Ez az ideális életkor a gyerekvállalásra a tudósok szerint - És ennyi idősen szülünk először
Mennyi idősen szülnek a magyar nők, és hol állunk az Európai rangsorban?
Az anyák évtizedek óta egyre későbbi életkorban hozzák világra gyermeküket - hazánkban és Európában egyaránt. Napjainkban a húszas éveiben egyre kevesebb nő szül gyermeket. A jelenség hátterében mind társadalmi, mind gazdasági okok meghúzódnak.
Ám az egészségügyi szakemberek szerint ettől függetlenül érdemes számításba venni, mely életkor tekinthető optimálisnak szülés szempontjából.
Ez az ideális életkor a gyerekvállalásra
Régóta tudjuk, hogy léteznek olyan genetikai eredetű rendellenességek - mint például a Down-szindróma -, melyek összefüggésben állnak az idősebb - különösen a negyven év feletti - anyai életkorral. A nem kromoszomális fejlődési rendellenességek szempontjából azonban még kissé hiányos a szakirodalom. A Semmelweis Egyetem kutatói épp ezért nemrégiben vizsgálták a területet. Eredményeik szerint 23 és 32 év között a legbiztonságosabb gyermeket szülni, mivel a nem kromoszomális születési rendellenességek kialakulásának esélye ekkor a legalacsonyabb.
A 23 évnél fiatalabb anyák esetében a központi idegrendszert érintő fejlődési rendellenességekre van - 25%-kal - nagyobb esély, míg idősebb korban - 33%-kal - növekszik a szívfejlődési problémák kialakulásának kockázata, valamint az ajak- és szájpadhasadékkal született babák száma - ennek rizikója a kutatás szerint 45%-kal nő 32 éves kor feletti anyák esetében.
Hány évesen szülnek a nők?
Magyarországon
Mennyire áll összhangban az orvosi ajánlásokkal a valóság? 1980-ban még átlagosan 22 évesen szülték a magyar anyák az első gyereküket - vagyis egy kicsivel a fenti kutatás által ideálisnak tartott életkor előtt. A KSH statisztikái szerint azonban jól látható, hogy ez az életkor mindinkább kitolódik: 2022-ben már 29 év volt a magyar nők átlagos életkora első gyermekük születésekor.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Európában
A Magyarországon tapasztalható jelenség persze cseppet sem egyedülálló. Az európai statisztikák szerint a jelenlegi 29 évvel a középmezőnybe tartozunk. A kontinensen csak Bulgáriában, Romániában, Albániában és Törökországban hozzák világra a nők 27 éves koruk előtt első gyermeküket. A legkésőbb pedig - 30 évesen vagy afölött - Olaszországban, Spanyolországban, Írországban, Hollandiában, Svájcban, Görögországban és Cipruson válnak először anyává a nők.
Ezért nem születik elég gyerek
Mi kellene ahhoz, hogy ne növekedjen Magyarországon évről évre az anyai átlagéletkor, hogy férjen bele még az időbe a második, harmadik gyermek érkezése is? A lista hosszú, de talán a legfontosabb az érzelmi és anyagi biztonság, az erősebb szociális háló, az oktatási rendszer kétségbeejtő állapotának javítása. Erről a témáról korábbi cikkünkben bővebben meséltek édesanyák.
Olvass tovább: milyen az anyaság valójában?
Ha a parkban az édesanya a telefonját nyomkodja, könnyen kéretlen kritikák célpontjává válhat, miközben a külvilág nem látja mindazt a munkát és erőfeszítést, melyet akár csak aznap a gyerekéért tett.
Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka
Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- pszichológus