Régi gyerekfotók, melyek mai szemmel nézve horrorfilmbe illenének
A mai gyerekportrékhoz viszonyítva a régi felvételek szó szerint vérfagyasztónak tűnnek.
A fényképezés technikáját, optikai és kémiai feltételeit lassanként ismerték ki. Időszámításunk szerint 900-ban egy arab tudós feljegyezte a később Da Vincit is érdeklő lyukkamera, azaz camera obscura, egy apró lyukkal ellátott képalkotó doboz működését.
A fényképezés fejlődése, története igazán a 19. században indult be, amikor is a polgárságban felmerült a valósághű ábrázolás iránti igény. Az első ismert fennmaradt felvétel egy 1826-27-es látkép: Kilátás a dolgozószobából - Niépce.
Félelmetes portréfotók
A korai képalkotó technikák távolról sem engedtek meg olyan jó minőségű képeket, mint amilyeneket ma akár már egy mobiltelefonnal is készíthetünk. Sötétek, többé-kevésbé elmosódottak voltak, és csak a 20. századra kezdtek egyre tisztulni, élesedni a felvételek.
A kezdetleges technológia révén a régi portréfotók némelyike mai szemmel nézve kifejezetten ijesztőnek tűnik, pedig alapvetően egyszerű fényképek készítése, szimpla megörökítés, és nem rémisztgetés volt a fényképészek célja annak idején. Mégis, sok régi fotó láttán végigfut az ember hátán a hideg. A fejlődés előtt álló fényképezés-technológia, a kedvezőtlenebb fényviszonyok, a régies ruhák, a komolyabb arckifejezések mind hozzájárulnak ehhez, ahogy az emberek látásmódja is.
Ma, egy sokat formálódott kultúrában, horrorfilmek tengerében olyasmiket is félelmetesnek látunk, amiket a régiek nem gondoltak annak. A következő, gyerekekről készült felvételek némelyike kapcsán is csak találgathatunk, a készítő érezte-e a felvétel groteszk, gondolatokat felborzoló tartalmát, volt-e szándékolt üzenet, vagy csupán mi érzünk nyomasztó érzelmeket egyszerű fényképekbe. Úgy hisszük, ilyen is, olyan is akad a következő fotók közt: akárhogy is, ezek a régi gyerekképek mai szemmel félelmetesek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció