Divat a vízben szülés, de néha többet árt, mint használ
A vízben szülés tervezésével csínján kell bánni, és vajúdás közben is meggondolhatod magad.
A meleg víz nagy segítséget jelenthet a vajúdásnál, lévén, hogy mélyen lazító hatású, ami által hatékonyan csillapítja a fájdalmat. Emellett képes csökkenteni a vérnyomást és az ödémát, felhajtóerejénél fogva tehermentesíti a várandósság alatt igénybe vett ízületeket, izmokat, csontokat, a kitolási szakaszban pedig gátvédő hatást tulajdonítanak neki.
A fenti előnyök ellenére igaz az, hogy a vízben szülés tervezésével csínján kell bánni. Tudd meg, mikor érdemes elgondolkodnod más alternatíván, illetve melyek azok a helyzetek, amelyekben a vízben szülés kimondottan ellenjavallt.
Ha a vajúdás gyengül
Az egyik legfontosabb dolog, ami különös megfontolást igényel a vízbe merülés mint vajúdástámogató módszer használatakor, az a vajúdástámogatás helyes dinamikája.
A vízbe merülés egyik leggyakoribb hatása az, hogy a kontrakciók között egy kicsit megnöveli a szünetek hosszát, ami részben abból adódik, hogy képes az anyát annyira ellazítani, hogy a szünetekben teljesen elmúlik minden fájdalom, míg a szárazföldön esetleg egy kicsi megmaradna a szünetek idejére is.
Ez a jelenség nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az anya a víz hatását fájdalomcsillapítóként éli meg, viszont egyúttal annak a kockázatát is magában hordozza, hogy ha az anya olyankor tölt el sok időt a vízben, amikor a vajúdás még épp csak elkezdődött, illetve nem halad megfelelően, akkor a folyamat lelassul, sőt, akár le is áll.
Ennek okán a szakember azt javasolhatja az anyának, hogy a korai vajúdás idején legfeljebb 10-15 percet töltsön egyszerre vízben - egy gyors zuhany a legjobb, a kád ilyenkor még nem is kell -, és csak akkor telepedjen a vízbe hosszasabban, amikor a méhösszehúzódások már megállíthatatlan következetességgel és erővel jönnek. Ha jó az időzítés, akkor a kontrakciók hatékonysága és ereje nőni fog a vízben, még akkor is, ha egy picit ritkábban jönnek, mint szárazon.
A korai vajúdásban inkább csak azoknak lehet hasznára a víz, akikben sok a belső feszültség, és akiknek kifejezetten ellazulásra van szükségük ahhoz, hogy a vajúdás egyáltalán el tudjon indulni.
Minden szakaszban az a legjobb, ha megfigyeled, mi történik a vízbe menés után: ha a vajúdás egyre erősödik és láthatóan jobban halad, mint korábban, akkor helyes döntés a vízben maradni, ha viszont gyengül, akadozik, akkor tanácsosabb kijönni. Ez alól kivétel, ha épp a pihenés, a kontrakciók időleges visszafogása a cél, például, amikor az anya nagyon fáradt, és egy második lendülethez erőt kell gyűjtenie.
Helyzetek, amikor ki kell jönnöd a vízből
A vajúdás során adódhatnak olyan helyzetek, amikor a segítséget nyújtó szakember nagy valószínűséggel azt javasolja, hogy az anya jöjjön ki a vízből - ha ez nem történne meg, te magad is kérheted a szülés helyszínének megváltoztatását.
- Ha a magzati szívhangok, illetve az anya életjelei - vérnyomás, pulzus, testhőmérséklet - kilépnek a normális tartományból.
- Ha a vajúdás elhúzódóvá válik vagy elakadni látszik.
- Ha az anya energiát veszít, mert túlhevült, illetve túl sok időt töltött a vízben.
- Ha az anya által vesztett vér mennyisége meghaladja a normálist, vagy nehezen felmérhető a vízben.
További ellenjavallatok
Általánosságban elmondható, hogy a vízben szülés azoknak való, akiknek a szülése élettaninak ígérkezik. Kóros állapotok fennállása esetén ne, vagy csak olyan esetben válaszd a szülésnek ezt a módját, ha a víz adott állapot nem befolyásolhatja, illetve kifejezetten javíthat rajta - konzultálj szakemberrel.
Ne tervezz vízben szülés, ha a választott szülészeti szakembernek ellenérzései vannak vele szemben, illetve nincs tapasztalata ezen a téren. Ha a kísérők félelmeket visznek a szüléshez a vízzel kapcsolatban, az kifejezetten hátráltathatja a folyamatot.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ne tervezz vízben szülést akkor se, ha nincs hozzá megfelelő hely, felszerelés vagy elegendő segítő. A félmegoldásoknak kevés hasznuk van, és nem is jó, ha a dolgok úgymond technikai kivitelezése mellett eltörpül a magára a szülésre fordított figyelem. Inkább használd ki a víz segítő erejét zuhanyozással vagy meleg vizes borogatással.
A könyv gazdagon illusztrált lapjain a szerző közérthető egyszerűséggel, mégis átfogó alapossággal osztja meg az olvasóval a hatékony szüléskönnyítő módszereket, a gyógyszermentes fájdalomcsillapító technikákat, a segítő testhelyzeteket és még számtalan egyéb bábatrükköt, melyek segítségével bárkiből magabiztos támogatója válhat a vajúdó anyának. A Vajúdástámogatás mindenkinek azonban korántsem csupán technikai dolgokra korlátozódik: holisztikus szemléletéhez híven nemcsak teste, hanem lelke is van.
Kiadja a Jaffa Kiadó.
A könyv ára 2990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- szülés
- terhesség
Szülési fájdalom helyett orgazmus?
- baba
- terhesség