- Kár, hogy te élsz, és a papa halt meg - Ilyen a gyászmunka a gyerekeknél
A gyerek irracionálisan reagálhat szerette halálára. Így kezeld!
A 12 éves Ráchel hirtelen veszítette el édesapját, akihez nagyon erősen kötődött. Ráchel édesapja, egy erőtől duzzadó, két lábon a földön álló ember, szívinfarktusban halt meg.
Azóta a kislány teljesen elutasítja az édesanyját: - Kár, hogy te élsz, és a papa halt meg!
Te mit tennél?
A szülők más és más módon reagálnak, neveltetésük és habitusuk szerint. Hozzád melyik állna a legközelebb az alábbiak közül?
1. Annyira elfoglalna a saját gyászod, hogy a gyerek szemrehányásai nemigen érintenének.
2. A fenti viselkedést úgy értelmeznéd, hogy a gyerek így próbálja feldolgozni a gyászát - valójában rád vetíti ki mély érzelmeit. Biztos lennél abban, hogy valójában nem akar fájdalmat okozni neked.
3. Úgy éreznéd, a gyerek nagyon megbántott. Nem tudnál mit kezdeni a szemrehányásaival, és ezt meg is mondanád neki, valahogy így: - Igazságtalan vagy velem. Nem ezt érdemlem. Megbántottál!
A gyászmunka folyamata
Az ismert német pszichológus, Jan-Uwe Rogge szerint a második szülői magatartás a helyes - pontosabban ez az, ami erős személyiséget feltételez. Nem érdemes megütközni a gyerek irracionálisnak tűnő megnyilvánulásain: a gyász és a halál feldolgozása egyénenként más és más, mindazonáltal néhány szakaszt mindenkinél jól megkülönböztethetünk.
Elutasítás
Az első szakasz az elutasítás. A gyerek nem hajlandó elhinni, hogy meghalt valaki. Kitér a szembenézés elől, és ezzel azt is megmutatja, hogy nem tud megbirkózni a fájdalommal - ez meghaladja az erejét. Számtalan elhárító mechanizmus létezik.
Vannak gyerekek, akik ellentétes érzelmekkel reagálnak a halálra. Vidámak, állandó mozgásban vannak, záporoznak az ötleteik. Másoknál elég egy apró ürügy vagy stresszhelyzet, és sírni vagy dühöngeni kezdenek, vagy összeomlanak testileg. Vannak olyanok is, akik nem beszélnek a halálról, kerülik a témát, vagy másról kezdenek beszélni, ha szóba kerül az elmúlás. Megint mások leblokkolnak a tanulásban, vagy krónikus betegségekkel reagálnak. A hárító mechanizmusok között a regresszív magatartást is megfigyelhetjük.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elhunyt eszményítése
A gyász egy másik szakaszában a gyerekek elkezdik eszményíteni az elhunytat. Minden, ami a halottra emlékezteti őket, fontossá válik. Felidézik az együtt töltött kellemes órákat, a tőle kapott tárgyakat különös becsben tartják. A kisebbeknél előfordulhat, hogy a gyerek szeretne eggyé válni a halott személlyel: fel akarja venni a ruháit, az ő hivatását választja magának. Ebben a szakaszban az olyan gyerekeknél, akiknek még nincs határozottan kialakult egyéniségük, ez a jelenség akadályozatja a személyiségfejlődést.
2 nevelési módszer, ami árthat
Nemcsak nehéz helyzetekben, hanem a hétköznapok során is mellényúlhat a szülő, annak ellenére, hogy a legjobb szándék vezérli. Videónkból megtudhatod, mit ne tegyél.
Így segíts neki!
Először is, bármilyen nehéz, őrizd meg kapcsolatodat a gyerekkel. Ha úgy érzed, ez meghaladja az erődet, kérd szakember tanácsát önmagad és gyermeked számára.
Nagyon fontos, hogy a szeretett ember elvesztéséről nyíltan és őszintén beszéljetek - ez ugyanis már önmagában is feszültségoldó hatással bír, és nagymértékben megkönnyíti a veszteség feldolgozását és elfogadását. Ne szégyelld a könnyeidet - ha sírsz a gyerek előtt, az teljesen természetes dolog, feltéve, hogy megmagyarázod, mit érzel. Egy lemez, egy fénykép, egy emlék a hétköznapokból, esetleg egy családi esemény felkavarhatja az érzéseket. A beszéd és a sírás könnyít a fájdalmon, és összekovácsolja az itt maradt családtagokat, mert általuk belenyugszotok a változásba. A gyászmunkához további segítséget kaphatsz korábbi cikkünkből.
Cikkünk Jan-Uwe Rogge Nevelési kérdezz-felelek című könyvének segítségével készült, amely a Park Könyvkiadó gondozásában jelent meg.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- intelligencia