A depresszió 3 kevésbé nyilvánvaló jele - Vedd észre időben a gyereknél

Nem könnyű észrevenni a gyereknél, ha baj van.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság egyre több gyerek válik depresszióssá, mint valaha, ráadásul egyre korábban. Mindez nemritkán a körülöttünk lévő világ egymást követő változásaira vezethető vissza. A rugalmasság, az alkalmazkodni tudás ugyanis a túlélés feltétele. A mentális betegséggel küzdőknek éppen ez nem megy: alkalmazkodni a külső változásokhoz.

Cikkünkben dr. Belső Nóra pszichiáter ír két tipikus kiváltó okról. Mindemellett támpontot kaphatsz a depresszió felismeréséhez is.

Sorozatos stresszhatás

Száz éve hat elemit vagy nyolc osztályt végzett a legtöbb ember. Ezalatt írni, olvasni, számolni tanult meg, és némi általános ismeretet szedett fel a világ dolgairól, ami az élethez szükséges.

Ma mindez megtörténik már az alsó tagozatban, és emellett a számítógép kezelése, továbbá egy-két nyelv tanulása is megkezdődik. Az ismeretanyag a felső tagozatban a sokszorosa a 30 évvel ezelőttinek, a gimnáziumról már ne is beszéljünk.

Emellett előkészítő tanfolyamok a középiskolai és egyetemi felvételire, próbafelvételi, próbaérettség, felvételi és érettségi vizsgák, továbbá kompetenciafelmérések tarkítják a tudás megszerzésének csodás folyamatát.

Egyre több fiatalnak megy el a világtól a kedve. Csodálkozunk?

Abban az időszakban, amikor a fejlődés legintenzívebb szakaszában a legbefogadóbb az agy, amikor a legtöbb információt, tudást képes magába szívni, akkor érik az időnként feleslegesnek tűnő sorozatos stresszhatások, számonkérések - rossz esetben kudarcélmények, jó esetben sikerélmények formájában. Ez utóbbi energizál ugyan, de a folyamatos, újabb és újabb nekifutás hatása nem marad nyom nélkül.

Van, aki kiég, és jól teljesítő, érzelmileg nem reagáló tanulógéppé válik. Akad, aki nem bírja, és feladja a küzdelmet, elviselve a kudarcot és annak önértékelést csorbító hatását, no meg a környezet reakciót. És olyan is előfordul, hogy valaki viszonylag jól bírja az egészet, teljest, és halad előre. De ne gondoljuk, hogy az agy felejt! A tréning hatásai kétirányúak. Sokaknál sosem lesz gond, de van, akinél a későbbi szorongás vagy depresszió alapköveit fektetik le ekkor.

7 ártalmatlannak hitt étel, ami pszichés zavarokhoz vezethet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Párhuzamos dimenziók

A jövőben arra számíthatunk, hogy a megváltozott tárgyi és virtuális környezet újabb problémákat fog kitermelni. A virtuális világban történteket, még ha tudjuk is, hogy az nem a valóság, agyunk nem különbözteti meg a valós élet történéseitől, legyen az játék, szerep vagy bármi más. A párhuzamos dimenziókból pedig több, betegséget provokáló tényezőre számíthatunk. A lényeg a turbófokozat, amivel az a baj, hogy a motor kevesebb ideig bírja és "kinyekken" - az ember meg "bekattan". Mire az idegsejtek alkalmazkodnának, és utasítást adnának a változásokra, azaz a genetikai kód átírására, addig változik az, amihez alkalmazkodni kellett volna. És ez így megy egy ideig, egészen addig, amíg az idegsejt azt nem mondja: elmenekülök, ezt nem lehet bírni. Akkor jön a depresszió.

Így ismerd fel!

Gyerekeknél a depresszió nemritkán - legalábbis részben - eltérő módon nyilvánul meg, mint felnőttek esetében. Némely tünete látszólag csak egy kis rosszaságra utal - holott a csemete viselkedésének hátterében súlyos lelki ok áll.

Szomorúság helyett különös viselkedés

A depressziós gyerekeknél szomorúság helyett sokszor düh vagy unalom figyelhető meg. űkönnyen - és bármiféle kézzelfogható ok nélkül - válhat ingerültté, és együttműködni vagy csak együtt élni sem feltétlenül egyszerű vele..

Érzelmi bezárkózás

Megesik, hogy a depressziós gyerek még akkor sem nyilvánítja ki a boldogtalanságát, amikor az már élete minden területét áthatja. Képtelen kilépni a zárkózottságból, ugyanakkor a körülötte lévők érzéseire sincs tekintettel - egyszerűen csak azért, mert a pillanatnyi állapotában nem képes rá.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kockázatvállaló magatartás

A depressziós gyerekek egy részénél olyasféle kockázatvállaló magatartás figyelhető meg, mint önmaguk testi épségének kisebb-nagyobb mértékű veszélyeztetése - a korábbiakhoz képest gyakori sérülés tehát ugyancsak intő jel lehet.

A depresszió további tüneteiről, illetve a lehetséges kezelési módokról korábbi cikkünkben bővebben olvashatsz.

Cikkünk Belső Nóra Depresszió című könyvének segítségével készült.

A szerző célja, hogy megmutassa: a depresszió nagyon is hétköznapi jelenség, nincs benne semmi misztikum, semmi elborzasztó. E könyvvel láttatni és érzékeltetni kíván. Láttatni a depresszióról való gondolkodás dimenzióit, és érzékeltetni azt a sok-sok dilemmát, amellyel nap mint nap szembe kell néznie mind a depressziós embernek, mind pedig környezetének.

Belső Nóra érzéseket és benyomásokat közvetít a gyakorló pszichiáter szakmai - és lelki - szemén keresztül, hiszen a depressziót érzelmek nélkül nem lehet érteni és megértetni.

Nézzünk szembe őszintén a tényekkel és a valósággal, hiszen csakis a megismerés és a tudás biztosíthatja a győzelmet a depresszió elleni küzdelemben.

Kiadja a Jaffa Kiadó.
A könyv ára 2792 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük