Nem alszik a gyerek az ünnepek után: így lehet visszaszoktatni őket az alvási rutinra
Az ünnepek után felborulhat a gyerekek alvási rutinja, ami kis türelemmel visszaállítható a régi kerékvágásba.
Újév második napján sok szülő tapasztalhatja meg azt, hogy gyermekének teljesen felborult az alvási rutinja, és nehezére esik lecsillapodnia a felfokozott ünnepi forgatag, hangulat után.
Nem beszélve arról, hogy ebben az időszakban a cukros édességek is felpörgethetik a kicsik szervezetét. Azok számára, akik már megtapasztalták, milyen nehéz egy túl fáradt gyerkőcöt alvásra bírni úgy, hogy ő egyáltalán nem mutat rá hajlandóságot, adunk néhány hasznos tippet.
Gyerek nem alszik éjszaka
A módszer csecsemőkkel és gyerekekkel is működik. Először is építsd be az életükbe újra az alvási rituálét. Hozd előre az alvási időt 30-60 perccel, és tartsd fenn ezt az állapotot 3-5 napon keresztül. Amikor már a gyerek ismét nyugodtan alszik, akkor minden második éjszaka 10 perccel told kijjebb a lefekvést, ideális esetben a napjuk este 7-8 körül zárul.
Mindenki jól tudja, hogy ennek része az esti fürdés is, aminek viszont nem feltétlenül muszáj közvetlenül nyugovóra térés előtt megtörténnie. A gyerkőc megmosakodhat akár vacsora után is, hogy azt követően még maradjon egy kis ideje valami szórakoztató tevékenységre, például esti mesére, rajzolásra. Ha a gyerek nem szeret fürdeni, akkor érdemes lehet kicsit vonzóbbá tenni a fürdőszobát számára vidám, színes törülközővel vagy korosztály szerint gumijátékokkal.
Az alvási rutint elősegítheti az úgynevezett alvás előtti csendes foglalkozás, ami mondjuk fél-1 órával előzi meg a tényleges alvást. A kortól függően ez lehet olvasás, de a szülők is felolvashatnak esti mesét a gyereknek. Akár rövidebb rajzfilmet is megnézhet a tévében.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nagyon fontos csendes, biztonságos környezetet teremteni számukra. Ha félnek a sötétben, halvány fényű éjszakai lámpával el lehet kergetni az „ágy alatt lakó mumusokat”. A szoba hőmérséklete is fontos, ne legyen túl meleg, se túl hideg, hogy nyugodt és pihentető legyen az alvásuk, ez 20-22 fokot jelent.
A kicsik alapvetően két lábon járó energiabombák, így jó ötlet őket már napközben lefárasztani közös sétálással, kirándulással vagy játékkal. Vannak olyan olcsó, kreatív játékok, amik órákig le tudják kötni a gyerekeket.
Még ha az ünnepek alatt ideiglenesen fogyaszthattak is a picik különböző cukros, koffeines ételt vagy italt, nagyon fontos, hogy délután 3 óra után már semmi ilyet ne egyenek vagy igyanak. Az étkezés tekintetében érdemes megtalálni az arany középutat, ne legyen a gyerek farkaséhes, se túl jóllakott a lefekvéshez közeledve.
Az is orvosolandó, hogyha a gyerek az ünnepek alatt hozzászokott ahhoz, hogy a szülők között alszik, annak ellenére, hogy van külön szobája. Elképzelhető, hogy lesz egy-két rossz napja, de meg fog tanulni ismét egyedül aludni. Fő a következetesség, egy-két alkalommal még az anya vagy az apa akár mellette alhat a földön, hogy újból megszokja a kis birodalmát.
Fontos, hogy az óvodás korosztálynak még 11-13 órányi, de a 6-13 éves iskolásoknak is 9-11 óra alvásra van szükségük ahhoz, hogy a mindennapokban rendesen tudjanak koncentrálni.
8 jógapóz, ami segíti az ellazulást
Az alábbi nyolc jógapóz állatok, tárgyak neveit viseli, így a gyerkőcök könnyen és játékosan megszemélyesíthetik azokat, akár egy mese keretén belül.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- gyereknevelés
Mély nyomot hagyhat a gyerek lelkében: a pszichológus szerint így ne fegyelmezd
- pszichológia
- fejlesztés