, hogy miért nem alkalmazható nevelési módszerként a testi fenyítés!
Mi a teendő?
A kezeletlen betegség mániás depresszióvá fajulhat, sőt, előfordul, hogy öngyilkossággal végződik. Ne várj tehát arra, hogy majd elmúlik - a gyereknek feltétlenül professzionális segítséget kell kapnia, ezért fordulj mielőbb gyermekorvoshoz vagy gyermekpszichiáterhez. A gyógyuláshoz egyéni vagy csoportos pszichoterápiás kezelésekre, illetve antidepresszánsokra is szükség lehet. A te feladatod pedig az, hogy mindehhez elfogadó, támogató hátteret biztosíts a kicsi számára.
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- pszichológia
Így vedd észre, ha pszichológusra van szükség - Az első osztályban
- öngyilkosság
- gyereknevelés
Egyre boldogtalanabbak a gyerekek - Mi áll a háttérben?
- kisgyerek
- gyereknevelés