Honnan tudhatod, hogy kinőtte a gyerek a cipőjét? Nem is olyan könnyű megállapítani
A szandálos trükköt ismered?
Az első kiscipő megvásárlásakor a szülők még rendszerint a cipőbolti eladónő véleményére hagyatkoznak méret tekintetében. Ám ahogy telnek a hónapok, évek, érdemes beletanulni, hogyan is kell megállapítani, hogy jó-e a gyerek lábára a cipő.
Már csak azért is, mert nemcsak új daraboknál, hanem a régi lábbeliknél is felmerül a kérdés: megfelelő a méret? Vagy már kinőtte, de nem vetted észre?
Honnan tudhatod, hogy kinőtte a gyerek a cipőjét?
A totyogósoknak még nincsenek meg a kellő kommunikációs eszközeik ahhoz, hogy elmondják, kinőtték a cipőt, ráadásul a lábuk még elég rugalmas, így ha a szülő nincs résen, jóval tovább hordanák a cipőt, mint ami egészséges, azonban a szűk cipő károsan befolyásolja a lábak fejlődését. De akár még a nagycsoportosokkal is megesik, hogy ha rákérdezel, nem szorítja-e a cipője, váltig állítja, hogy nem - mert széltében jó a méret -, és egy sokat gyaloglós délelőttön derül ki, hogy furcsán jár a gyerek, valószínűleg mégis kinőtte a cipőjét.
Ha a cipőben megváltozik a járása, a megszokotthoz képest kisebbeket lép, a cipő levételekor piros, duzzadt nyomokat látsz a lábán, az mind arra utal, hogy ideje cserélni a lábbelit.
Így ellenőrizd, hogy jó-e még a cipő!
Amennyiben kivehető a talpbetét, vedd ki a cipőből, és vizsgáld meg. Ha már egy ideje hordja a gyerek, jó eséllyel látszik rajta a talplenyomata. Nézd meg, hogy mennyire van közel a lábujjlenyomat a talpbetét végétől. Ha már úgy tűnik, mintha lelógna róla, a gyerek kinőtte a cipőt. Azt is megteheted, hogy kiveszed a talpbetétet a cipőből, leteszed a földre, és ráállítod a gyereket. Ügyelj rá, hogy a sarka ott legyen a talpbetéten, ahol a cipőben is lenni szokott. Vizsgáld meg, mekkora hely van még a talpbetét vége és a nagylábujj között.
Add rá a gyerekre a cipőt, álljon két lábon, ügyelj rá, hogy a sarka a cipő sarkánál legyen. Ha a cipő orra kellően puha, nyomkodd meg, így érezheted, hogy mekkora hely van benne még elöl. Új cipő vásárlásakor az a jó, ha egy ujjnyi hely marad a nagylábujj és a cipő orra között. Ha a nagylábujj már eléri a cipő orrát, akkor kinőtte a lábbelit.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy másik módszer lehet, hogy meglazítod a cipőt - kiengeded a fűzőket, kilazítod a tépőzárakat, megemeled a cipő nyelvét -, ráadod, és két lábra állítod a gyereket. A lábát előretolod a cipőben addig, hogy a lábujj elérje a cipő orrát, és megpróbálod az ujjadat a gyerek sarka és a cipő sarka közé bedugni. Ha van egy ujjnyi hely, akkor még jó, ha láthatóan végigér a lába a cipőben, akkor kinőtte.
Egy szandálos trükkel is ellenőrizheted, hogy jó-e még a gyerkőc cipője. Ha van olyan - például ovis, benti - szandálja, ami még láthatóan jó a lábára, mérd le annak belső talphosszát, majd egyszerűen hasonlítsd össze a kérdéses cipő belső talphosszával.
Olvass tovább: A lúdtalp figyelmeztető jelei
Lúdtalp akkor alakul ki, ha a lábszár izmai és szalagjai meggyengülnek, a boltozatos szerkezet elkezd eltűnni, süllyedni. Jó hír, ha a szülő vagy az ortopéd szakorvos időben észreveszi a jeleket, a rendellenesség komolyabb beavatkozás nélkül visszafordítható.
6 alig észrevehető jel, hogy lúdtalpas a gyerek - Miért alakul ki, és hogyan orvosolható?
Laikus szemmel is észrevehető, ha a gyerek lúdtalpas. Figyeld ezeket a jeleket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- ortopédia
- orvosi vizsgálat